Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneCiekawostki

Czy różnice między mózgiem kobiety a mężczyzny naprawdę mają znaczenie?

Mężczyźni i kobiety nie różnią się tylko budową anatomiczną, ale również psychiczną Porównujemy zachowania kobiet i mężczyzn

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 09:51
Jeszcze w XIX wieku biolodzy, lekarze i specjaliści od neuroanatomii upatrywali w różnicy wielkości mózgu mężczyzn i kobiet domniemanych różnic intelektualnych. Teraz, w XXI wieku, nauka jest już o wiele bardziej rozwinięta, a większość z nas kieruje się poprawnością polityczną. W związku z powyższym, niewiele osób z otwartością i silnym przekonaniem o słuszności własnych słów mówi o intelektualnych niedostatkach kobiet. Mimo wszystko badania naukowe wciąż wykorzystywane są do potwierdzania różnic między kobietami a mężczyznami, które w bardziej subtelny sposób niż ten XIX-wieczny, ale jednak, wciąż prowadzą do dyskryminacji kobiet.
różnica między mózgiem kobiety a mężczyzny

Co znaczy, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus?

Nic tak nie ożywia autorów popularnonaukowych artykułów i książek, jak najnowsze badania udowadniające wrodzone różnice między kobietami a mężczyznami, szczególnie gdy te różnice dotyczą mózgu, który determinuje naszą psychikę, osobowość i zachowanie. W różnego typu badaniach próbuje się udowodnić, że mózgi kobiety i mężczyzny już w łonie matki ukierunkowane są na różne sposoby myślenia. Różnica między kobietą a mężczyzną polega na odmiennych umiejętnościach poznawczych, sposobie organizacji, odmienności zainteresowań i zdolności. Takie myślenie prowadzi jednakże do podtrzymywania utartych stereotypów na temat ról płciowych. Czy rzeczywiście kobiety mają wyższe zdolności komunikacyjne i dobrą intuicję, a mężczyźni mają umysły analityczne, podejmują szybkie decyzje i są bardziej skoordynowani? Czy świat rzeczywiście jest różowo-niebieski? Gdyby istniały wiarygodne badania potwierdzające tego typu tezy, to czy można by jednoznacznie stwierdzić, że różnice między mózgiem kobiety a mózgiem mężczyzny są wrodzone, a nie powstały w wyniku określonego typu socjalizacji?

Różnica między mózgiem kobiety a mężczyzny

mózg kobiety a mózg mężczyznyNaukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii przebadali niemalże 1000 osób w poszukiwaniu różnić między mózgami kobiet i mężczyzn. W badaniu wzięły udział osoby w wieku od 8 do 22 lat. Za pomocą rezonansu magnetycznego wykazano, że kobiety mają więcej połączeń pomiędzy obiema półkulami mózgu, a mężczyźni wewnątrz półkul. Sami badacze jednak ostrzegają przed nadinterpretacją wyników badań. Ponadto powstały publikacje podważające samą metodologię tego badania, która od samego początku zakładała podział uczestników na płeć i wiek, bez uwzględnienia niezmiernie ważnych czynników, takich jak pochodzenie czy wykształcenie. Co ciekawe, różnice między mózgiem kobiety a mózgiem mężczyzny były mniej wyraźne w młodszym wieku, a bardziej wyraźne u osób starszych, co może wskazywać na znaczącą rolę czynników zewnętrznych i socjalizacji oraz plastyczność mózgu, który ma dużą zdolność adaptacji i reorganizacji na poziomie zarówno strukturalnym, jak i funkcjonalnym.

Konsekwencje podziału na mózg kobiety i mózg mężczyzny

Szukanie, często sztucznych, różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami prowadzi do podtrzymywania krzywdzących stereotypów i dyskryminacji. Stanowiska menedżerskie wyższego stopnia opanowane są przez mężczyzn. Liczba inżynierów, informatyków i naukowców płci męskiej także przewyższa liczbę kobiet w tych zawodach. Za typowo kobiece zawody uznaje się za to prace związane z opieką zdrowotną, pomocą społeczną, edukacją i gastronomią, czyli wymagające empatii i emocjonalności. Czy rzeczywiście segregacja zawodowa podyktowana „naturalnymi predyspozycjami” znajduje swoje potwierdzenie w badaniach nt. różnic między mózgiem kobiet a mózgiem mężczyzn? Niestety jest to duże nadużycie, ponieważ nie istnieją badania, które potwierdziłyby zależność pomiędzy budową anatomiczną mózgu a sposobem myślenia.

Stereotypy na temat różnic między mózgiem kobiety a mężczyzny

Coraz częściej poddawane są pod wątpliwość wyniki badań dot. różnic między kobietami a mężczyznami, do tej pory powszechnie uznawanych za wiarygodne:

  1. różnice między mózgiem kobiety a mózgiem mężczyznyMózg mężczyzny jest większy od mózgu kobiety – przeciętnie tak, ale różnice pomiędzy wielkością mózgu bardziej zależą od konkretnego przypadku niż płci. To znaczy, że mózg konkretnej kobiety może być większy od mózgu konkretnego mężczyzny – masa mózgu kobiety i mężczyzny jest po prostu proporcjonalna do masy reszty ciała.
  2. Hormony płciowe – tezy o maskulinizującej roli testosteronu i feminizującej funkcji estrogenu w przypadku mózgu są bezpodstawne, nie ma żadnych naukowych dowodów na związek pomiędzy testosteronem, a uzdolnieniami matematycznymi mężczyzn lub estrogenem i zdolnościami komunikacyjnymi kobiet.
  3. Rozwój dzieci – inaczej przebiega on u chłopców, a inaczej u dziewczynek. Być może rozwiązaniem byłoby równe podejście do procesu socjalizacji. Od pierwszych dni dziecka rodzice i opiekunowie inaczej komunikują się z chłopcem, a inaczej z dziewczynką, bardzo prawdopodobne jest więc, że różnice między kobietami a mężczyznami wynikają z kultury, tradycji, religii oraz wychowania, a nie z różnic w budowie mózgów.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.