Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneCiekawostki

Czym jest seksualność i dlaczego seks i emocje zawsze chodzą w parze?

Poznaj prawdziwe znaczenie seksualności w Twoich realacjach z partnerem W końcu udany związek to również udany seks

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 10:26
Seksualność jest darem, który najlepiej rozwija się w połączeniu z miłością. Jednak, jak twierdzi Woody Allen: „Seks bez miłości to puste doświadczenie. Ale wśród pustych doświadczeń to jedno z najlepszych”. Tak też warto rozróżnić dobry seks od uprawiania miłości. Pierwsze doświadczenie jest po prostu przyjemnym, hedonistycznym przeżyciem, drugie natomiast zawiera pierwiastek duchowy, stanowiąc tym samym głębokie emocjonalne przeżycie dla obu partnerów. Wbrew wciąż obowiązującym stereotypom z dobrego seksu w równej mierze mogą czerpać przyjemność zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Rewolucja seksualna już w latach 60. rozbudziła kobiecą seksualność i apetyt kobiet na udany seks – niekoniecznie z mężem.
seksualność - dobry seks - udany seks

Seksualność kobiet

Czasy, w których żyjemy, przyniosły wiele swobody seksualnej. Upraszczając problem, można powiedzieć, że od momentu wynalezienia pigułki antykoncepcyjnej i powstania ruchów feministycznych zaczęto coraz częściej zadawać sobie pytanie: „co lubią kobiety?”, które stanowi wyraz przeciwstawienia się hipokryzji moralnej dyscypliny, która przez długi okres negatywnie odbijała się na zniekształconym obrazie kobiecej seksualności. Teraz można głośno powiedzieć, że różnice między kobietą a mężczyzną nie są tak znaczące, jakby się mogło wydawać. Bez względu na płeć ludzie pragną dobrego seksu oraz udanego związku – w końcu jedno warunkuje drugie. Oczywiście należy pamiętać, że seksualność jest kwestią niezwykle indywidualną i zależy od wielu czynników biologicznych oraz środowiskowych.

Dlaczego mężczyźni pragną seksu, a kobiety potrzebują miłości?

czym jest seksualnośćRóżnice w postrzeganiu seksualności przez mężczyzn i kobiety wciąż są obecne i widoczne nawet w najbardziej rozwiniętych i wyemancypowanych społeczeństwach. Mieszanka biologii, oksytocyny, dopaminy, ewolucji, psychologii, religii, edukacji oraz wychowania odcisnęła trwałe piętno na ludzkiej seksualności. Mimo że wiele kobiet przejęło męskie wzorce zachowań, to jednak kobiety wciąż częściej szukają emocjonalnej bliskości niż seksu jako takiego. Mężczyźni zdecydowanie łatwiej nawiązują przypadkowe znajomości o charakterze intymnym przede wszystkim dlatego, że nie są przez to piętnowani społecznie, co oczywiście nie znaczy, że stereotypowy podział na kochające kobiety i pragnących seksu mężczyzn dotyka tylko te pierwsze. Wielu wrażliwych mężczyzn nie czuje się swobodnie w roli macho i poszukiwacza seksualnych przygód, pragnie długotrwałego i udanego związku oraz miłości.

Jak kochają mężczyźni?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i z pewnością nie będzie jednoznaczna, ponieważ w pierwszej kolejności musielibyśmy znać odpowiedź na pytanie nadrzędne: czym w ogóle jest miłość? Abstrahując jednak od filozoficznych dywagacji, można powiedzieć, że kochający mężczyzna, tak jak kobieta, potrafi postawić dobro, szczęście i zadowolenie partnera na pierwszym miejscu. Czy w związku z tym miłość ma wpływ na jakość naszego seksu? Jeszcze raz postawię tezę, że tak! Dobry seks wiąże się niewątpliwie z miłością i towarzyszącymi jej emocjami: pożądaniem, namiętnością, pasją i panującą między kochankami chemią.

Seks w małżeństwie

Jakość współżycia w małżeństwie jest doskonałym odzwierciedleniem relacji między małżonkami. Przeciwnicy długotrwałych i monogamicznych związków twierdzą, że seks po ślubie schodzi na dalszy plan oraz traci na jakości – namiętność szybko przemija, a dobry seks pozostaje tylko wspomnieniem. Warto jednak pamiętać, że wszystko zależy od współmałżonków. Każdy kolejny akt miłosny może bowiem zbliżać do siebie partnerów, ujawniać nowe preferencje seksualne i nieustannie pogłębiać emocjonalną więź, tak aby uprawianie miłości za każdym razem przynosiło satysfakcję i spełnienie. Współżycie w małżeństwie pozwala na lepsze zrozumienie potrzeb i wrażliwości partnera oraz na poziom ogólnego zadowolenia z życia i małżeństwa. 

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.