Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy płciowe

Co to jest masaż prostaty i dlaczego warto go wykonywać?

Masowanie prostaty, a zdrowie. Sprawdz, jak dobrze wykonać masaż gruczołu krokowego i w jakim celu się go stosuje.

Data publikacji: 11 września 2016, 03:33
Masaż prostaty, to mechaniczne stymulowanie gruczołu krokowego. Lekarze zalecają jego wykonywanie w celach diagnostycznych i terapeutycznych. Masowanie prostaty to także technika seksualna, która może być źródłem męskiej przyjemności.
masowanie prostaty mężczyzny

Spis treści:

Masaż prostaty a zdrowie

Masaż gruczołu krokowego obecnie stanowi jeden z najczęstszych sposobów rozpoznawania i leczenia chorób gruczołu krokowego oraz wielu innych dolegliwości urologicznych.

Masowanie prostaty umożliwia między innymi diagnostykę zapalenia gruczołu krokowego oraz wspomaga proces walki z chorobą – przyczynia się do udrożnienia zablokowanych przewodów i usunięcia zalegającej wydzieliny, zmniejszenia napięcia mięśni krocza oraz poprawy skuteczności leczenia farmakologicznego. Ponadto masaż gruczołu krokowego w bardzo skuteczny sposób usprawnia wiele procesów zachodzących w męskim układzie rozrodczym – reguluje mikrokrążenie zwiększając przepływ krwi, składników odżywczych oraz tlenu w narządach płciowych, co pomaga w przypadku problemów z erekcją, a także pozytywnie wpływa na płodność i ruchliwość plemników.

Masowanie prostaty – przeciwwskazania

Masowanie prostaty, ze względu na liczne zalety dla zdrowia, polecane jest mężczyznom w każdym wieku. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonywanie masażu gruczołu krokowego. Są to przede wszystkim:

  • znaczący przerost prostaty,
  • zdiagnozowany nowotwór gruczołu krokowego,
  • zapalenie cewki moczowej.

Masażu nie należy także wykonywać w trakcie ostrej fazy bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego.

Masowanie prostaty - techniki

W przypadku masowania prostaty możemy mówić o dwóch technikach – masażu zewnętrznym oraz wewnętrznym. Masaż zewnętrzny polega na stymulacji okolic krocza między moszną a odbytem. Metoda ta stosowana jest najczęściej w celu wywołania erekcji, jako jedna z technik seksualnych. Masaż prostaty wewnętrzny zazwyczaj wykonywany jest przez lekarza urologa lub androloga podczas badania per rectum. Jednak – podobnie jak masaż zewnętrzny – można go z powodzeniem wykonywać samodzielnie w domu w celach medycznych lub seksualnych.

Jak zrobić masaż prostaty?

Do masażu należy odpowiednio się przygotować – oddać mocz, wypróżnić się lub wykonać lewatywę. Na ręce należy nałożyć lateksowe rękawiczki (dostępne w aptece). W celu zniwelowania dyskomfortu, można także zastosować krem ze środkiem znieczulającym (lignokainą) lub żel ochronno-regeneracyjny. Następnie należy położyć się na boku i wprowadzić palec wskazujący do odbytu, kierując go wzdłuż wewnętrznej ściany w stronę pępka. Gruczoł krokowy powinien być wyczuwalny w odległości ok. 4-5 cm od odbytu. Po znalezieniu prostaty można rozpocząć masaż. Polega on na wykonywaniu delikatnych i jednostajnych ruchów od brzegu każdego płata prostaty do jego środka. Masaż powinien trwać od kilkunastu sekund do minuty.

Zalety masowania gruczołu krokowego

Prawidłowo i regularnie wykonywany masaż prostaty może pomóc w leczeniu schorzeń gruczołu krokowego, szczególnie stanów zapalnych, poprawić ogólny stan zdrowia, zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty, a także pozytywnie wpłynąć na jakość życia seksualnego, zwiększając intensywność doznań.
 

Weronika Wolna

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.