Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneCiekawostki

Rozwodowe party – nowy trend?

Jak przygotować się do rozwodu? Czy wypisanie wniosku rozwodowego jest trudne? Pomożemy Ci w sprawach formalnych

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 12:33
W ostatnim czasie niemałą popularność zdobyło rozwodowe selfie umieszczane na portalach społecznościowych. Jednak zwykle, wniosek rozwodowy czy wniosek o separację, kojarzy się z problemami, złością i nieprzyjazną atmosferą. Czy tak jest zawsze? Czy być może rozwód za porozumieniem stron staje się coraz popularniejszy?
rozwód i co dalej - wniosek rozwodowy

Pozew o rozwód za porozumieniem stron – wzór

Zdarza się, że wspólne życie małżonków po prostu coraz bardziej się rozpada. Nie ma zdrad, awantur, a jednak coś jest nie tak. W takich sytuacjach pary decydują się na separację, a w ostateczności na rozwód. Wina za taki stan rzeczy często leży po obu stronach, dlatego najczęstszym wyborem jest rozwód bez orzekania o winie, czyli za porozumieniem stron. Nie ma znaczenia, kto składa taki wniosek rozwodowy – musi on zachować formalny charakter. Oznacza to, że musi zostać wymieniony z imienia i nazwiska powód, pozwany, konieczne jest uzasadnienie pozwu oraz podanie szczegółowych informacji na temat zawarcia związku. Każdy rozwód za porozumieniem stron jest inny. Nie istnieje wzór określający jego przebieg – zwykle wystarczy przesłuchanie zainteresowanych, na podstawie którego sąd podejmuje decyzję.

Jak złożyć pozew o rozwód?

Wniosek może zostać złożony w sądzie tylko przez współmałżonków. Nie ma takiej możliwości, by w wyniku choroby, nieobecności czy innego powodu, pozew o rozwód za porozumieniem stron składała osoba trzecia. Różnica w byciu pozwanym bądź powodem leży w opłacie oraz w możliwości odwołania pozwu. Osoba składająca pozew musi uiścić 600 zł i tylko ona może wycofać pozew. Jeśli małżonkowie posiadają dzieci, to rozwód za porozumieniem stron nie ma wpływu na alimenty. Zostaną one przyznane na tradycyjnych zasadach.

Rozwód i co dalej?

Coraz rzadziej rozwód jest smutnym wydarzeniem. Dla osób od lat tkwiących w nieszczęśliwych związkach jest to szansa na nowy etap w życiu i zakończenie rozpamiętywania dawnych trosk. Przyjęcie wyprawione właśnie z okazji rozwodu – z angielskiego divorce party – to okazja do wkroczenia w nowy etap życia z uśmiechem na ustach i w otoczeniu przyjaciół. Party rozwodowe może profesjonalnie zorganizować nam wynajęta firma i może mieć ono różne oblicza, poczynając od uroczystego spalenia aktu ślubu i utopieniu obrączki w klozecie, a kończąc na piciu „rozwódki”. Inne, bardziej stonowane propozycje, obejmują wspólną zabawę pary rozwodników, na której mogą oni obejrzeć zdjęcia z minionych lat i mają szansę powiedzieć sobie ostatnie „do widzenia”. Tendencja urządzania rozwodowych party wskazuje na jedno – z rozwodem łączy się nie tylko smutek i żal, ale również nadzieja na to, że kolejny rozdział życia będzie lepszy.

Regina Krawczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.