Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneProblemy

Rozwód oczami dziecka

Jak się rozwieść, żeby nie skrzywdzić dzieci? Doradzamy, jak wziąć rozwód i nie ranić swoich pociech

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 16:51
Według statystystyk rozwodzi się około siedemdziesiąt tysięcy par rocznie, z czego 40% z nich posiada przynajmniej jedno dziecko. Z tych samych danych wynika, że rocznie świat ponad pięćdziesięciu tysięcy dzieci wywraca sie do góry nogami. Decyzja o rozwodzie w rodzinie, w której są dzieci, jest nie mniej trudna niż decyzja o kontynuowaniu małżeństwa. Skoro jednak zostaje już podjęta, należy zrobić wszystko co w naszej mocy, by nie utrudniać sobie i dzieciom przechodzenia przez ten i tak wystarczająco stresujący czas. Dzieci w rodzinie rozwodzącej się muszą zmierzyć się nie tylko z tragedią własną i rodziców, ale także z etykietą społeczną pochodzenia z rodziny rozbitej.
rozwód a dzieci - dzieci po rozwodzie

Znaczenie rodziców w życiu dziecka

Każde długoterminowe rozstanie jest trudne. Wystarczy przypomnieć sobie czas, kiedy byliśmy jeszcze zakochani w swoim partnerze i trudno się było rozstać nawet na dzień czy dwa. Można także wrócić wspomnieniami do pierwszych świąt, których nie spędzaliśmy w naszym rodzinnym domu, czy śmierć jakiejkolwiek bliskiej nam osoby i tę myśl, że teraz przychodzi nam żyć na świecie bez jej obecności. Mniej więcej takie emocje towarzyszą dziecku po rozwodzie rodziców. Relacja, którą dziecko buduje z mamą i tatą, jest rodzajem matrycy, na bazie której będzie budowało wszystkie inne relacje w życiu. Dlatego właśnie pełna, zdrowa rodzina jest tak podstawową i niezastąpioną w kształtowaniu osobowości naszych dzieci. Jak uczy nas doświadczenie, nie zawsze jest ona do utrzymania. Rodzice zapętleni we wzajemnych kłótniach, bójkach, przepychankach emocjonalnych i destrukcyjnych rozgrywkach między sobą wyrządzają najmłodszym członkom rodziny większą krzywdę niż może spowodować sam rozwód.   

Rozwód rodziców a dziecko

rozwód oczami dzieckaRozstanie z małżonkiem, niezależnie od tego, jak wielką może stać się dla nas ulgą i powodem do radości, nie staje się źródłem szczęścia dla naszych dzieci. Trudno jest im w takim rozwiązaniu doszukać się „drugiej szansy”, nawet jeśli obiektywnie rzecz biorąc wyjście z toksycznej relacji będzie dla nich lepsze. Dzieci nie wartościują rodziców. Oboje mają dla niego inne, ale tak samo ważne znaczenie. Gdy jedno z rodziców opuszcza dom, dziecko odbiera to jako zachowanie wymierzone przeciwko niemu samemu. Szczególnie jeżeli rodzice byli parą niekłócącą się przy dzieciach – wtedy poziom niezrozumienia sytuacji jest jeszcze wyższy. Większą ilość negatywnych emocji dziecko kieruje na rodzica opuszczającego, niż tego, który z nim zostaje.

Reakcja dzieci na wiadomość o rozwodzie rodziców

Większość dzieci (niezależnie od wieku) obwinia się za rozwód rodziców. Kiedy są małe, stwierdzają, że „gdybym był grzeczniejszy, to rodzice nie musieliby się tak kłócić przez moje zachowanie”. Im mniej rozumieją pojęcie rozwodu czy przyczyny rozpadu związku rodziców, tym większą odpowiedzialnością obarczają siebie. Uczula się więc rozwodzących rodziców, żeby przygotowali dziecko do przekazania takiej informacji, a także – co najważniejsze – głośno i wyraźnie wyartykułowali zdanie: „To nie twoja wina, to nie przez ciebie się rozstajemy”.

Zachowania dzieci po rozwodzie

Pierwsza reakcja dziecka na wiadomość o rozwodzie może być skrajna. Część dzieci przeżywa je bardzo gwałtownie i daje upust swoim emocjom w różny, czasem nieakceptowalny sposób. Inne natomiast sprawiają wrażenie, jakby ta wiadomość nie miała specjalnego wpływu na ich życie. Reakcje te nie są wyznacznikami tego, jak dziecko poradziło sobie z problemem. W pierwszej grupie dzieci po rozwodzie rodziców, po okresie buntu i złości, po kilku latach może dojść do przewartościowania minionych wydarzeń i wyciągnięcia z nich wskazówek pomocnych w dalszym dorosłym życiu. W drugiej grupie częściej dochodzi do „efektu śpiocha” – stres związany z rozwodem rodziców znajduje swoje ujście dopiero po kilku latach normalnego funkcjonowania. Chłopcy częściej znajdują się w pierwszej grupie dzieci – sprawiają problemy wychowawcze w szkole. Dziewczynki zaś dopada efekt śpiocha, który zazwyczaj obserwujemy w zakresie budowania bliskiej więzi.

Rozwód a dzieci - jak minimalizować negatywne skutki rozwodu?

opieka nad dzieckiem po rozwodzie Tak jak decyzja o małżeństwie czy rozwodzie jest podejmowana na całe życie, tak samo skutki tych decyzji również są trwałe. Jednak rozwód nie musi oznaczać końca wszystkiego dla życia i przyszłości naszych dzieci. Co zrobić, żeby nie krzywdzić dzieci po rozwodzie? Wszystko zależy od tego, jak sami zainteresowani poradzą sobie z tą sytuacją.  Czy rzeczywiście rozpoczną nowe, lepsze życie, czy też będą pielęgnować wzajemne żale i urazy wykorzystując dziecko jako kartę przetargową. Psychologowie podpowiadają, że nie można także deprecjonować drugiego rodzica w obecności dziecka, a także wymagać postawy lojalnościowej względem siebie. Rozwodzące się osoby muszą także ciągle mieć w głowie jedną podstawową myśl – mogą przestać być małżeństwem, ale nigdy nie przestaną być rodzicami.

 

Marta Wójtowicz

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.