Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Przekleństwo zakupoholizmu

Zakupoholizm to plaga wielu kobiet. Jak uzależnienie wpływa na naszą psychikę?

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 12:26
Seks jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka obok m.in. odpoczynku i jedzenia. Oznacza to, że zgodnie z modelem piramidy potrzeb Abrahama Maslowa, potrzeba ta musi zostać zaspokojona, aby móc zaspokoić potrzeby wyższego stopnia. Bez tego niemożliwa jest samorealizacja, a więc osiąganie zadowolenia. Co dzieje się w takim razie, kiedy nasze potrzeby seksualne nie zostają zaspokojone? Czy możliwe jest, że w takim przypadku rozwinie się zakupoholizm, jako swego rodzaju zastępstwo seksu? Czy istnieje pomoc dla uzależnionych? Jeśli tak, to jak wygląda leczenie zakupoholizmu?
zakupoholizm - zakupoholik - uzależnienie od zakupów

Czym jest zakupoholizm?

Uzależnienie od kupowania nie ma jednej, obowiązującej definicji. Można więc powiedzieć, że zakupoholik to osoba, która odczuwa wewnętrzny przymus ciągłego kupowania przedmiotów, często takich, które nie są jej w ogóle potrzebne. Co prawda, zakupoholizm nie jest postrzegany przez Światową Organizację Zdrowia jako choroba, jednakże mechanizm jego działania przypomina inne uzależnienia. Jego źródłem jest często trudna sytuacja życiowa – np. stres związany z pracą czy życiem osobistym. Ukojenie w trudnych chwilach przynosi wówczas dopiero przechadzka między sklepowymi regałami i dokonanie kilku transakcji.

Czy można leczyć zakupoholizm?

Podobnie jak w przypadku innych uzależnień, istnieją pewne podstawowe metody leczenia zakupoholizmu. Głównym sposobem jest oczywiście psychoterapia behawioralna – wielu terapeutów oferuje pomoc dla uzależnionych od kompulsywnego kupowania. Trzeba się jednak liczyć z tym, że konieczne będzie leczenie przy pomocy środków farmakologicznych – dzieje się tak ponieważ zakupoholizmowi towarzyszy często depresja.

Tworzenie grup wsparcia dla zakupoholików nie jest zbyt częstym zjawiskiem, choć takim być powinno. W uzależnieniu od zakupów, tak samo jak przy innych nałogach, pomocne jest wsparcie innych ludzi. Dlatego też bardzo istotny w tej walce jest udział rodziny i bliskich.

Reasumując – zakupoholizm, choć przez środowisko medyczne niesłusznie bagatelizowany, potrafi znacząco wpłynąć na życie osoby nim dotkniętej i znacznie je utrudnić.

 

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.