Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Biorezonans magnetyczny – skuteczne leczenie czy placebo?

Diagnostyka i terapia metodą biorezonansu

Data publikacji: 3 października 2017, 08:00
Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszą się tak zwane metody medycyny niekonwencjonalnej. Badania czy formy terapii z wykorzystaniem rozwiązań, takich jak badanie „żywej kropli krwi”, irydologia czy właśnie biorezonans dla wielu osób wiążą się z nadzieją na pozbycie się przykrych dolegliwości, z którymi nie jest sobie w stanie poradzić medycyna konwencjonalna.

Na czym polega biorezonans?

Metoda oraz ogólne założenia diagnostyki i terapii biorezonansem (nazywanego niekiedy biorezonansem magnetycznym) zostały wprowadzone na rynek w 1977 roku pod nazwą „terapia MORA” przez Franza Morella i Ericha Rasche. W teorii wykorzystywała ona wibracje w celu diagnostyki różnego rodzaju schorzeń. Obecnie większość sprzętu służącego do badania biorezonansem poza samą diagnostyką z wykorzystaniem wibracji bazuje na mierzeniu aktywności elektrodermalnej. Według zasady, na której opiera się założenie działania biorezonansu, każda komórka ciała ludzkiego posiada własną „naturalną częstotliwość biorezonansową”. Diagnostyka chorób ma polegać na pomiarze pola elektromagnetycznego każdej z komórek, tkanek czy układów ludzkiego organizmu. W przypadku występowania jakichkolwiek odstępstw od normy, osoby posługujące się metodą biorezonansu twierdzą, że są w stanie ocenić, co przyczyniło się do powstania owych zmian. Następnie, po wykonaniu diagnostyki, elektrody maszyn biorezonansowych mają być w stanie wytworzyć zmienne pole elektromagnetyczne, które wpływa na wspomnianą wcześniej częstotliwość biorezonansową i sprowadzić ją do normy.

W tym momencie warto zaznaczyć, że w większości przypadków opisy działania urządzeń biorezonansowych są niejasne. Informacje przekazywane pacjentom są zdawkowe oraz nie istnieje podstawa naukowa tłumacząca, w jaki sposób elektrody biorezonansu miałyby wpływać na „biorezonansową częstotliwość komórek”.

Co diagnozuje i leczy biorezonans?

Według osób wykorzystujących metodę biorezonansu sprzęt ten jest w stanie wykryć szereg nieprawidłowości, stanów patologicznych lub chorób somatycznych (a niekiedy wręcz psychicznych) jedynie przy pomocy pomiaru pola elektromagnetycznego. Należą do nich na przykład:

  • pomiar poziomu stresu,
  • diagnostyka oraz leczenie alergii wziewnych czy pokarmowych,
  • inwazje pasożytnicze,
  • choroby bakteryjne, grzybicze (w tym przede wszystkim candida),
  • diagnostyka i leczenie zaburzeń hormonalnych,
  • diagnostyka i leczenie chorób neurologicznych.

Niekiedy można również spotkać się z opisami diagnostyki chorób onkologicznych.

Czytaj więcej w temacie: Nietypowe objawy raka

Biorezonans a medycyna konwencjonalna – opinie lekarzy o biorezonansie

Najczęściej zadawane przez pacjentów pytanie dotyczące biorezonansu brzmi „Czy biorezonans działa?”. Odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta. Obecne standardy klasyfikują medycynę jako naukę ścisłą opartą na faktach (tak zwana EBM, Evidence-based medicine), dlatego też wszystkie uczelnie medyczne na świecie kształcą przyszłych lekarzy, opierając całość wiedzy o ludzkim ciele i chorobach na dobrze udokumentowanych faktach. Metoda biorezonansu jest z kolei formą diagnostyki i leczenia, która nie posiada naukowych podstaw. Nie istnieją żadne poważne publikacje naukowe, które udowadniałyby skuteczność biorezonansu. Co więcej, zaobserwować można udowodnione przypadki oszustw. Pacjent powinien mieć świadomość, że metody niekonwencjonalne nie są regulowane przez żadne podstawy prawne. W przypadku, gdy trafiamy do gabinetu lekarskiego, by konsultować się z lekarzem, mamy pewność, że jest to absolwent 6-letnich studiów medycznych, który po odbyciu stażu lekarskiego zdobył specjalizację lekarską lub jest w trakcie szkolenia specjalizacyjnego. Ponadto prawo oraz zasady bioetyki lekarskiej obligują lekarza do leczenia pacjenta jedynie przy użyciu metod o udowodnionej skuteczności. W przypadku, gdy udajemy się do gabinetów, gdzie wykorzystywany jest biorezonans, nie mamy żadnej pewności co do wykształcenia osoby „leczącej”. W praktyce może ona nie posiadać żadnego wykształcenia medycznego, okołomedycznego czy biologicznego.

Niezwykle istotne jest również podkreślenie różnicy pomiędzy metodą biorezonansu magnetycznego a niezwykle cenionego w medycynie rezonansu magnetycznego. Obrazowanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego jest nowoczesną, nieinwazyjną techniką diagnostyczną, która pozwala uwidocznić narządy wewnętrzne oraz strukturę niemal wszystkich tkanek ludzkiego ciała. Biorezonans z kolei nie posiada fizycznej możliwości mierzenia pola magnetycznego. Jednocześnie nie jest on również w stanie wpłynąć na pole magnetyczne komórek. Dlatego też lekarze jednoznacznie podkreślają, że biorezonans nie jest metodą diagnostyczną oraz nie jest metodą leczniczą! Mówiąc prościej – biorezonans nie działa. Dopóki entuzjaści tego rodzaju „metod” nie przedstawią żadnych dowodów na ich skuteczność, nie ma żadnych podstaw, by korzystać z ich usług.

Czytaj więcej w temacie:  Hipnoza, czyli niecodzienny stan umysłu

Krzysztof Pawlak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.