Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaDietaNawyki żywieniowe

Obowiązkowa i nieobowiązkowa suplementacja dla kobiet ciężarnych

Suplementy diety dla kobiet w ciąży. Dowiedz się, czy brać witaminy w ciąży i jakie suplementy w ciąży sa najlepsze

Data publikacji: 20 listopada 2016, 01:41
Suplementy diety w ciąży? Temat bardzo ważny, a między innymi dlatego, że polski rynek sprzedaży suplementów diety rozwija się w zastraszająco szybkim tempie - podaje się, że w ostatnich latach obroty w tej branży rocznie przekraczają nawet 3 miliardy złotych. Z uwagi na działania niepożądane, stosowanie suplementów diety w ciąży powinno odbywać się za zgodą lekarza położnika.
Suplementy diety w ciąży - rodzinazdrowia.pl

Spis treści:

Czy brać witaminy w ciąży?

W XXI wieku to pytanie zadaje sobie chyba każda ciężarna kobieta. Wystarczy wejść do apteki i z każdej strony jesteśmy wręcz atakowani reklamami dotyczącymi różnego rodzaju preparatów, które polecane są do stosowania w okresie ciąży. Witaminy to niezbędne substancje, konieczne dla prawidłowego rozwoju płodu. Jak powszechnie wiadomo, większość witamin nie jest produkowana w naszym organizmie, a jeśli są już wytwarzane, to w bardzo małych ilościach. Zatem, czy brać witaminy w ciąży? To zależy jakie witaminy. Zaleca się podawanie witaminy D (od II trymestru) oraz kwasu foliowego. Zapotrzebowanie na witaminę C w ciąży jest całkowicie pokrywane przy założeniu, że stosowana jest prawidłowa dieta.

Suplementy diety dla kobiet w ciąży

Ważnym jest określenie co dokładnie rozumiemy przez suplementy diety dla kobiet w ciąży. Zazwyczaj, pierwsze co przychodzi nam na myśl to związki chemiczne, które możemy kupić w aptece (i nie tylko). Warto spojrzeć na to z innej strony to znaczy zadbać o odpowiednią suplementację witamin i niezbędnych minerałów pochodzących z naturalnego pożywienia, a dodatkowe środki w postaci dedykowanych suplementów diety dla kobiet w ciąży traktować jedynie jako formę uzupełniającą. Istnieją wytyczne, określające, które kobiety powinny być objęte indywidualnym programem suplementacji pożywienia - to głównie ciężarne z wahaniem wagi ciała w czasie ciąży, ciąża wielopłodowa czy też występowanie niekorzystnych wyników badań laboratoryjnych.

Kwas foliowy – suplement dla ciężarnych

Co ciekawe suplementacja kwasem foliowym powinna mieć miejsce jeszcze przed zajściem w ciążę. Wiele kobiet nie myśli nad tym, bo nieraz nie planują ciąży. Źródłami kwasu foliowego (inaczej nazywanego witaminą B9) są między innymi rośliny zielone takie jak sałaty, szpinak, brukselka czy też kalafior. Powszechnie wiadomo, że odpowiednia suplementacja kwasu foliowego zapobiega występowaniu wad cewy nerwowej, do których zalicza się miedzy innymi bezmózgowie i przepuklinę oponowo-mózgową.

Witaminy w ciąży – brać czy nie?

Jasno na to pytanie odpowiada stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Zostały przeprowadzone odpowiednie badania, które wykazały, że przyjmowanie złożonych, wielowitaminowych preparatów znacznie obniża ryzyko wystąpienia małej masy urodzeniowej dziecka. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednich dawek, gdyż przekroczenie progu stężenia witamin w organizmie może mieć teratogenny wpływ na rozwijający się płód. Szukając odpowiedzi na pytanie – „witaminy w ciąży brać czy nie” należy dokonać analizy diety, która zawiera pewne ilości witamin. Jak widać suplementy w ciąży mają szczególne znaczenie, ich niedobór może być bardzo groźny dla rozwijającego się dziecka, ale należy też pamiętać, że nadmiar również jest niekorzystny - przykładowo zbyt duża ilość jodu u kobiety ciężarnej może spowodować poważne choroby tarczycy u rozwijającego się płodu. Planując ciążę warto wcześniej pomyśleć o suplementacji kwasem foliowym. Witamina D3 pochodzi głównie z działania słońca na skórę, dlatego jej niedobory są szczególnie często spotykane w okresie zimowym i mogą one mieć wpływ na rozwój osteoporozy. Podobnie sprawa wygląda z wapniem, którego poziom również może zależeć od ekspozycji skóry na światło słoneczne. Jego niedobory mogą  mieć także poważne konsekwencje nie tylko w okresie ciąży. Zaliczamy do nich skurcze mięśni, bóle stawów, a nawet trudności ze snem. Gdy niedobory staną się duże, może dojść do zaburzeń wzrostu (u dzieci) i problemów stomatologicznych.

Mateusz Nawrocki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót