Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Swatanie znajomych - więcej pożytku czy... szkody?

Jak swatać, żeby nie zaszkodzić?

Data publikacji: 3 marca 2017, 01:52
Czy nigdy nie zdarzyło Wam się swatać znajomych albo być przez kogoś swatanym? To częsta praktyka, która niestety nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Zdarza się bowiem, że mimo naszych najszczerszych chęci i przekonania, że będą pasować do siebie jak ulał, nasi przyjaciele niezbyt mają się ku sobie. Czy swatanie to synonim udanego związku czy porażki i rozczarowania?

Kim jest swatka?

Zacznijmy od odpowiedzi na to pytanie. Otóż swatka to osoba, która zajmuje się znajdowaniem drugich połówek dla osób poszukujących miłości lub, co gorsza, również tych cieszących się stanem singla. Dawniej każde miasto czy wieś miało swoją swatkę, która doskonale znała wszystkie samotne serca z okolicy i wiedziała, kogo połączyć z drugą osobą tak, by zgadzało się wykształcenie, status społeczny oraz wiek. Była nią słynna Dolly z musicalu Hello Dolly czy Jente ze Skrzypka na dachu. Niegdyś bowiem swatka zastępowała biuro matrymonialne. Dziś o wiele popularniejsze jest jednak swatanie przez znajomych.

Poznaj mojego przyjaciela

Często okazuje się, że uznajemy, że dwoje naszych znajomych idealnie pasowałoby do siebie. Zastanawiamy się, jak zeswatać przyjaciółkę z kolegą, aż w końcu postanawiamy zaaranżować spotkanie. Proponujemy znajomej wyjście na kawę, a znajomemu wspólne oglądanie meczu w barze. I niby przypadkiem wpadamy na siebie, sadzamy znajomych ramię w ramię i przedstawiamy ich sobie nawzajem. Opowiadamy o drugiej stronie w samych superlatywach, by ona czy on mogli ujrzeć długo wyczekiwany ideał. Gorzej, jeśli okazuje się, że po zakończeniu meczu kumpel ucieka z baru, a koleżanka wypija kawę, by tylko jak najszybciej opuścić lokal. Możemy próbować zaaranżować kolejne spotkanie, ale pamiętajmy - swatanie na siłę rzadko kończy się sukcesem.

Swatanie inaczej

Swataniem ludzi postanowili zająć się twórcy jednej z popularnych aplikacji na telefony komórkowe. Zakładając konto, można szybko znaleźć osobę, która również szuka drugiej połówki. Alternatywnym sposobem na znalezienie miłości są też szybkie randki. Ich twórcy doskonale wiedzą, jak zeswatać dwie osoby - organizują krótkie spotkania nieznajomych, podczas których mają oni szansę na rozmowę z płcią przeciwną. Jeśli wytworzy się chemia, można tę znajomość rozwijać. Podobnie jest też z seansami dla singli w dużych sieciach kin - na film przychodzą tylko single i siadają obok siebie. Mają okazję do wymiany spojrzeń i uwag na temat produkcji. A panie, które wiedzą dobrze, jak poderwać chłopaka, użyją pewnie którejś ze swoich tajnych broni, na przykład doskonałych perfum, dzięki którym żaden mężczyzna nie pozostanie obojętny na ich wdzięki.

Tradycyjna metoda

Niektórzy wolą do dziś być swatanymi w tradycyjny sposób - udają się do swatki, która dobierze dla nich idealną drugą połówkę. W niektórych miastach popularne są nawet swatki dla milionerów, które zadbają o to, by w objęcia pewnego siebie inwestora trafiła bizneswoman z największych korporacji. Swatanie zawsze wiąże się jednak z pewnym ryzykiem - nie wiemy przecież, czy obie osoby wpadną sobie w oko. Jeśli tak, będziemy mogli opowiadać wszystkim dokoła, że staliśmy się "rodzicami" czyjegoś związku. Jeśli nie - może lepiej pozostawmy im wolną rękę.

 

Marta Nowak

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.