Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneProblemy

Kiedy trwanie jest tak trudne jak rozstanie – toksyczne związki

Toksyczny związek bywa szkodliwy dla Ciebie i osób Tobie bliskich, które muszą patrzeć na Twoje cierpienie Pomóź sobie i innym

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 17:06
Temat toksycznych związków cieszy się ostatnio ogromną popularnością. Czyżby dlatego, że równie popularne staje się trwanie przez nas w takich relacjach? Jak radzić sobie z nimi, kto je generuje i dlaczego przerwanie tego błędnego koła jest tak samo trudne jak trwanie w nim? Poczucie zatrucia toksyczną relacją staje się z dnia na dzień coraz wyraźniejsze, a jednak siła lęku przed opuszczeniem i pozostaniem samemu ma równie wielką moc.
toksyczy związek - jak uwolnić się od toksycznej miłości

Czym są toksyczne związki?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powstają te trudne relacje, należy najpierw zastanowić się, czym są toksyczne związki. Toksyczne relacje to takie, w których w jakikolwiek sposób cierpimy. Cierpienie to polega na nieustannych sprzecznościach: poczuciu braku pomimo ciągłej obecności partnera, doświadczeniu odepchnięcia emocjonalnego pomimo deklaracji bliskości itd. Mechanizm tworzenia toksycznych związków opiera się w głównej mierze na naszych wcześniejszych, trudnych doświadczeniach. Jeżeli spotka się dwoje ludzi z takimi zranieniami emocjonalnymi, które będą w stosunku do siebie komplementarne, to te osoby mają duże szanse na uprzykrzenie sobie kawałka życia spędzonego razem. Sposobem na uwolnienie się z tej toksycznej relacji jest nieustanna praca nad poczuciem własnej wartości i rozwój w wielu obszarach życia.

Objawy świadczące o trwaniu w toksycznej relacji

O tym, że jesteśmy w toksycznej relacji, może sygnalizować kilka przestrzeni naszego życia. Objawy pojawią się dość szybko, tylko czy będziemy chcieli je zauważyć? Należy zacząć obserwować własne ciało, to, jak się zachowuje przy partnerze. W zaawansowanej fazie trwania takiej relacji może być ono napięte, nasza cera zniszczona, możemy odczuwać sztywność poszczególnych partii mięśni. Posłuchajmy również tego, co o naszej relacji mają do powiedzenia ludzie, którzy znali nas wcześniej, szczególnie najbliżsi przyjaciele i rodzina. Jeżeli pojawi się w nas bunt na to, co powiedzą, chociaż podane przez nich fakty i przykłady będą mówiły same za siebie, powinno zapalić nam się wielkie czerwone światło.

Czy można naprawić toksyczny związek?

Toksyczny związek jest tak trudny do przerwania, ponieważ nieustannie staramy się go naprawić. Właściwie to bardziej staramy się naprawić siebie, żeby spełnić najbardziej irracjonalne oczekiwania toksycznego partnera lub wręcz je wyprzedzać. Dlatego nie ma innej drogi uwolnienia się z tego błędnego koła jak przerwanie go. Najlepiej nagle i bezpowrotnie. Do uwolnienia się z takiej relacji potrzebny jest swego rodzaju radykalizm w zachowaniu i kontrolowaniu własnych emocji.

Marta Wójtowicz 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.