Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieChoroby zakaźne

Niebezpieczny wirus Zika. Czy również w Polsce powinniśmy się go obawiać?

Jak się zabezpieczyć przed groźnym wirusem Zika?

Data publikacji: 8 września 2016, 11:07
Od jakiegoś czasu popłoch szerzy informacja o groźnym wirusie Zika – szczególnie wśród kobiet w ciąży i ich bliskich. Wirus ten pochodzi z Afryki, lecz zagraża także Europejczykom. Czy grozi nam epidemia? Czy powinniśmy się przed nim chronić?

Drogi zakażenia

Niektóre choroby zakaźne przenoszone są przez wektory, czyli organizmy (często owady) transmitujące wirus na inny organizm. W przypadku wirusa Zika (ang. Zikavirus) wektorem są komary, najczęściej te z gatunku Aedesaegypti, czyli komar żółtej febry (często mylony z komarem tygrysim, Aedesalbopictus). Aedesaegypti oprócz wirusa Zika przenosi też inne choroby, takie jak żółtą febrę, dengę i chikungunya. Najwięcej zakażeń jest więc tam, gdzie występują te owady. Komary nie mają aparatu gryzącego, więc nie gryzą, lecz kłują - poprzez ich ukłucie dochodzi do transmisji wirusa. Wirusem Zika można również zakazić się drogą płciową (zanotowano pojedyncze przypadki przeniesienia wirusa tą drogą) oraz przez łożysko (od zakażonej matki do płodu).

Gdzie jest najbardziej niebezpiecznie?

Wirus Zika występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce (Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea Bassau) a także w regionie Pacyfiku (Wietnam, Filipiny) oraz w Azji (Indonezja, Tajlandia). Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, od 2015 roku w Europie odnotowano ponad 1000 przypadków przywiezienia wirusa Zika w związku z podróżą do krajów zagrożonych zakażeniem tym patogenem. W żadnym z krajów naszego kontynentu nie doszło do zakażeń rodzimych poprzez ukłucie komara. GIS podkreśla, że do 22.07.2016 r. nie wykryto przypadku zakażenia wirusem Zika w Polsce, a ryzyko jego wystąpienia jest związane z wyjazdami turystycznymi. Większość zachorowań, wywołanych zakażeniem wirusem Zika przebiega bezobjawowo, a pojawiające się objawy przypominają grypę. Wirus ten jest najgroźniejszy dla kobiet w ciąży, może bowiem powodować mikrocefalię (czyli małogłowie) oraz Zespół Guillaina-Barrégo. W rejonach ognisk zakażenia wirusem Zika zaobserwowano znaczący wzrost odsetek zachorowań na te dwie rzadko występujące choroby – przypadki małogłowia odnotowano w 13 państwach, a Zespołu Guillaina-Barrégow 15 krajach). Zespół BGS może wywołać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć

Czy można się uchronić przed wirusem?

Niestety nie istnieje szczepionka ani jakakolwiek profilaktyka lekowa. Aby uchronić się przed wirusem Zika należy postępować wg rekomendacji, mających zastosowanie przy innych chorobach tropikalnych. Należy stosować repelenty, nosić ubrania zasłaniające nogi i ręce, używać moskitier oraz starać się nie przebywać na dworze w czasie, gdy komary są najaktywniejsze. Oczywiście te zalecenia dotyczą osób, które znajdują się w regionie występowania wirusa. Po powrocie z tych regionów do kraju należy wstrzymać się od kontaktów seksualnych przez okres min. 8 tygodni (jeśli nie występują objawy) lub 6 miesięcy (jeśli występują objawy). Należy też pamiętać, że jedną z alternatywnych metod jest stosowanie prezerwatywy, chroniącej przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Ewa Lika

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.