Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneCiekawostki

Impotencję psychogenną można wyleczyć!

W jaki sposób można wyleczyć się z impotencji psychogennej? Doradzamy kurację niechęci do seksu

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 13:48
Zaburzenia erekcji dotyczą zarówno młodych mężczyzn, jak i tych starszych. Impotencja psychogenna może dotknąć każdego, najczęściej jednak występuje u introwertyków, osób wrażliwych emocjonalnie lub tych żyjących w ciągłym stresie. Czasami wystarczy drobne niepowodzenie na polu seksualnym, aby pojedyncze zdarzenie przerodziło się w długoterminowy problem natury psychologicznej. Odpowiedzi na pytanie o przyczyny impotencji, jej symptomy oraz sposoby leczenia, postaramy się dostarczyć w niniejszym artykule.
impotencje psychogenna leczenie - porady

Impotencja psychogenna – co to znaczy?

Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje impotencji – pierwszy to impotencja somatogenna, zwana także impotencją organiczną, która związana jest z różnego typu chorobami, takimi jak chociażby cukrzyca. Drugi rodzaj to impotencja psychogenna, której przyczyn należy szukać w ludzkiej psychice – wśród młodych mężczyzn zaburzenia erekcji mogą wynikać z kompleksów lub obaw związanych z seksualnością. W takich przypadkach mówimy o impotencji psychogennej pierwotnej. Jeśli dysfunkcja ujawnia się później, po okresie niezaburzonej aktywności seksualnej, wtedy możemy mówić o impotencji psychogennej wtórnej, która spotyka częściej starszych mężczyzn, obarczonych przerastającą ich możliwości odpowiedzialnością, zmartwieniami lub stresem.

Symptomy impotencji psychogennej

Jak ustaliliśmy, przyczyną impotencji są bariery psychiczne różnego pochodzenia. Czym jednak objawia się impotencja psychogenna? O zaburzeniach erekcji, wynikających z uwarunkowań psychologicznych, mówimy wtedy, gdy wbrew podnieceniu i chęci niemożliwe jest dopełnienie stosunku płciowego. Czasami oznacza to całkowity brak erekcji, czasami pełną erekcję, która jednak trwa zbyt krótko, by doprowadzić do ejakulacji. Pomiędzy tymi dwoma skrajnymi przypadkami można wyodrębnić jeszcze zmniejszone libido oraz niewystarczającą sztywność prącia do odbycia stosunku płciowego. W przypadku młodych mężczyzn, rozpoczynających dopiero życie seksualne, często spełnienie seksualne możliwe jest podczas masturbacji, natomiast problem pojawia się w przypadku kontaktu z partnerką.

Leczenie impotencji psychogennej

Jak leczyć impotencję psychogenną? W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza w celu wykluczenia wszelkich przyczyn biologicznych, ponieważ zaburzenia erekcji na tle psychicznym są znacznie rzadsze niż impotencja somatogenna. Po wykonaniu testu farmakologicznego następny krok to znalezienie źródła problemów, które, w przypadku impotencji psychogennej, mogą mieć charakter emocjonalny, psychologiczny, osobowościowy lub społeczny. W poszukiwaniu przyczyn oraz leczeniu impotencji psychogennej z całą pewnością pomoże psychoterapia, odpowiednio dobrana przez psychologa lub seksuologa.

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.