Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneProblemy

Na dobre i na złe. Jak pomóc osobie z depresją?

Rozpoznanie depresji bywa kluczowe w wypadku osoby, która na nią cierpi Im szybciej ją zauważysz, tym szybciej będziesz mogła jej pomóc

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 17:09
Jeśli zauważysz, że twój partner nie może przez dłuższy czas wyzbyć się intensywnego uczucia przygnębienia, koniecznie upewnij się, czy być może nie są to pierwsze oznaki depresji. Nie jest łatwo patrzeć, jak ukochana osoba zmaga się z chorobą, często także nie wiadomo, jak pomóc osobie z depresją, dlatego przedstawiamy kilka wskazówek, które uczą, jak pomóc w depresji. Wykazując dużo siły, cierpliwości oraz zrozumienia, możecie wspólnie wraz z partnerem przejść przez ten okres pełen wyzwań i skutecznie pokonać tę przykrą i ciężką chorobę.
jak pomóc osobie z depresją - jak rozpoznać depresję

Jak pomóc osobie z depresją?

Wymienione poniżej oznaki depresji należy traktować bardziej jako drogowskaz niż sztywną regułę, ponieważ objawy choroby są bardzo zróżnicowane. Ponadto depresja często towarzyszy innym zaburzeniom psychicznym, a jej przejawy zależą od indywidualnej konstrukcji psychicznej, a nawet płci – w związku z odmiennym sposobem socjalizacji oraz różnicami w budowie mózgu depresja inaczej manifestuje się u kobiet, a inaczej u mężczyzn. Do powszechnych i najbardziej charakterystycznych oznak depresji możemy jednak zaliczyć następujące symptomy:

  • codziennie poczucie smutku, które trwa co najmniej dwa tygodnie,
  • utratę zainteresowania pracą, hobby, przyjaciółmi i seksem,
  • stałe zmęczenie,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia snu,
  • nerwowość,
  • poczucie beznadziejności, bezradności i bezwartościowości,
  • nagłą utratę lub przyrost masy ciała,
  • myśli samobójcze.

Ważne jest, żeby nie bagatelizować problemu, bo depresja jest poważną i często trudną do zdiagnozowania przez laika chorobą. Rozpoznanie jej wymaga dużej dozy empatii, zrozumienia i wiedzy.

Jak pomóc w depresji?

depresja a związekPrzede wszystkim należy zachęcić partnera do szukania pomocy wśród specjalistów. Depresja w późniejszym stadium może być na tyle wyniszczająca, że ukochana osoba stanie się niezdolna do samodzielnego poszukiwania pomocy. Ponadto osobom chorym na depresję często towarzyszy poczucie wstydu w związku ze stanem, w którym się znajdują.

Gdy tylko pojawią się podejrzenia wystąpienia depresji, warto bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem i zasięgnąć rady na temat tego, jak leczyć depresję. Lekarz psychiatra dokona właściwej oceny sytuacji oraz zapisze odpowiednie leki. Jeśli partner odmawia spotkania z lekarzem, umów się z psychiatrą samodzielnie w celu ustalenia dalszych możliwych kroków postępowania.

Warto także nauczyć się tego, jak być mądrym wsparciem i pomocą dla partnera– istnieje bardzo bogata literatura na temat tego, jak pokonać depresję. Pomoże ci ona zrozumieć sytuację twojego partnera, a tym samym lepiej się w niej odnaleźć.

Jak pokonać depresję?

Obecność kochającej osoby oraz zapewnienie duchowego i emocjonalnego wsparcia partnerowi zmagającemu się z depresją jest bardzo ważne, ale należy pamiętać, że nie zastąpi leczenia. Na co dzień z całą pewnością terapeutyczną moc mają szczere rozmowy. Słuchaj uważnie i staraj się zrozumieć uczucia partnera. Nie poddawaj się, zachęcaj ukochaną osobę do różnego typu aktywności, dawaj nadzieję, jednocześnie trzymając się realiów. Co najważniejsze, nigdy nie ignoruj obecności najcięższej oznaki depresji, tj. myśli samobójczych – każdy tego typu sygnał należy natychmiast zgłosić psychiatrze.

Dbaj także o siebie

depresja u partnera objawyPrzebywanie z osobą zmagającą się z depresją, zaangażowanie w jej stan i emocje niesie ze sobą duże niebezpieczeństwo i groźbę, że przewlekła choroba pozbawi sił także ciebie, dlatego możesz wraz z partnerem skorzystać z pomocy psychologa, który ułatwi wam obu przejście przez okres pokonywania choroby. Niezmiernie ważne jest także zachowanie dystansu oraz kontaktu z rodziną, przyjaciółmi, którzy zadbają o twoje bezpieczeństwo, zdrowie, a w razie kryzysu, wyłapią pierwsze oznaki depresji. Pamiętaj, że depresja – choć trudna w leczeniu – jest chorobą do pokonania. Pozostając w szczerej i bliskiej relacji z partnerem, możesz liczyć na to, że wasz związek będzie zdrowy, trwały i silny.

 

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.