Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneRelacje

Relacje w świecie millenialsów. Jak wyglądają związki pokolenia Y?

Millenialsi i ich związki w „realu”

Data publikacji: 13 lutego 2017, 01:41
Pokolenie współczesnych młodych ludzi jest obecnie szeroko opisywane, zwłaszcza w kontekście zawodowym, miejsca na rynku pracy i podejmowanych przez nich relacji. Kim są millenialsi i czy wyznają takie same zasady, jak ich starsi koledzy?

Kim są millenialsi?

O millenialsach mówi się często w negatywny sposób. To pierwsze pokolenie, które miało szansę na rozwój i edukację w wolnym kraju. Są to młodzi ludzie, „pokolenie Y”, pamiętający przełom, jaki dokonywał się w Polsce i Europie. Urodzili się między 1980 a 1995 rokiem (czasem mówi się o latach 1980-2000). Przyzwyczajeni do możliwości pozyskiwania wiedzy, korzystania z technologii i wychowywani w bardziej otwarty sposób, stanowią około 11 milionów Polaków.

Jacy są w uczuciach?

Stereotypy pokazują millenialsów jako młodych ludzi nierozstających się z telefonami, w których trzymają cały swój świat. Mają dzięki nim dostęp do serwisów społecznościowych, ulubionej muzyki, filmów i nieograniczony kontakt z przyjaciółmi; są zawsze „online”, skoncentrowani na sobie. Tymczasem, jak mówią badania IPSOS, większość osób należących do pokolenia Y pragnie założenia rodziny i stałego związku. W sferze randek, millenialsi są raczej tradycjonalistami, uważają na przykład, że to mężczyzna powinien przejawiać inicjatywę.

Virtual vs real

Prawdą jest, że dla tego pokolenia świat wirtualny i rzeczywisty przenikają się. Serwisy randkowe służą im raczej za miejsce zbierania doświadczeń i nawiązywania znajomości czasem czysto koleżeńskich. Millenialsi rzadko wchodzą w relacje uznawane za romantyczne, a internetowe znajomości rzadko są przenoszone do „realu”. Z drugiej strony młodzi ludzie, pytani o marzenia i plany na przyszłość, bardzo często mówią o pragnieniu założenia rodziny. Co ciekawe, hołdują takim wartościom, jak: wierność, oddanie i lojalność. Są jednak dużo bardziej tolerancyjni. Millenialsi w Polsce wierzą w wielką miłość i uważają (aż 69%), że partnerzy powinni mieć wspólne plany na przyszłość, zainteresowania i razem rozwiązywać problemy.

Millenialsi a małżeństwo

Rzekomo zapatrzeni w siebie młodzi ludzie, jak zwykło się mawiać o pokoleniu Y, mają drugą, można powiedzieć bardziej tradycyjną twarz. W poważne związki wchodzą jednak późno, około 30. roku życia. Nie zawsze decydują się na małżeństwo. Akt ślubu nie stanowi dla nich dużej wartości. Za rodzinę uznają osoby, które chcą i potrafią wspólnie ją tworzyć.

 

Karolina Lepczak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.