Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieGłowa i szyja

Ból, który może doprowadzić do samobójstwa. Co to jest ból klasterowy?

Jak rozpoznać klasterowy ból głowy?

Data publikacji: 18 stycznia 2017, 04:00
Ból głowy nigdy nie jest pożądany. Zwłaszcza ten intensywny i uporczywy, gdyż potrafi uniemożliwić człowiekowi codzienne funkcjonowanie. Aby móc z nim walczyć, należy jednak poznać go nieco dokładniej w teorii. Pomoże nam to w zrozumieniu przyczyn jego występowania i pozwoli na dobranie odpowiednich środków zapobiegawczych.

Przyczyny występowania

Klasterowy ból głowy, określany również jako zespół Hortona, nie jest spowodowany konkretną chorobą, natomiast do jego pojawienia może przyczynić się alkohol, bądź uwarunkowania rodzinne. Narażeni na niego są zwłaszcza mężczyźni pomiędzy 20. a 50. rokiem życia.

Jaki to ból?

Choroba ta oznacza bardzo intensywny ból, wyzwalający ekstremalne zachowania, np. uderzanie głową w ścianę, a nawet próby samobójcze. Ból jest zawsze jednostronny, dotyczy zwykle obszarów unerwionych przez nerw trójdzielny, najczęściej oczodołów i skroni. Dodatkowym objawem może być zapadnięta gałka oczna, zwężone źrenice bądź opadająca powieka.

Jak długo się utrzymuje?

Klasterowy ból głowy może być odczuwalny od 5 do 20 minut. W skrajnych przypadkach czas ten może wydłużyć się do dwóch godzin. Ilość napadów bólu w ciągu doby waha się w granicach od 3 do 8. Najczęściej występują one w trakcie snu, budząc chorego. Charakterystyczne dla bólu klasterowego jest to, że pojawia się zawsze w tym samym miejscu, rzadko się przemieszczając.

Leczenie klasterowego bólu głowy

Leczenie klasterowego bólu głowy jest bardzo trudne ze względu na nieregularność napadów i zmienny czas ich trwania. Uznaje się, że większość leków jest nieskuteczna. Wyjątkiem jest podawanie podskórnie pojedynczej dawki sumatryptanu. Czasem podaje się również tlen w masce (100% koncentracja) – około 50% pacjentów reaguje na taką formę terapii. Do przerywania serii napadów bólu używa się glikokortykosteroidów.

Amelia Naruszewicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.