Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneSeks

Mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus, czyli o seksualności płci

Seksualność kobiet dla wielu z nas jest sekretem Opisujemy w jaki sposób funkcjonuje kobiece ciało i jak kobiety osiągają orgazm

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 10:57
Jeszcze do niedawna seksualność była tematem tabu. Obecnie liczne dyskusje prowadzone na ten temat pomagają spojrzeć na zagadnienie z innej strony i umożliwić zrozumienie niektórych zachowań zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czynników, które w różnym stopniu determinują seksualność kobiet i mężczyzn, jest wiele. Jak nie pogubić się w tym wszystkim? Co sprawia, że popęd płciowy może zależeć od płci?
seksualność-kobiet-orgazm-kobiecy

Libido u mężczyzn: wiecznie niezaspokojony?

Być może niektórym kobietom trudno się z tym pogodzić, ale mężczyźni mają na ogół większe potrzeby seksualne, a popęd płciowy potrafi zdominować ich życie – przynajmniej do trzydziestego roku życia, ponieważ mniej więcej to w tym momencie libido u mężczyzn ulega znacznemu obniżeniu. Skąd tak duże znaczenie seksu dla panów?

Pierwszym czynnikiem warunkującym popęd jest... mózg. Udowodniono, że u mężczyzn seks jest zakodowany na poziomie struktur podkorowych, co z kolei wpływa na jego większą automatyczność. Być może ma to związek z naturalnym zabezpieczeniem przed wyginięciem gatunku – samiec zawsze był osobnikiem, który miał zapłodnić jak największą liczbę samic. Nic dziwnego zatem, że przeciętny mężczyzna instynktownie, wręcz odruchowo, dąży do jak największej liczby stosunków seksualnych. Zostało to w pewien sposób zakodowane w jego podświadomości.

Jeśli chodzi o czysto biologiczne aspekty, to nie da się ukryć, że libido u kobiet jest znacznie niższe niż u panów. Różnice pojawiają się stosunkowo wcześnie. Seksualne potrzeby kobiet co to jest orgazmujawniają się stosunkowo późno, a w pełni objawiają się dopiero po dwudziestym roku życia – dopiero wtedy libido stopniowo wzrasta i osiąga maksimum tuż przed trzydziestką. Co ciekawe, u mężczyzn jest to właśnie moment obniżenia popędu, co z kolei może prowadzić do licznych konfliktów. Pociąga to za sobą możliwość zdrady.

Nie należy jednak popadać w skrajności. Nie jest prawdą, że mężczyzna może uprawiać seks niemal nieustannie oraz że jest gotowy, by go uprawiać niezależnie od sytuacji. Wbrew pozorom panowie również mogą zwyczajnie nie mieć ochoty na miłosne igraszki. Powody są różne – od zmęczenia, do skrywanej złości wobec partnerki.

Oczywiście mężczyźni w sypialni zmagają się również z pewnymi problemami, jednak są one odmienne od tych, z którymi borykają się kobiety. Pierwszym i często najbardziej wstydliwym jest erekcja, która może zostać zaburzona przez wiele różnych czynników, także zdrowotnych (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, infekcje układu moczowego). Niestety, często problemy z osiągnięciem erekcji są przypisywane niewłaściwym zjawiskom, co nierzadko może stać się przyczyną spięć między partnerami.

Potrzeby kobiet: dlaczego są inne niż u mężczyzn?

Ciało kobiety jest inne niż ciało mężczyzny. O ile w przypadku panów strefa erogenna jest dość zawężona, o tyle u pań są to różne punkty na całym ciele (by wymienić chociażby okolice oczu, szyję, kark, uszy czy wnętrza dłoni). Oznacza to, że gra wstępna nie jest jedynie wymysłem kobiet, a ma za zadanie właśnie pobudzić jej strefy erogenne, tak, by stosunek mógł być pełniejszy i przyjemniejszy.

O ile u mężczyzn możemy mówić o zaawansowanym instynkcie zapłodnienia jak największej liczby partnerek, tak u kobiet jest wręcz odwrotnie. Panie są odruchowo nastawione na wychowywanie potomstwa, co oznacza, że – przynajmniej teoretycznie – są mniej skłonne do zdrady. Może ona jednak nastąpić z różnych innych powodów. Najczęściej jest to wina braku czułości i odpowiedniej komunikacji pomiędzy partnerami, jednak czasami to także kwestia zwykłego pociągu seksualnego do innego mężczyzny (wtedy najczęściej przyczyną jest wysokie libido u kobiet w wieku około trzydziestu lat). Biologia determinuje również momenty podwyższenia popędu płciowego u kobiet – najczęściej są to po prostu dni płodne. Jest to oczywiście ściśle związane z hormonami, podczas gdy u mężczyzn poziom testosteronu jest stały.tajniki męskiego orgazmu

Kobiety o seksie rozmawiają rzadko lub w ogóle, co sprawia, że takie tematy jak orgazm kobiecy czy orgazm mężczyzny są wciąż traktowane jako temat, o którym nie należy mówić zbyt głośno. Pomiędzy płciami brakuje zrozumienia, że ciało kobiety jest czymś innym niż ciało mężczyzny, co z kolei sprawia, że trochę inne są ich potrzeby. Dlatego poza czysto biologicznymi czynnikami, kluczem do osiągnięcia idealnego pożycia jest przede wszystkim rozmowa, w której partnerzy nie boją się otwarcie mówić o tym, czego chcą. Będziecie zaskoczeni jak tym sposobem poprawicie swoje życie seksualne. 

 

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.