Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

„Mamo, tato…” Czyli jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem?

Odpowiadamy na pytanie, jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 17:40
Mimo że żyjemy w czasach, w których walka o tolerancję, akceptację różnorodności oraz brak dyskryminacji jest niezwykle silna, a głos polityków, organizacji pozarządowych oraz wpływowych ludzi jest słyszalny dla wszystkich, to niestety sytuacja mniejszości seksualnych wciąż jest dowodem na to, że pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Dyskryminacja i brak zrozumienia dla gejów i lesbijek bardzo często utrudniają wyjście z szafy i przyznanie się przed najbliższymi do własnej orientacji homoseksualnej. Jednak każdy przejaw odwagi i walki o swoją tożsamość może wiele zmienić. Dlatego właśnie warto rozmawiać z bliskimi o kwestiach związanych ze swoją seksualnością, oczywiście dopiero wtedy, sami kiedy czujemy się na to gotowi.
jak powiedzieć rodzicom że jestem gejem - porady

Jak powiedzieć, że jestem gejem?

Powiedzieć głośno jestem gejem lub jestem homoseksualna nie jest łatwo, zwłaszcza gdy mamy przekazać informację o swojej orientacji homoseksualnej naszym najbliższym. Każdy, kto próbował wyjaśnić swojej rodzinie sytuację, w której się znalazł lub ma przyjaciela bądź znajomego, który jest homoseksualny wie, jak żmudny i ciężki jest to proces. W dodatku nie zawsze przynosi on oczekiwane rezultaty w postaci akceptacji, zrozumienia, wsparcia i miłości. Z drugiej strony, ukrywanie homoseksualizmu jest równie trudnym wyborem, ponieważ wiąże się z utrzymywaniem podwójnego życia, którego nagłe wyjście na jaw może przysporzyć bardziej kłopotliwej sytuacji aniżeli szczera rozmowa. Należy pamiętać, że ujawnienie orientacji homoseksualnej jest kwestią indywidualną. Każdy człowiek ma prawo do prywatności i do decydowania o przekazaniu takich informacji wybranemu gronu osób, w dogodnej dla siebie sytuacji i czasie.

Jak powiedzieć mamie, że jestem gejem?

Każda rodzina jest własnym, specyficznym wszechświatem, dlatego nie istnieje jedna metoda ani recepta na to, jak powiedzieć rodzicom, że jestem gejem. Sposób poinformowania rodziców powinien być naturalny i dostosowany do charakteru naszej rodziny. W tych tradycyjnych i konserwatywnych taka wiadomość z pewnością zostanie przyjęta o wiele gorzej. Rodzice mogą zareagować gniewem czy rezygnacją. Z pewnością będą mieć wiele pytań co do natury homoseksualizmu, będą zastanawiać się czy homoseksualizm jest chorobą lub czy zawinił ich sposób wychowania. W takich przypadkach ważna jest cierpliwość, wyrozumiałość i podążanie naprzód małymi krokami. Trzeba dać bliskim trochę czasu na to, aby oswoili się z tą nową dla nich sytuacją. Rodzice, gdy tylko będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę nt. orientacji homoseksualnej dziecka, a także, gdy pogodzą się ze swoimi emocjami, to prawdopodobnie sami wyciągną do niego i jego partnera rękę. Na pewno nie warto żywić urazy zbyt długo, ponieważ później będziemy żałować zmarnowanego w ten sposób czasu.

 

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.