Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy płciowe

Aborcja – na czym polega i kiedy jest legalna?

Aborcja chirurgiczna i farmakologiczna. Poznaj różnicę, możliwe powikłania po aborcji, aspekt prawny i społeczny

Data publikacji: 13 grudnia 2016, 03:51
W ostatnim czasie w Polsce znów stał się popularny bardzo delikatny temat aborcji. Poruszany jest przez media i polityków, często na ten temat wypowiadają się też osoby publiczne, odbywają się protesty przeciwko aborcji. Niestety, duża część osób zabierających głos w tej sprawie nie ma podstawowych informacji na temat tego, kiedy można dokonać aborcji, z czym się wiąże i jakie niesie konsekwencje.
Czym jest aborcja - rodzinazdrowia.pl

Czym jest aborcja?

Abortus provocatus to poprawna, bardzo formalna nazwa aborcji w międzynarodowej nomenklaturze medycznej. Po polsku oznacza mniej więcej „poronienie wywołane”. Znajomość tej łacińskiej nazwy zwraca uwagę na podstawową kwestię. Aborcji nie należy mylić z poronieniem. Poronienie (łac. abortus) to przedwczesne zakończenie ciąży i wydalenie martwego płodu spowodowane czynnikami wewnętrznymi (czyli chorobami matki albo płodu). O aborcji mówimy, gdy dochodzi do wydalenia płodu z organizmu w wyniku interwencji zewnętrznej.

Aborcja farmakologiczna i chirurgiczna - róznica

Aborcja wynikająca z działań lekarskich to tzw. abortus provocatus lege artis (łac. poronienie wywołane według wszelkich zasad sztuki). Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje aborcji medycznej: farmakologiczną oraz chirurgiczną.

Aborcją farmakologiczną terminuje się przede wszystkim ciąże wczesne. Kobiecie ciężarnej podaje się metotreksat, silny lek cytotoksyczny stosowany w chorobach reumatycznych lub niektórych rodzajach nowotworów, który w odpowiedniej dawce w przeciągu kilkunastu godzin powoduje poronienie. Istnieje też lek o nazwie mifepriston, niedostępny w Polsce, uważany aktualnie za najbezpieczniejszy lek do przerywania ciąży. Oba leki stosuje się do 49. dnia ciąży. Po tym okresie podanie leku może nie spowodować poronienia, a jedynie doprowadzić do ciężkich wad płodu.

Aborcją medyczną chirurgiczną nazywamy zakres metod chirurgicznych, których efektem jest usunięcie płodu z organizmu matki. Wyróżniamy kilka podstawowych zabiegów:

  • Aspiracja płodu – metoda ta stosowana jest między 9. a 12. tygodniem ciąży. Polega ona na mechanicznym rozszerzeniu szyjki macicy i zassaniu tkanek płodu.
  • Łyżeczkowanie płodu (tzw. skrobanka) – podobnie jak w przypadku metody aspiracyjnej najpierw rozszerza się kanał szyjki macicy, a następnie za pomocą specjalistycznych narzędzi „łyżeczkuje” się płód. Zabieg ten, pod względem medycznym, może być wykonywany do 22. tygodnia ciąży.
  • Metody laparotomiczne – wykonywane również po 22. tygodniu ciąży, polegają na usunięciu płodu przez otwarcie powłok brzusznych i macicy.

Aborcja - powikłania

Wszystkie metody medycznego terminowania ciąży wiążą się ze skutkami ubocznymi. O ile w przypadku metod farmakologicznych ograniczają się one do krwawienia z dróg rodnych lub gorszego samopoczucia, metody chirurgiczne mogą doprowadzić do znacznie cięższych powikłań. Zaliczają się do nich na przykład:

  • Urodzenie żywego płodu – w wyniku łyżeczkowania prowadzonego pod koniec 2. trymestru (zwykle 18. a 22. tygodniem) bardzo rzadko dochodzi nie do poronienia, ale do urodzenia żywego płodu. Nie wiąże się to zwykle z żadnymi skutkami ubocznymi pod względem fizycznym dla matki. Nietrudno jednak sobie wyobrazić, jak obciążający psychicznie jest ten rodzaj nieudanego zabiegu.
  • Zespół Ashermana – bardzo groźne powikłanie, które może doprowadzić do trwałej niepłodności u kobiety! W wyniku nadmiernego łyżeczkowania dochodzi do głębokiego uszkodzenia endometrium macicy. W ten sposób powstają blizny, które uniemożliwiają zagnieżdżenia zarodka w ścianie macicy.

Aborcja w Polsce a prawo

Mimo ostatnich zawirowań politycznych warto jeszcze raz przypomnieć, że aborcja w Polsce dozwolona jest w 3 konkretnych przypadkach. Są to:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (bez ograniczeń ze względu na wiek płodu);
  • badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej);
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12. tygodni od początku ciąży).

W tym momencie warto zaznaczyć, że lista krajów, w których aborcja dozwolona jest na życzenie jest bardzo długa. Należą do nich np. Niemcy, Słowacja, Litwa, Francja, Rosja, Hiszpania, USA, Włochy, Kanada, Turcja, Indie, Kazachstan itd. W Unii Europejskiej aborcja dozwolona jest na życzenie we wszystkich krajach członkowskich za wyjątkiem Polski, Irlandii, Finlandii i Wielkiej Brytanii (chociaż w jej przypadku dozwolona jest z tzw. przyczyn socjoekonomicznych).

 

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.