Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneProblemy

Czym jest manipulacja w związku?

Przemoc psychiczna w związku to bardzo niebezpieczne zjawisko, które trzeba niwelować w samym zalążku

Data publikacji: 27 stycznia 2016, 08:07
Manipulacja w związku może mieć wiele twarzy. Partner niekoniecznie musi jawić się jako tyran i despota, od którego nie jesteśmy w stanie się uwolnić. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak naprawdę wyglądają nasze relacje i czy rzeczywiście mają coś wspólnego z partnerstwem, czy też oparte są raczej na wzajemnej, niszczącej zależności.
Przemoc psychiczna

Przemoc psychiczna w małżeństwie – z czego może wynikać?

Perfekcyjny wykład na temat technik manipulacji mógłby z pewnością poprowadzić dla nas pewien florencjusz,  Niccolo Machiavelli – autor słynnego „Księcia”. Machiavelli tłumaczył, że aby móc we właściwy sposób zarządzać księstwem i mieszkającymi w nim ludźmi, trzeba najpierw wejść w jego posiadanie.

Czy zatem partner manipulujący zdobywa drugą osobę niczym zwierzynę na polowaniu? Jest to być może nieco zbyt daleko idąca analogia, nie sposób jednak nie zauważyć tego, że manipulant poszukuje osoby o określonych cechach charakteru. Osoby, które wchodzą w opisywany związek, cechują się empatią (nierzadko w nadmiarze), są skłonne do poświęceń i wyrzeczeń, byle tylko zadowolić drugą osobę. Zwróćmy przy tym uwagę na to, że osoba wchodząca w związek z manipulantem może mieć trudności z funkcjonowaniem w innej, zdrowej relacji. Podczas spotkania z manipulatorem automatycznie wchodzi w rolę „uległego opiekuna”, zgadzającego się na wszystko, tak, aby partner był zadowolony. Jakże częste są sytuacje, gdy osoby wychowujące się z rodzicami uzależnionymi od alkoholu powtarzają w dorosłym życiu schemat z dzieciństwa i angażują się w toksyczne związki z alkoholikami. Efektem jest niestety nierzadko przemoc psychiczna w małżeństwie. Schemat to okrutny, groźny, niszczący, ale znajomy, a przez to – paradoksalnie – stwarzający poczucie bezpieczeństwa.

Przemoc emocjonalna drogą do władzy

Mój partner mną manipulujeMachiavelli w „Księciu” postawił przed czytelnikami dylemat: czy lepiej jest budzić strach, czy miłość? Rozstrzygnął go na korzyść strachu. Budząc strach, władca nie spotka się z podstępem i krzywdą, gdyż poddani będą obawiali się kary. Przywołując cytat z „Księcia”: „Ponieważ ludzie kochają, gdy im się podoba, a boją się, gdy podoba się księciu, przeto mądry książę powinien oprzeć się na tym, co od niego zależy, a nie na tym, co zależy od drugich”.

Wykorzystywanie partnera do swoich celów bez baczenia na jego potrzeby, przemoc emocjonalna, zmuszanie do oddania i podporządkowania się – tak funkcjonuje w związku typ narcystyczny. Druga osoba jest dla narcyza tylko narzędziem pozwalającym mu osiągnąć własne cele. Narcyz jest władczy – nie znosi sprzeciwu, a gdy partner nie spełnia jego wygórowanych oczekiwań, może reagować złością i agresją, poniżać ją i deprecjonować. Typ narcystyczny kocha bowiem tylko siebie. Kto lgnie do narcyza? Nierzadko… drugi narcyz, widzący w nim swoje lustrzane odbicie, lub osoba o skłonnościach do udręczania się i masochizmu. Manipulacja w związku dotyczy naturalnie obu płci, natomiast typ narcystyczny częściej występuje wśród mężczyzn.

Najczęstsze metody manipulacji ludźmi

Szantaż emocjonalnySłynny psycholog Robert B. Cialdini, autor bestsellera „Wywieranie wpływu na ludzi”, podaje 6 reguł, dzięki którym ludzie skłonni są postępować zgodnie z naszą wolą. Są to:

  1. Reguła wzajemności;
  2. Reguła konsekwencji;
  3. Społeczny dowód słuszności;
  4. Reguła lubienia;
  5. Reguła autorytetu;
  6. Reguła niedostępności.

Przykładowo, gdy partner budzi w nas podziw i respekt, to jesteśmy skłonni do tego, by mu się podporządkować. Jest przecież mądrzejszy, bardziej doświadczony i – po prostu – lepszy od nas. Jeśli więc jest na nas zły lub nie chce postąpić zgodnie z naszą prośbą, to z pewnością ma słuszność i to my powinniśmy natychmiastowo ustąpić. A co z regułą konsekwencji? Bycie konsekwentnym jest nie tylko pozytywnie odbierane przez społeczeństwo, ale i stwarza nam samym poczucie bezpieczeństwa – pozwala postępować zgodnie z wyuczonymi, utartymi schematami. Nieważne, że mogą one być dla nas niszczące, liczy się to, że są znajome. Stąd też często wynika tkwienie przez lata w toksycznym małżeństwie. Osoby o zaburzonej osobowości zręcznie stosują metody manipulacji ludźmi – nierzadko balansują już na granicy wytrzymałości swojego towarzysza, ale są jednak przy tym niezwykle czujne i wiedzą, kiedy należy się powstrzymać. Gdy manipulator staje się milszy, ponownie przyciąga do siebie udręczonego już przecież jego zachowaniem partnera i po pewnym  okresie kilku spokojniejszych dni znów może kontynuować przemoc psychiczną.

Manipulacja w związku – podsumowanie

Brzmi to być może jak utarty slogan, ale zawsze należy to podkreślać: przemoc emocjonalna, przemoc psychiczna w małżeństwie i przemoc psychologiczna mogą dotyczyć każdego z nas. Niezależnie od tego, jak silni psychicznie jesteśmy i jak wysokie mamy poczucie własnej wartości i tak trafić możemy na doskonałego manipulatora, który za pomocą metod manipulacji ludźmi może próbować wykorzystać nas do własnych celów. Przemoc psychiczna w związku ma co prawda wyraźne objawy, ale łatwiej  jest spostrzec błędy u kogoś niż u siebie – zwłaszcza, gdy mocno kochamy. Jeżeli zatem tylko poczujemy lub przejdzie nam przez myśl, że nasza relacja nie do końca jest zdrowa, to spróbujmy spojrzeć na nią z boku lub poprosić o wsparcie oddanych przyjaciół, a może nawet specjalistę. Możemy dzięki temu ustrzec się przed spędzeniem wielu lat w związku, który będzie dla nas destrukcyjny.

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.