Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieChoroby zakaźne

Półpasiec u dziecka - objawy, przebieg, leczenie

Poznaj objawy i skuteczne metody leczenia półpaśca.

Data publikacji: 22 lutego 2016, 08:06
Podobieństwo półpaśca do ospy wietrznej nie jest przypadkowe. Obie choroby wywołuje ten sam wirus (VZV – varicella zoster virus) i obie charakteryzują się drażniącą wysypką. Półpaścem nie jest się trudno zarazić – wystarczy, że chora osoba na nas kichnie lub kaszlnie.
Wysypka spowodowana półpaścem

Spis treści:

Półpasiec - pierwsze objawy - poznaj najważniejsze

Mimo związku z ospą, półpasiec charakteryzuje się innymi objawami. Pierwsze syndromy to: złe samopoczucie, ból gardła i charakterystyczny nerwoból jednego miejsca (zwykle w pobliżu zwojów nerwowych, gdzie ulokowany jest wirus). Najczęściej jest to jedna połowa talii (pasa, od którego choroba wzięła swą nazwę). Potem pojawia się przypominająca pęcherzyki wysypka – najczęściej na tułowiu i szyi, rzadziej na twarzy lub jednej z kończyn. W następnych dniach krostki zasychają i znikają (nie powinno się ich zdrapywać, by nie doprowadzić do zakażeń), ale chorobie niezmiennie towarzyszy silny ból zainfekowanych nerwów. Znane są przypadki zachorowań bez objawów wysypki, a także takie, gdzie wysypka była wyjątkowo uciążliwa lub pojawiła się w oku czy uchu.

Półpasiec u dzieci – przebieg choroby

Półpasiec może wystąpić u tych dzieci, które przeszły wcześniej ospę wietrzną lub urodziły się z jej postacią wrodzoną (podczas zachorowania matki w okresie ciąży). W pierwszym przypadku choroba przebiega łagodniej niż u dorosłych i nie powoduje bólu, w drugim może powodować ciężkie deformacje. Mimo wszystko częściej dotyka osoby starsze, w dodatku te, które chorowały już na ospę. Dzieje się tak wtedy, gdy znajdujący się w ich organizmie uśpiony wirus napotka sprzyjającą sytuację i reaktywuje się (np. w momencie osłabienia, zwiększonego stresu, przemęczenia lub powstania chorób nowotworowych).

Półpaścem może się też zarazić dorosły, który nie chorował na ospę, ale zetknął się z chorym dzieckiem. Takich kontaktów powinny unikać osoby o słabej odporności oraz kobiety w ciąży (jest to niebezpieczne dla płodu i noworodka!).

Półpasiec leczenie – jak wyleczyć półpaśca?

Objawów nie powinno się lekceważyć, bo nieleczony półpasiec może prowadzić do groźnych powikłań. Zwykle przechodzi się go tylko raz, a jeśli powraca, może być oznaką problemów nowotworowych. W razie braku pewności z czym mamy do czynienia, można przejrzeć w Internecie zdjęcia z objawami choroby i sprawdzić informacje na forum. Koniecznym jest jedna udać się na wizytę do lekarza. Leczenie półpaśca polega na izolacji chorego przez 2-3 tygodnie, przyjmowaniu leków antywirusowych i przeciwbólowych oraz smarowaniu wysypki środkami odkażającymi. Ważna jest codzienna higiena ciała, picie dużej ilości płynów, (aby wypłukać z organizmu toksyny) oraz smarowanie środkami łagodzącymi miejsc, w których odczuwa się pieczenie. Gdy półpasiec minie, długo (nawet przez kilka lat!) mogą się utrzymywać charakterystyczne dla niego nerwobóle.

Warto zaznaczyć, że istnieją szczepionki przeciw wirusom ospy i półpaśca.

Dominika Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.