Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Jak przedstawić partnera rodzicom?

Jak uniknąć stresu przyprowadzając wybranka serca do domu?

Data publikacji: 14 lutego 2018, 10:00
Moment przedstawienia rodzicom partnera lub partnerki może budzić wiele obaw związanych z odbiorem bliskiej sercu osoby przez rodzinę. Jak zaaranżować spotkanie zapoznawcze tak, by uniknąć niepotrzebnego stresu?

Spis treści:

Po pierwsze, właściwy moment

Rozpoczynając znajomość z nową osobą zwraca się przede wszystkim uwagę na to, jakie cechy wyglądu i charakteru posiada potencjalny partner czy partnerka. Cechy te powinny odpowiadać potrzebom i gustom obu stron. Po kilku tygodniach, kiedy wiadomo już, że relacja to coś poważnego, przychodzi czas na prawdziwy test. Ten egzamin to jeden z kamieni milowych dla większości związków, dlatego wiele zakochanych zastanawia się, kiedy przedstawić partnera rodzinie. Stres związany z tym spotkaniem nie jest niczym niezwykłym i wiąże się z obawami i nadzieją dla każdej ze stron. Dlaczego? Chyba każdy chciałby uzyskać przychylność teściów, a będąc po drugiej stronie – aprobatę związku przez rodziców. Również rodzice oczekują wyłącznie ciepłych uczuć.

Czytaj więcej w temacie: Zdrowy związek - nawyki szczęśliwych par

Dobrze przemyślana decyzja

Obecnie małżeństwa zawiera się później, żyje się szybciej, a częsta zmiana partnerów nie jest niczym szczególnym. W związki wchodzi się szybko, ale mają one tendencję do równie szybkich rozpadów, dlatego kwestia przedstawienia nowego partnera lub partnerki przyjaciołom i rodzinie, powinna być dobrze przemyślana. To duży krok i na uwadze warto mieć uczucia nie tylko drugiej połówki, ale też osób, które mają ją poznać. Jest to główny powód, dla którego przedstawianie najbliższym nowych osób powinno być ostrożnie planowane – oni przecież równie niecierpliwie czekają na to spotkanie i wiążą z nim nadzieje.

Czytaj więcej w temacie: Kiedy bardzo chcemy, a nie możemy - znaczenie niepłodności dla związku

Jak przełamać lody?

Kiedy mijają kolejne miesiące i lata znajomości, związek dojrzewa i zaczyna mówić się o zaręczynach, pierwsze spotkanie z teściami jest już nieuniknione. Pierwsza rozmowa z rodzicami partnera lub partnerki nie należy do łatwych, a zdarza się, że przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną, choć żadna ze stron tego nie przyzna. Warto trzymać się tematów neutralnych, a na pytania, które mogą wydać się niewygodne, odpowiadać wspinając się na wyżyny dyplomacji. Dlatego warto ułożyć sobie w głowie odpowiedzi na pytania, które na pewno padną, a mogą dotyczyć zarobków, wykształcenia, planów powiększenia rodziny czy wiary. Ważne też, by jeszcze przed pierwszym spotkaniem opowiedzieć drugiej połówce o swoich rodzicach, włącznie z tym, czego nie tolerują, co jest ich pasją i jakich tematów unikać. Mogłoby się wydawać, że to drobiazgi, ale każdy przyszły teść czy teściowa doceni swobodne nawiązanie do wątku, w którym czuje się specjalistą. Oczywiście pozwoli to też uniknąć nieprzyjemnych momentów ciszy w sytuacji, gdy powiedziałoby się za dużo.

Czytaj więcej w temacie: Trzy pokolenia pod jednym dachem - jak zgodnie żyć?

Zadbaj o wygląd!

Pierwsze spotkanie z rodzicami wybranka czy wybranki często ma miejsce podczas uroczystych obiadów czy kolacji. Jeśli tak będzie ono wyglądać, warto zabrać ze sobą niewielki upominek. Jeśli będzie on osobisty, powinien zyskać jeszcze większe uznanie. Równie ważne jest odpowiednie dobranie stroju do okazji – powinien on odzwierciedlać szacunek do rodziny partnera/partnerki. W całych przygotowaniach do pierwszego spotkania należy pamiętać o wsparciu dla drugiej połówki.

Czytaj więcej w temacie: O czym należy porozmawiać przed ślubem?

Gdy rodzice są negatywnie nastawieni…

W większości przypadków przyszli teściowie nie mają obiekcji co do wyboru, jaki dokonało ich potomstwo, jednak zdarzają się sytuacje, gdy rodzice nie akceptują partnera. Zdarza się, że na tym tle wybucha wiele kłótni i konfliktów, jednak wynikają one najczęściej z jednej, prostej przyczyny – każdy rodzic chce dobra swoich dzieci i jeśli pojawił się w ich życiu ktoś, komu nie mogą zaufać, będą walczyć o szczęście dla córki czy syna. Czasem obiekcje rodziców znikają wraz z mijającymi miesiącami, jednak najczęściej wymagają poważnej rozmowy i ciężkiej pracy każdej ze stron – teściów, partnera/partnerki i córki lub syna.

Czytaj więcej w temacie: Jak dobrze wypaść na spotkaniu z rodzicami partnera?

Odpowiednie przygotowanie

Przedstawienie swojej drugiej połówki rodzicom wiąże się z dreszczem emocji dla każdej ze stron. Aby pierwsze spotkanie się udało, warto przemyśleć nie tylko to, czy zdarzy się to w odpowiednim dla związku momencie. Ważne jest dobranie okoliczności spotkania i przygotowanie do niego każdej ze stron. Jeśli dodatkowo będą one otwarte na rozmowę – sukces powinien okazać się wyłącznie kwestią formalną!

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.