Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy płciowe

Mam torbiel! Co to znaczy?

Dowiedz się co to jest torbiel, jakie ma objawy i czy stanowi dla Ciebie zagrożenie

Data publikacji: 29 lutego 2016, 15:55
Jeśli podczas wizyty u lekarza usłyszymy, że została u nas stwierdzona torbiel, reagujemy na ogół z dużym zaniepokojeniem. Torbiel bardzo często utożsamiana jest z guzem, który z kolei mógłby być potencjalnie złośliwy. Jak jest naprawdę? Czy jest się czego obawiać?
torbiel

Spis treści:

Co to jest torbiel?

To nic innego jak wytwór naszego własnego ciała. Bardzo często są one niewielkie, zazwyczaj okrągłe o regularnym kształcie i umiejscowione w obrębie takich narządów, jak nerki czy wątroba. Coraz częściej diagnozowane są również torbiele jajników. Są wypełnione płynem i otoczone ścianą zbudowaną z nabłonka. W płynie możemy znaleźć na ogół makrofagi, czyli komórki stanu zapalnego, rzadziej krwinki czerwone i komórki nowotworowe. W dwóch ostatnich wypadkach może dojść do przekształcenia torbieli w nowotwór.

Torbiel – objawy i przyczyny

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania torbieli wymienia się przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Oznacza to, że jeśli u rodzica wykryto torbiel to i u dziecka istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się takiego tworu w organizmie. Na ogół torbiele mają swoje źródło w stanie zapalnym, a w przypadku niektórych torbieli powodem są również urazy mechaniczne.

Pojawienie się torbieli w organizmie nie wiąże się najczęściej z żadnymi objawami. Na ogół wykrywane są one przy okazji innego badania, na przykład za pomocą ultrasonografu. Czasami jednak torbiele mogą boleć, a ból  może ulegać nasileniu podczas poruszania się, co wynika z podrażniania przez torbiel różnych struktur w obrębie miednicy, takich jak np. otrzewna.

Specyficzną odmianą torbieli jest cysta na jajniku tworząca się bardzo często wskutek zapalenia przydatków, czyli jajników lub jajowodów

Torbiel – leczenie

Torbiele na ogół są jedynie obserwowane przez lekarzy, co oznacza wizyty kontrolne w wyznaczonych przez lekarza terminach. Jeśli istnieje podejrzenie, że torbiel może przekształcić się w nowotwór, wykonywany jest zabieg chirurgiczny polegający na jej wycięciu. Warto jednak pamiętać, że torbiele na ogół nie są groźne i występują prawie u 1/3 społeczeństwa. Nie obawiajmy się więc wspomnianych wcześniej wizyt kontrolnych – mogą tylko przysłużyć się naszemu zdrowiu.

 

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.