Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Anoreksja u kobiet – problem nie tylko nastolatek

Co to jest anoreksja i czy jest możliwa u dorosłych kobiet? Przyczyny i konsekwencje anoreksji

Data publikacji: 5 lutego 2016, 14:03
Anoreksja u kobiet w powszechnym mniemaniu jest chorobą młodych dziewcząt i nastolatek. Jednak coraz częściej zbiera ona swoje żniwa wśród dorosłych kobiet. Presja na doskonały wygląd, a co za tym idzie szczupłą i wysportowaną sylwetkę, dotyczy coraz częściej również starszych grup wiekowych. Dodatkowo dochodzą kolejne czynniki stresogenne – odpowiedzialność za dzieci, prowadzenie domu i aktywność zawodowa. Jaka jest przyczyna tego, że dorosłe kobiety zapadają na anoreksję? Jak walczyć z anoreksją u kobiet, które pierwszą młodość mają już za sobą?
Anoreksja u dorosłych kobiet – rodzinazdrowia.pl

Co to jest anoreksja i jakie są jej konsekwencje?​

Najprostszą odpowiedzią na pytanie, co to jest anoreksja, jest stwierdzenie, że jest to zaburzenie odżywiania polegające na dążeniu do doskonałości, którą dla osoby cierpiącej na anoreksję jest bardzo szczupłe ciało. To wyraźny objaw utraty kontroli nad własnym życiem. Anorektycy obsesyjnie odmawiają jedzenia, skrupulatnie liczą każdą kalorię, dodatkowo, niektórzy z nich, niemiłosiernie katują swoje ciało intensywnym treningiem. Nawet tracąc znaczną ilość kilogramów, ciągle postrzegają swoje ciała jako grube, mało atrakcyjne. Kontrola własnej wagi daje im złudne poczucie kontroli nad własnym życiem. W efekcie ciało poddawane ciągłym katuszom zaczyna odmawiać posłuszeństwa.

Pierwsze objawy anoreksji​

Do pierwszych objawów anoreksji, łatwych do zauważenia, z pewnością należy spora utrata wagi. Główną tego przyczyną jest prowadzenie restrykcyjnej diety, odmowa posiłków lub skrupulatne liczenia kalorii. Takie zachowania świadczą o poważnych problemach z odżywianiem. Kolejnym symptomem jest ukrywanie tego faktu a co za tym idzie, niechęć do podjęcia terapii. Nie liczmy na to, że chora na anoreksję kobieta sama zgłosi się do lekarza. Najczęściej to bliscy, jeśli zauważą u chorej niepokojące objawy, podejmują decyzją o namówieniu jej na wizytę u specjalisty. Niestety u dorosłych kobiet leczenie anoreksji jest dużo trudniejsze, jednak nie jesteśmy skazani na niepowodzenie. Najważniejsza jest właściwie postawiona diagnoza.

Anoreksja u dorosłych kobiet – jakie mogą być jej przyczyny i skutki?​

Anoreksja dotyka najczęściej te z dorosłych kobiet, które na pozór nie mają  zaburzeń w odżywianiu. Presja świetnego wyglądu oraz bezproblemowego łączenia pracy zawodowej z obowiązkami domowymi sprawia, że często panie, które określilibyśmy mianem kobiet sukcesu, zmagają się z tym uciążliwym problemem. Oznaki przemijania, mniej atrakcyjne ciało, w połączeniu ze stresem w pracy i kłopotami dnia codziennego, mogą zaowocować anoreksją u dorosłych kobiet, zwłaszcza jeśli nie mają one oparcia w partnerze. Dodatkowo na pojawienie się  choroby może wpływać syndrom pustego gniazda, utrata pracy lub inne okoliczności wywołujące stres. 

Zuzanna Kurzela
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.