Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaTwarz

Botoks – pożyteczny czy groźny?

Zanim zdecydujesz się na zastosowanie botoksu, skorzystaj z naszych rad i dowiedz się, jakie moga być skutki uboczne

Data publikacji: 27 stycznia 2016, 14:29
Aby móc podjąć odpowiedzialną decyzję na temat używania tej robiącej zawrotną karierę substancji, należy najpierw w ogóle zdać sobie sprawę z tego, co to jest botoks. Z jednej strony to słowo często pojawia się w plotkarskich newsach o gwiazdach albo w rozmowach o… koleżankach z pracy i sąsiadkach, które wyglądają, jakby poprawiły sobie to i owo. Z drugiej strony słyszy się o zastosowaniu botoksu w leczeniu różnych schorzeń. Czym zatem zasłużył sobie na tę popularność i czym naprawdę jest toksyna botulinowa?
co to jest botoks - skutki uboczne botoksu

Co to jest botoks - jakie mogą być skutki uboczne botoksu?

„Botoks” to komercyjna nazwa toksyny botulinowej, którą produkują bakterie Clostridium botulinum. Z pewnością każdy już słyszał o jego zwyczajowej nazwie: jad kiełbasiany. Jest to bowiem ta sama substancja, która powstaje w zepsutym mięsie czy wędlinach. Oczywiście nie brzmi to ani dobrze, ani zbyt zachęcająco. Od razu też nasuwają się pytania: Jakie są skutki uboczne stosowania botoksu? Czy zabiegi z jego użyciem są bezpieczne? Otóż spożyty jad kiełbasiany jest śmiertelną trucizną, jednak botoks wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie nie stanowi już zagrożenia dla życia. Jego działanie polega na blokowaniu przewodnictwa nerwowego mięśni.

Botoks – zabiegi kosmetyczne

Toksyna botulinowa w kosmetyce zaczęła być stosowana w latach 80. XX wieku. Pierwotnie stosowano ją tylko do wygładzania zmarszczek na czole i wokół oczu. Obecnie stosuje się ją do niwelowania wszelkich zmarszczek mimicznych. Mitem jest, że efekty, które przynosi toksyna botulinowa, to zablokowanie mimiki, sztuczny lub spęczniały wyraz twarzy. Prawidłowo wykonany zabieg z wykorzystaniem botoksu, w obrębie ust czy  oczu daje zrelaksowany, wypoczęty wygląd. Mawia się też o nim „luksusowy”, co dość dobrze oddaje wrażenie, które robi twarz osoby, która poddała się temu profesjonalnemu zabiegowi.

botoks - zabieg przeciwzmarszczkomPrzebieg zabiegu

Zabiegowi mogą poddawać się dorośli ludzie w dowolnym wieku. Nieprawdą jest, że to zabieg przeznaczony dla starzejących się pań. Optycznie wygładza on zmarszczki mimiczne, więc najlepsze efekty przynosi stosowany profilaktycznie u osób około 30. roku życia. Najczęściej wybierane okolice, w które wstrzykiwany jest botoks, to: pionowe i poziome zmarszczki czoła, kurze łapki w kącikach oka i okolice ust.

Zabieg polega na wstrzykiwaniu cieniutką igłą toksyny typu A przy pomocy kilku nakłuć w newralgicznych miejscach i jest on bezbolesny – czuje się tylko delikatne ukłucie. Po około 10 dniach od wykonania zabiegu mięśnie się rozluźniają, a więc na skórze nie tworzą się zmarszczki, wywołane pracą mięśni. Efekt zabiegu utrzymuje się do 6 miesięcy, a nie wolno go wykonywać częściej niż co 3 miesiące.

Botoks – cena, opinie, zagrożenia

Niewątpliwie botoks to kuracja z tzw. „górnej półki” to zabieg medycyny estetycznej, na który nie każdy może sobie pozwolić. Luksusowa dla przeciętnego Polaka jest przede wszystkim cena zabiegu. Zabieg z wykorzystaniem botoksu wycenia się od jednej ampułki lub od jednej okolicy i wynosi nie mniej niż 400 zł. W najbardziej prestiżowych klinikach wynosi ok. 2000 zł, przeciętnie zaś ok. 700-800 zł. To całkiem sporo za zrelaksowany wygląd twarzy.

O ile efekt maski i bolesność zabiegu to tylko mity, o tyle coraz częściej lekarze potwierdzają, że toksyna botulinowa w formie płytkich zastrzyków nie jest całkowicie bezpieczna dla organizmu. Bezpośrednim zagrożeniem jest wystąpienie wybroczyn i siniaków, bóle twarzy, migreny, a nawet podwójne widzenie. Po dłużnym okresie stosowania botoksu dochodzi do osłabienia mięśni twarzy, asymetrii, opadania powiek i łuków brwiowych. Ponadto, ze względu na osłabienie mięśni dochodzi do powstawania zmarszczek w coraz to nowych miejscach. Specjaliści odkryli również, że skutki uboczne stosowania botoksu to możliwe uszkodzenia układu nerwowego.

Pojawiają się opinie, że lepiej zdać się na botoks w kremie. Niestety to też efekt reklam. Kremy zawierają bowiem heksapeptydy, które relaksują mięśnie, a nie sam botoks. Krem nie jest też w stanie dotrzeć tak głęboko jak zastrzyk. Owszem, działają one skutecznie, ale wyłącznie powierzchniowo – nie są wstanie zapewnić takich efektów jak wstrzyknięta toksyna.

Decyzja - czy zabieg ostrzykiwania botoksem jest dla każdego?

jak wygląda zabieg wstrzykiwania botoksuPrzede wszystkim nie dajmy się zwieść reklamom, zdjęciom gwiazd w kolorowych czasopismach. Ostrzykiwanie botoksem to zabieg inwazyjny, ma skutki uboczne i może wpływać niekorzystnie na zdrowie. Wypytajmy lekarza o skutki uboczne, spójrzmy krytycznie, ale realistycznie na swoje czoło, oczy i usta, zastanówmy się, jak to wpłynie na postrzeganie nas przez samych siebie, kolegów w pracy i partnerów, zajrzyjmy do portfeli i podejmijmy tę decyzję odpowiedzialnie.

 

 

 

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.