Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneSeks

Seksualność nastolatków

W poniższym artykule zaprezentujemy podejście psychologiczne w przypadku rozmowy z dzieckiem o seksie

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 11:28
Społeczeństwo stale się zmienia. Wraz z postępem nauki i technologii podważone zostają tradycyjne wartości. Poprzez laicyzację społeczeństwa, powszechny dostęp do treści pornograficznych (które stały się niejako częścią popkultury) oraz upowszechnienie środków antykoncepcyjnych i łatwy dostęp do nich, dochodzi do coraz wcześniejszej inicjacji seksualnej wśród nastolatków. Nasuwają się więc pytania: jak rozmawiać z nastolatkami, a coraz częściej również z młodszymi dziećmi, o seksie? Jakie tematy z nimi poruszyć, a jakie lepiej omijać?
wczesna inicjacja seksualna - jak rozmawiać z dzieckiem o seksie

Seksualność nastolatków - wczesna inicjacja seksualna​

Jako wczesną inicjację seksualną należy traktować taką, która dotyczy nastolatków. Niestety, wiek pierwszej inicjacji seksualnej niepokojąco się zaniża. Najczęściej jednak chodzi o piętnasto-, szesnastolatków. Okres przejścia z gimnazjum do liceum jest istotnym etapem, który wypełniają znamiona tak zwanego rytuału przejścia. Następuje wtedy wzrost napięcia seksualnego wywołany dojrzewaniem, którego konsekwencją jest wzmożone zainteresowanie płcią przeciwną, a w dalszej perspektywie również seksem.

Co powiedzieć, żeby nie powiedzieć za dużo, czyli jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o seksie​

Jeśli chodzi o prowadzenie samej rozmowy, to istotne jest, by nie wychodzić z pozycji zakazu. Według badań, największy odsetek nastoletnich ciąż oraz występowania wśród nastolatków chorób wenerycznych ma miejsce w społecznościach, w których zamiast rozmawiać o seksie i antykoncepcji, promuje się postawę wstrzemięźliwości, a wszelkie kontakty fizyczne o podłożu seksualnym u nastolatków są piętnowane. Nie bójmy się więc rozmawiać o bezpiecznym seksie. Pamiętajmy, że należy przede wszystkim poruszyć temat antykoncepcji i rozważnego seksu. Nie przedstawiajmy tematu seksu wśród nastolatków jako czegoś złego, a powiedzmy o wynikających z tego faktu konsekwencjach, które wpłyną na całe życie młodego człowieka.

Podczas rozmowy z dzieckiem o współżyciu należy używać sformułowań dla niego jasnych, żeby wiedziało o czym mówimy. Nie czekajmy na ostatnią chwilę albo na odpowiedni moment – takowy nigdy nie nadejdzie. Nie traktujmy też takiej pogadanki jako kary. Rozmawiajmy z dzieckiem szczerze, wyzbądźmy się skrępowania. I przede wszystkim swobodnie, tak jakby była to rzecz naturalna, którą w gruncie rzeczy jest.

Granica między dzieciństwem a okresem młodzieńczym jest krucha. Trzeba rozważnie wybrać moment, w którym zaczniemy rozmawiać z dzieckiem o seksie. Każde zbyt wczesne lub późne podjęcie tematu może mieć opłakane konsekwencje dla naszej pociechy. Rezygnując z przywileju wprowadzenia naszego dziecka w tajniki seksu, zostawiamy go w tym względzie na pastwę rówieśników.

 

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.