Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieNarządy płciowe

Syndrom miesiąca miodowego – czy wiesz, co oznacza?

Co robić, gdy występuje pieczenie cewki moczowej po stosunku?

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:51
Zapalenie cewki moczowej po stosunku jest dolegliwością, z którą zmaga się wielu z nas. Problem dotyczy głównie kobiet, co związane jest z ich specyfiką budowy anatomicznej. Zapalenie cewki moczowej bardzo często objawia się pieczeniem i ma skłonność do częstych nawrotów.
Zapalenie cewki moczowej po stosunku - rodzinazdrowia.pl

Zapalenie cewki moczowej po stosunku i jego przyczyny

Nie bez powodu zapalenie cewki moczowej nazywane jest syndromem miesiąca miodowego. Taką, a nie inną nazwę tej przypadłości warunkuje z całą pewnością fakt, iż jej przyczyną jest intensywne życie seksualne (dlatego najczęściej borykają się z tym problemem kobiety w wieku do 30 lat). Głównie związane jest to z tym, iż podczas stosunków płciowych bardzo często dochodzi do przedostania się do pęcherza bakterii wywołujących tę chorobę. Te z kolei stają się przyczyną zapalenia śluzówki.

Pieczenie cewki moczowej po stosunku – powód do niepokoju

Pieczenie cewki moczowej po stosunku to najbardziej powszechny i właściwie nieodłączny objaw zapalenia. Zapalenie cewki moczowej samo w sobie nie jest groźną chorobą. Powoduje jednak nieprzyjemne dolegliwości, a ze względu na jej nawracający charakter może okazać się sporym dyskomfortem.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn i kobiet – objawy i zapobieganie

Jeżeli kobieta zaobserwuje pierwsze objawy zapalenia cewki moczowej, powinna niezwłocznie zareagować i udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Warto również zapobiegać nawrotom dolegliwości. Jeśli to intensywne życie seksualne należy do głównych przyczyn zapalenia cewki moczowej, to warto przed każdym stosunkiem przyjąć dużą ilość płynów, której po odbyciu stosunku należy się pozbyć  z organizmu. Taka naturalna filtracja jest najlepszym sposobem na to, aby pozbyć się niepożądanych bakterii, które dostały się do cewki moczowej. W ramach profilaktyki można stosować również inne proste sposoby. Jednym z nich jest regularne picie soku z żurawiny lub z czarnej porzeczki. Owoce te posiadają właściwości antybakteryjne, które potrafią zapobiegać rozwojowi bakterii będących przyczyną zapalenia cewki moczowej. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn występuje wprawdzie znacznie rzadziej, jednak w wielu przypadkach jego przebieg może okazać się dużo bardziej intensywny.

 
 
Marta Akuszewska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.