Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Rozstanie, czyli jak sobie poradzić w sytuacji, gdy burzy się więź z partnerem

Rozstanie to trudny moment dla każdego człowieka Jeśli jesteś po rozstaniu, dowedz się, jak wrócić do normalności

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 12:59
Utrata, rozdzielenie, rozstanie. Trzy sytuacje, które każdemu z nas kojarzą się z czymś negatywnym. Niestety wszyscy doświadczyliśmy przynajmniej jednej z nich i nie za bardzo wiedzieliśmy jak sobie z nią poradzić. Nagle pojawiła się wszechogarniająca pustka i nie wiedzieliśmy jak się jej wyzbyć. Przecież przez ostatni czas żyliśmy z kimś i byliśmy przyzwyczajeni do funkcjonowania w inny sposób. A teraz? Powinniśmy zadbać o siebie i zacząć znów na nowo budować nasze życie. Jak poradzić sobie z rozstaniem oraz o co powinniśmy zadbać kiedy nasz związek się kończy?
jak poradzić sobie z rozstniem - jak przetrwać rozstanie

Jak poradzić sobie z rozstaniem?

Na wstępie warto zaznaczyć, że każdy związek jest unikatowy, dlatego poszczególne rozstania bardzo się od siebie różnią. Jednak psychologowie znaleźli kilka uniwersalnych cech charakteryzujących wszystkie rozpady. Są to m.in. konflikty między bliskimi sobie osobami, zdrady czy brak satysfakcji ze związku. Kiedy u dwóch osób coraz częściej pojawiają się wspomniane odczucia i sytuacje, to prędzej czy później przynajmniej jedno z nich pomyśli o zakończeniu związku.

Kiedy decyzję o zakończeniu związku podjęliśmy wspólnie, to łatwiej jest nam przetrwać rozstanie. Jesteśmy dwojgiem ludzi, którzy kroczą pewnie po ziemi i to, że się rozstajemy, jest rozstanie - jak przeżyćprzemyślane. Łączyło nas wiele, ale teraz zaczynamy nowy etap, już bez siebie.

Często niestety jest tak, że decyzję podejmuje jedna osoba, a druga nawet się tego nie spodziewa. W jednej chwili wszystkie plany życiowe stają w miejscu. Pojawia się nieznośne napięcie, złość miesza się ze strachem, a na dokładkę odczuwamy niemoc i chęć odwetu. I chociaż próbujemy sobie to w jakiś logiczny sposób wytłumaczyć, to emocje biorą górę. Jak przetrwać rozstanie, kiedy wszystko nagle wydaje się nieważne? Stoimy porażeni bez świadomości celu czując pustkę.

Jest jeszcze trzecia perspektywa – osoby, która pozostawia. Osoby, która od jakiegoś czasu przecież musiała o tym myśleć, borykała się z tą decyzją, może nawet nie wiedziała w jaki sposób powiedzieć o rozterkach partnerce czy partnerowi. Pojawia się strach przez skrzywdzeniem drugiego, bliskiego nam człowieka.

Etapy, przez które przechodzimy po rozpadzie związku – co robić po rozstaniu?

Kiedy u jednej z osób pojawia się myśl, że „nie zniosę tego dłużej”, często nie informuje ona o tym drugiej osoby. To jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy. Bowiem zamiast samemu zadawać sobie pytanie „co robić?”, lepszym rozwiązaniem byłoby porozmawiać o swoich potrzebach i rozterkach z partnerem. Może wówczas uniknęlibyśmy pierwszego etapu rozpadu, jakim jest wyjmowanie na powierzchnię jego wad. Zastanawiamy się nad różnego rodzaju alternatywami, innymi możliwościami. Nagle przed oczami staje nam obraz osoby pełnej wad, których wcześniej nie widzieliśmy. Na kolejnym etapie, w fazie konfrontacji, przechodzimy już do rozmowy z partnerem i teraz od naszej dwójki zależy czy dyskusja doprowadzi do naprawienia związku, czy do rozstania.

Jeśli rozmowa okaże się bezskuteczna, to kończymy związek. Pozostaje tylko ogłoszenie tego publicznie. Wbrew pozorom to jeden z najtrudniejszych etapów. W końcu mieliśmy już plany, znamy swoje rodziny, mamy wspólnych znajomych. Niestety wtedy często każdy z partnerów próbuje zdobyć poparcie dla własnej wersji zdarzeń. Lepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wspólnie „publicznej wersji”.

Najważniejsze jest to, byśmy rozstali się z partnerem w zgodzie. Chodzi głównie o to, że skoro byliśmy ze sobą i wspólnie szliśmy przez życie, to teraz starajmy się, by nie rozstawać się w ogromnej kłótni połączonej z agresją.

Co robić po rozstaniu? Powinniśmy odnaleźć się w nowej sytuacji. Często po dłuższym czasie od rozstania dojdziemy do wniosku, że tamta rozłąka nas umocniła i wzbogaciła nasze doświadczenie.

Teraz przytulam się do siebie, czyli jak radzić sobie z rozstaniem?

Z każdej sytuacji powinniśmy wyciągać wnioski, nie zatrzymywać się na długo, iść dalej. Życie płynie, więc nie skupiajmy się na tym co było! Po każdym związku powinniśmy „posprzątać”. Jak sobie z tym radzić? Chodzi tu głównie o swego rodzaju psychiczne sprzątanie po rozstaniu i szczególne skupienie się na własnym wnętrzu, na tym co nas rozwija, umacnia i w czym jesteśmy dobrzy. Może nawet warto powrócić do tego, czego z różnych względów nie mogliśmy robić, kiedy byliśmy w związku? Jak żyć po rozstaniu z partnerem? Bądźmy egoistami – skupmy się na sobie. Pomocna może nam się okazać również wizyta u psychologa.

Jak poradzić sobie z rozstaniem i zacząć budować swój świat na nowo? Jak to wpływa na emocjonalność?

relacje z byłym partneremNa pewno nie jesteśmy już tymi samymi ludźmi, co przed związkiem. Każda relacja nas zmienia, wychodzimy z niej bogatsi o dobre i złe chwile. Jak przetrwać rozstanie? Postarać się „wyłączyć myślenie” o przeszłości i planach, które nas łączyły z partnerem? Co robić i jak sobie radzić, kiedy myśl o rozstaniu będzie wracać? Pamiętać te dobre chwile i zamknąć przeszłość. Z pewnością nie przyjdzie to z dnia na dzień. Jak żyć po rozstaniu z partnerem? Dajmy sobie czas na przeżywanie różnego rodzaju emocji, nawet smutek jest nam potrzebny. Pamiętajmy także o tym, że są ludzie, którzy nam pomogą w tej trudnej dla nas chwili. 

 

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.