Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy płciowe

Mam torbiel! Co to znaczy?

Dowiedz się co to jest torbiel, jakie ma objawy i czy stanowi dla Ciebie zagrożenie

Data publikacji: 29 lutego 2016, 15:55
Jeśli podczas wizyty u lekarza usłyszymy, że została u nas stwierdzona torbiel, reagujemy na ogół z dużym zaniepokojeniem. Torbiel bardzo często utożsamiana jest z guzem, który z kolei mógłby być potencjalnie złośliwy. Jak jest naprawdę? Czy jest się czego obawiać?
torbiel

Co to jest torbiel?

To nic innego jak wytwór naszego własnego ciała. Bardzo często są one niewielkie, zazwyczaj okrągłe o regularnym kształcie i umiejscowione w obrębie takich narządów, jak nerki czy wątroba. Coraz częściej diagnozowane są również torbiele jajników. Są wypełnione płynem i otoczone ścianą zbudowaną z nabłonka. W płynie możemy znaleźć na ogół makrofagi, czyli komórki stanu zapalnego, rzadziej krwinki czerwone i komórki nowotworowe. W dwóch ostatnich wypadkach może dojść do przekształcenia torbieli w nowotwór.

Torbiel – objawy i przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania torbieli wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeśli u rodzica wykryto torbiel to i u dziecka istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się takiego tworu w organizmie. Na ogół torbiele mają swoje źródło w stanie zapalnym, a w przypadku niektórych torbieli powodem są również urazy mechaniczne.

Pojawienie się torbieli w organizmie nie wiąże się najczęściej z żadnymi objawami. Na ogół wykrywane są one przy okazji innego badania, na przykład za pomocą ultrasonografu. Czasami jednak torbiele mogą boleć, a ból  może ulegać nasileniu podczas poruszania się, co wynika z podrażniania przez torbiel różnych struktur w obrębie miednicy, takich jak np. otrzewna.

Specyficzną odmianą torbieli jest cysta na jajniku tworząca się bardzo często wskutek zapalenia przydatków, czyli jajników lub jajowodów

Torbiel – leczenie

Torbiele na ogół są jedynie obserwowane przez lekarzy, co oznacza wizyty kontrolne w wyznaczonych przez lekarza terminach. Jeśli istnieje podejrzenie, że torbiel może przekształcić się w nowotwór, wykonywany jest zabieg chirurgiczny polegający na jej wycięciu. Warto jednak pamiętać, że torbiele na ogół nie są groźne i występują prawie u 1/3 społeczeństwa. Nie obawiajmy się więc wspomnianych wcześniej wizyt kontrolnych – mogą tylko przysłużyć się naszemu zdrowiu.

 

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.