Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneSeks

(Nie)zdrowe podniecenie

Orgazm przez sen może być dokuczliwą dolegliwością Jak sobie z nią radzić?

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 12:47
Znamy wszyscy żarty o „bolącej głowie” u kobiet i trudności w namówieniu ich na współżycie. Wydaje się więc, że ciągła ochota na seks nie powinna być w związku problemem. Chęć zaspokojenia seksualnego to jeden z kluczowych czynników, który zaspokoić w swym życiu musi człowiek – podobnie jak łaknienie czy sen. Wśród podstawowych potrzeb fizjologicznych człowieka, to właśnie seks dostarcza najwięcej rozkoszy i ma najbardziej relaksujący i rozluźniający wpływ na ciało i psychikę. Siłę porównywalną z potrzebą seksualną ma zaspokojenie potrzeb związanych z jedzeniem. Jednak kiedy jesteśmy przejedzeni, miejsce przyjemności zastępuje dyskomfort. Czy z seksem może być tak samo? I czym jest choroba PSAS?
orgazm przez sen - nocny orgazm

Gdy nadmiar przeszkadza

Proces realizacji seksualnej człowieka odbywa się w czterech fazach. Pierwszą z nich jest pojawiające się pragnienie erotyczne związane z fantazjowaniem na temat podejmowanej aktywności seksualnej oraz z budzącym się pragnieniem realnego zaangażowania się w nie. Następnie pojawia się podniecenie seksualne i odczuwanie przyjemności seksualnej. Objawem podniecenia jest erekcja u mężczyzn i lubrykacja pochwy u kobiet. Narastająca przyjemność seksualna osiąga swój punkt kulminacyjny w postaci orgazmu. Ostatnią fazą jest wyraźne rozluźnienie mięśni i poczucie odprężenia. Jest to jedyny moment, w którym mężczyzna jest czasowo niezdolny do podjęcia ponownego współżycia – zjawisko to nazywa się refrakcją. Tak ten proces wygląda u większości ludzi. Jednak są tacy, u których dla podniecenia seksualnego potrzeba niewielkiego bodźca, przypadkowej stymulacji, po której cały mechanizm rusza, chociaż nie zawsze jest to oczekiwane. Często w takiej sytuacji pojawiają się samoistne orgazmy.

Orgazm przez sen – czy to możliwe?

Mężczyźni zdecydowanie silniej niż kobiety reagują na bodźce wzrokowe, a są nimi współcześnie bombardowani z niemal każdej strony. Kobiety natomiast intensywniej reagują na bodźce jak wygląda orgazm przez senzwiązane z dotykiem. Pojawiające się problemy z seksem, którego jest za dużo, mogą mieć kilka źródeł. Na podstawie przytoczonego procesu realizacji seksualnej można łatwo wywnioskować, gdzie leży źródło naszych pragnień seksualnych – oczywiście w mózgu. Dlatego właśnie orgazm przez sen (u kobiet) i polucje nocne (u mężczyzn) mają zazwyczaj miejsce podczas snów o treści erotycznej lub gdy wcześniej nie doszło do rozładowania napięcia seksualnego. Orgazm nocny nie przybiera na takiej intensywności jak orgazm typowy, jednak jest na tyle silny, że może przebudzić osobę aktualnie go przeżywającą. Może pojawić się nawet u młodych dziewcząt, które jeszcze nie podjęły współżycia. Często pojawiające się polucje nocne, mimo iż z zasady powinny być doznaniem przyjemnym, stają się na dłuższą metę krępujące i wstydliwe dla mężczyzn. Zmazy nocne są zjawiskiem fizjologicznym pojawiającym się w okresie dorastania i znikającym dopiero w okresie starczym. Kobiety i mężczyźni, którzy zbyt często doświadczają takich niekontrolowanych nocnych doznań, często skarżą się na tak prozaiczne sprawy, jak zmęczenie wynikające z nieprzespanej nocy. Zgłaszają, że są rozdrażnieni, nieadekwatnie pobudzeni ruchowo itd.

Podniecenie seksualne może być problematyczne

Problem, którego skutkiem są polucje nocne lub orgazm przez sen, pojawia się na poziomie podniecenia seksualnego. Finalne spełnienie jest jedynie jego nieuniknioną konsekwencją. Bardzo rzadką chorobą jest Syndrom Permanentnego Podniecenia Seksualnego, w skrócie choroba PSAS (z ang. Permanent Sexual Arousal Syndrome). Cierpiące na tę chorobę podniecone kobiety każdego dnia osiągają kilkadziesiąt niechcianych i niekontrolowanych orgazmów, które uniemożliwiają pracę czy naukę i wyniszczają je psychicznie. Z kolei wieczne poczucie niezaspokojenia seksualnego często towarzyszy osobom uzależnionym od pornografii. Problemy w łóżku dotyczą także mężczyzn często się masturbujących. W związku z utrwalonym nawykiem szybkiego dochodzenia do zaspokojenia seksualnego, potrzebują tych doznań o wiele częściej, a – jak wiadomo – kobieta, by osiągnąć orgazm, potrzebuje o wiele więcej czasu i odpowiedniej stymulacji. Długi stosunek jest także lepszy dla mężczyzn dlatego, że dostarcza większego odprężenia i wydłuża czas jego zaspokojenia seksualnego.

Niewrażliwość seksualna

orgazm przez senWiemy już, że co za dużo, to niezdrowo. Co jednak zrobić, kiedy seks nie przynosi nam żadnej przyjemności i cierpimy na brak orgazmu? Przyczyny braku wytrysku u mężczyzn mogą być różne: organiczne (wady wrodzone, schorzenia neurologiczne, uszkodzenia rdzenia kręgowego, uzależnienia) lub psychogenne (lęk przed ciążą, lęki kastracyjne, zaburzenia preferencji seksualnych, nieatrakcyjna partnerka, zespół Madonny i ladacznicy). Kobiety mogą natomiast cierpieć na waginizm (mięśnie pochwy kurczą się samoczynnie podczas próby odbycia stosunku) i dyspareunię (podczas stosunku pojawia się silny ból, mimo że poziom pragnienia, podniecenia i zdolność osiągnięcia orgazmu są właściwe).

Warto skonfrontować się ze swoją seksualnością, szczególnie jeżeli zaczyna się nam ona wymykać spod kontroli. Orgazm przez sen czy polucje nocne nie są oczywiście tego dowodem, ale każde problemy w łóżku warto skonsultować ze specjalistą.

 

Marta Wójtowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.