Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Jak zmienić irytujące zachowania partnera?

Toksyczny partner przysparza wielu zmartwień Jak wpłynąć na partnera, by jego zachowanie uległo zmianie?

Data publikacji: 27 stycznia 2016, 08:59
Rozrzutność, bałaganiarstwo, nieodpowiedzialność, niepunktualność – to zachowania, które z czasem zaczynają irytować, a na dłuższą metę mogą również zniszczyć relacje między partnerami. Gdy pojawiają się coraz częściej, mogą poza irytacją powodować też gniew i złość. Jak nie przesadzić z negatywną oceną tych zachowań? Co zrobić, jeśli dawniej lubiane zachowania nagle zaczynają nas irytować? Czy zachowanie partnera można i powinno się zmieniać? A może lepiej spróbować zmienić swoje podejście do tematu?
toksyczny partner - problemy w małżeństwie

Toksyczny partner

Może zdarzyć się, że na początku małżeństwa – w pełni miłości i euforii – nie dostrzega się pewnych wad partnera lub przymyka na nie oko z nadzieją, że miną. Kiedy jednak kończy się pierwszy, magiczny etap związku i zaczyna się wspólne, prawdziwe codzienne życie, to nagle okazuje się, że wiele zachowań nas złości i irytuje. To, co do tej pory było przemilczane, nagle zaczyna coraz bardziej przeszkadzać. Zwracanie uwagi nic nie pomaga. Problem powtarza się i powtarza. Czasem, ale nie zawsze, pożądany efekt przynieść może szczera rozmowa. Jednak co, jeżeli partner nie widzi problemu tam, gdzie my go dostrzegamy? Czy można się zmienić na tyle, by zachowania, które powtarzają się nagminnie, nagle przestały się powtarzać? Jak zmienić męża? Albo żonę? Czy w ogóle da się coś zmienić?

Jak zmienić swoje zachowanie? Problemy w małżeństwie

Problemy w małżeństwie najlepiej wyjaśniać i rozwiązywać od razu. Jeśli jakieś zachowanie partnera jest wyjątkowo irytujące, to trzeba o tym spokojnie powiedzieć, wyjaśnić swoją irytację i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji. Można, a nawet trzeba nad tym popracować wspólnie. Być może, z odrobiną pomocy, uda się zmienić zachowanie partnera. Może się też okazać  podczas rozmowy, że wystarczy odrobinę zmienić swoje podejście do tematu, spojrzeć na problem z nieco innej strony i znaleźć odpowiedni kompromis. Może potrzeba będzie więcej czasu, by wypracować wspólnie jakieś rozwiązanie, bo przecież problem na pewno nie rozwiąże się sam.

Kłopoty w małżeństwie pojawiające się w związku z irytującymi zachowaniami partnera nie są rzadkością. Jednak przedyskutowane odpowiednio wcześnie i nieodkładane na później mają szansę na szybkie rozwiązanie. Czasem nie wystarczy tylko oczekiwać zmiany od partnera, ale trzeba również zmienić coś w sobie, by osiągnąć kompromis i porozumienie. Jednak zawsze warto, szczególnie że walczymy o spokój i szczęście w naszym związku. 

 

Faustyna Wychadańczuk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.