Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaRelacje w rodzinie

Kiedy powinniśmy zacząć rozważać wyprowadzkę od rodziców?

Jak rozpoznać, że jesteśmy gotowi na samodzielne życie?

Data publikacji: 2 września 2017, 05:00
Wyprowadzka z domu rodzinnego to jeden z najważniejszych momentów w życiu. Wtedy zaczynamy podejmować samodzielne decyzje i żyć na własny rachunek. Przejmujemy też nowe obowiązki i funkcje, które wcześniej wypełnialiśmy tylko częściowo lub w całości należały one do naszych rodziców. Kiedy jest właściwy czas na podjęcie decyzji o samodzielnym zamieszkaniu?

Wyprowadzka z domu

Mamo, tato – wyprowadzam się” – chwila, w której wypowiadamy to zdanie, dla każdego przychodzi w innym czasie. Często ma to związek z planami edukacyjnymi i to właśnie rozpoczęcie studiów w innym mieście jest momentem, kiedy pakujemy walizki, żegnamy się z domem rodzinnym i rozpoczynamy samodzielne życie. Czasem dopiero chęć założenia własnej rodziny mobilizuje nas do stworzenia własnego domu, coraz częściej momentem przełomowym są zbliżające się 30. urodziny.

Wyprowadzka wiąże się z przejęciem kontroli i podejmowaniem własnych decyzji – od wyboru zasłon, po gospodarowanie domowym budżetem. Dla wielu młodych to także moment ostatecznej weryfikacji umiejętności prania czy gotowania.

Czytaj więcej w temacie: Mieszkanie z partnerem przed ślubem

Kiedy wyprowadzić się od rodziców?

Rozpoczęcie samodzielnego życia jest ważnym etapem rozwojowym. Wtedy stykamy się z rzeczywistością i jesteśmy zdani na siebie. Jakie sygnały świadczą o tym, że powinniśmy poważnie przemyśleć ten krok? Kiedy coraz bardziej kłopotliwe stają się dla nas pytania, o której wrócimy do domu po piątkowym spotkaniu z przyjaciółmi lub pojawiła się w naszym życiu osoba, z którą chcemy spędzić czas sam na sam bez poczucia obecności rodziców za ścianą, lub po prostu czujemy, że jesteśmy gotowi samodzielnie sprostać codziennym wyzwaniom – prawdopodobnie nadszedł już właściwy moment.

Czytaj więcej w temacie: Relacje w świecie millenialsów

Do podjęcia tego kroku może zmotywować nas również młodsze rodzeństwo, które opuściło gniazdo wcześniej od nas – mimo wszystko starajmy się, aby decyzja wynikała z naszej gotowości, a nie chęci rywalizacji. Nie warto odkładać decyzji o wyprowadzce na później również wtedy, kiedy czujemy, że osiągnęliśmy samodzielność finansową – posiadamy stałą pracę i regularny dochód pozwalający na opłacenie rachunków i życie. W wielu przypadkach wyprowadzka z domu przeobraża nasze relacje z rodzicami – stają się one bardziej partnerskie i to właśnie wtedy, nawet u osób, które opuściły dom z powodu narastających konfliktów, pojawia się tęsknota za domem rodzinnym i powrotem do roli dziecka.

Czytaj więcej w temacie: Samotność w mieście - kim są współcześni trzydziestolatkowie?

Zuzanna Bratkowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.