Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Pieniądze w związku – ważny temat do dyskusji

Wspólne konto bankowe niektórym parom ułatwia życie, a innym utrudnia Opracuj domowe finanse w sposób racjonalny z naszymi poradami

Data publikacji: 28 stycznia 2016, 11:11
Powszechnie mów się, że przeciwieństwa się przyciągają! Partnerzy w związku często różnią się charakterem czy poglądami politycznymi – są to jednak sprawy, o których rozmawia się już na wczesnym etapie relacji. Niestety kwestia pieniędzy w związku wciąż pozostaje tematem tabu. Może się zdarzyć, że po kilku spędzonych ze sobą latach zdamy sobie sprawę, że zupełnie inaczej postrzegamy wartość pieniądza, mamy zupełnie inne postawy, nawyki i sposób myślenia o finansach, dlatego w imię szczęśliwego związku po prostu musimy nauczyć się mówić o pieniądzach w związku.
pieniądze w związku - wspólne konto

Przepis na szczęśliwy związek. Pieniądze w związku - czy są ważne?

Decyzja o wspólnym życiu nie tylko zbliża pary emocjonalnie, ale także przekłada się na bardziej przyziemne aspekty, takie jak domowe finanse. Niektóre pary już od początku dzielą się wszystkimi pieniędzmi, podczas gdy inne zdecydowanie oddzielają pieniądze od miłości. Nie ma uniwersalnych zasad i sposobów na udany związek, a pieniądze w związku są kwestią niezmiernie indywidualną i delikatną, dlatego ważne decyzje, takie jak założenie wspólnego konta, powinny być poprzedzone szczerą rozmową na temat wspólnych celów i oczekiwań finansowych. 

Czy prawdziwa miłość to wspólne konto bankowe?

Połączenie swoich finansów na wspólnym koncie jest najbardziej transparentną deklaracją gotowości do rezygnacji z „ja” na rzecz „my”. Oczywiście podjęcie decyzji o założeniu wspólnego konta nie musi oznaczać przekazania całych swoich dochodów na rzecz domowych finansów. Udany związek wymaga odrobiny wolności. Każdy z partnerów powinien mieć finansową swobodę do realizacji osobistych potrzeb oraz zachcianek. Mężczyźni i kobiety mają w końcu różne potrzeby i zainteresowania. Ważne  jednak szczerość oraz jasne zasady związku dotyczące zarządzania domowymi finansami.

Jak skutecznie zarządzać domowymi finansami?

Ważne jest, aby ustalić wysokość podstawowych kosztów związanych z utrzymaniem domu, wydatkami na zakupy i rachunki. Wszystkie pozostałe wydatki pokrywane ze wspólnego konta powinny być omawiane i uzgadniane wspólnie – zwłaszcza jeśli planujemy zakup produktów o niemałej wartości. Warto także monitorować wspólny budżet oraz umówić limit miesięcznych wydatków. Z pewnością trzymanie się określonych zasad związku pozwoli zaoszczędzić dużo czasu i nerwów poświęconych na kłótnie o domowe finanse.

 

Marta Brzezińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.