Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Srebro koloidalne – właściwości i zastosowanie

W jakich sytuacjach zdrowotnych srebro koloidalne może być elementem terapii?

Data publikacji: 18 września 2017, 03:00
Polacy uwielbiają przyjmować suplementy diety. Każda kolejna reklama telewizyjna czy radiowa zachęca nas do udania się do apteki po kolejny specyfik, który wspomoże nasze zdrowie i urodę. Jednym z najnowszych takich odkryć jest srebro koloidalne, przedstawiane jako specyfik nie tylko na piękną, zdrową skórę, ale też jako środek zwalczający wszelkie drobnoustroje, jakie dostają się do naszego organizmu. A jaka jest prawda? Czy srebro koloidalne na pewno jest niedocenianym środkiem terapeutycznym?

Właściwości lecznicze srebra koloidalnego

Związki srebra są istotnym surowcem farmaceutycznym. Każdy noworodek jako jeden z pierwszych zabiegów po urodzeniu ma wykonywany tzw. zabieg Credego, polegający na wkropleniu do worków spojówkowych oczu roztworu właśnie azotanu srebra. Jest to element profilaktyki rzeżączkowego zapalenia spojówek u maluszków.

Takie postępowanie jest związane z silnym działaniem związków srebra skierowanym przeciwko wielu drobnoustrojom. Osoby zachwalające właściwości srebra przedstawiają je jednak jako środek niezawodny na różne choroby, a dodatkowo wspomagający układ odpornościowy organizmu, co stanowczo nie jest prawdą. Ponadto srebro jest mikroelementem, który jest niezbędny organizmowi w skrajnie małych ilościach, dlatego twierdzenia o jego niedoborze w organizmie również są mitem.

Aby jednak srebro koloidalne działało, musi znajdować się w roztworze o odpowiednim stężeniu. Niestety, wszelkie suplementy diety opisywane jako srebro koloidalne absolutnie go nie wykazują, ponieważ są to bardzo silnie rozcieńczone roztwory. Dodatkowo preparaty sprzedawane jako suplementy diety, a nie leki, nie podlegają ścisłym kontrolom procedur produkcji i zawartości substancji leczniczych w dawce preparatu. Oznacza to, że zawartość substancji, która jest wymieniona na etykiecie, wcale nie musi się znajdować w takiej ilości w dawce suplementu.

Niejonowe i jonowe srebro koloidalne – czym się różnią?

Mimo to apteki i drogerie są pełne różnych preparatów srebra, ponieważ skoro jest popyt, jest i podaż, ale jak już wspomniano, działanie niekoniecznie. Niestety, przyjmując niektóre z nich, można jeszcze sobie dodatkowo zaszkodzić. Na półkach aptecznych można zauważyć dwa rodzaje srebra koloidalnego: jonowe i niejonowe. Srebro jonowe ma silne tendencje do łączenie się z innymi jonami w naszym organizmie. Dlatego też po jego spożyciu, trafia do żołądka, gdzie łączy się z jonami chloru, tworząc chlorek srebra, który jest związkiem nieaktywnym. Dochodzi natomiast do jego kumulacji w organizmie i ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Dlatego jeżeli bardzo nam zależy na stosowaniu preparatów srebra koloidalnego, dla własnego bezpieczeństwa, lepiej zdecydować się na preparaty niejonowe.

Skutki uboczne przyjmowania srebra

Akumulacja srebra w organizmie powoduje jego odkładanie się w praktycznie wszystkich organach. Jeśli przez dłuższy czas będziemy stosowali krople do oczu zawierające srebro, dojdzie do zabarwienia spojówki i twardówki na kolor niebieskawo-srebrzysty. Doustne przyjmowanie sporych dawek srebra natomiast może zakończyć się srebrzycą, czyli argyrią. Dochodzi wówczas do odkładania cząsteczek srebra w obrębie skóry właściwej i cera osoby chorej zaczyna przyjmować srebrzystą barwę. Są to, niestety, zmiany nieodwracalne! Dodatkowo srebro odkłada się w narządach wewnętrznych, co może skutkować zaburzeniami ich funkcjonowania.

Na co pomaga srebro koloidalne?

Srebro koloidalne, jako surowiec farmaceutyczny, będący składnikiem leków, jest natomiast bardzo doceniane. Silne właściwości antybakteryjne tego pierwiastka wykorzystuje się np. w kroplach do oczu stosowanych w bakteryjnym zapaleniu spojówek czy wielu środkach dermatologicznych, takich jak maści i kremy na oparzenia czy trudno gojące się rany.

Czytaj więcej w temacie: Domowe sposoby na zapalenie spojówek

W wybranych przypadkach srebro koloidalne wchodzi także w skład leków recepturowych, które stosuje się w opornych na leczenie zakażeniach w obrębie jamy ustnej, gardła, nosa czy uszu.

Katarzyna Wiak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.