Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaTrudne tematy

Rozwód po trzydziestce. Porażka czy nowy start?

Jak poradzić sobie po rozwodzie?

Data publikacji: 21 listopada 2016, 02:55
Liczba rozwodów wzrasta z roku na rok – o ile 10 lat temu rozwodziło się w Polsce 16 proc. małżeństw, o tyle teraz to już 21 proc. Statystycznie małżeństwa rozpadają się po 14 latach wspólnego życia, ale nikogo na rozprawach rozwodowych nie dziwą związki z dużo krótszym stażem, stąd wiele osób zaczyna „nowe życie” po trzydziestce. Jak mogą sobie pomóc? Gdzie mogą szukać partnera i czy w ogóle szukać?

Młodzi rozwodnicy

„Model małżeństwa rozumiany jako nierozerwalna wspólnota? To się nie sprawdza” – uważa coraz więcej Polaków. Potwierdzają to dane GUS, z których wynika, że coraz częściej rozstają się małżonkowie coraz młodsi stażem. Porażka czy może nowy start? Eksperci nie są co do tego zgodni. Z jednej strony wskazują na rozpad rodziny i konieczność odnalezienia się w nowej sytuacji, z drugiej – potrzebę realizacji własnych potrzeb, rosnącą autonomię i niezależność. I podpowiadają, jak zacząć nowe życie.

Jak poradzić sobie po rozwodzie?

Pozwól sobie na smutek, ale nie izoluj się

Jeśli jest Ci ciężko, płacz, rozmawiaj, milcz – w zależności od tego, czego potrzebujesz. Ale bądź wśród życzliwych Ci osób. Potrzebujesz podjąć trudną decyzję bezpośrednio po rozwodzie? Poproś o pomoc kogoś, kto dobrze Cię zna i komu ufasz. Pomoże realnie ocenić sytuację.

Dbaj o zdrowie, pasje i zainteresowania

Wysypiaj się, zdrowo odżywiaj i ćwicz. Stres, któremu towarzyszy rozwód powoduje różne problemy zdrowotne. Ale miej też czas na pracę i rozwój, prowadząc nowe życie po rozwodzie, czyli rozwijając pasje i zainteresowania oderwiesz się od ciężkich myśli i szybciej staniesz na nogi. 

Nowy związek po rozwodzie? Nie spiesz się!

Daj sobie czas – staraj się nie wchodzić od razu w kolejną relację. Nowy partner po rozwodzie nie powinien być ucieczką od bólu. Kiedy poczujesz, że znów jesteś spokojna i silna, otwórz się na nowe znajomości. Warto poszukać też nowego partnera. Gdzie? Praca, siłownia, kawiarnia – w grę wchodzi każde z tych miejsc, podobnie jak internet (np. portale i aplikacje randkowe) czy choćby specjalistyczne kursy i warsztaty.

Dorota Kalinowska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.