Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaTrudne tematy

Urlop macierzyński po stracie ciąży. Jakie prawa przysługują niedoszłej mamie?

Utrata ciąży lub dziecka a kodeks pracy

Data publikacji: 14 marca 2017, 01:31
Wiedza na temat urlopu macierzyńskiego i praw przysługujących młodej matce jest powszechna i dostępna. Rzadko się jednak pisze, jak to wygląda po utracie dziecka, a niestety takie przykre sytuacje również się zdarzają. Jakie prawa przysługują niedoszłej matce?

Urlop macierzyński po urodzeniu martwego dziecka

Jeśli dziecko urodzi się martwe po 22. tygodniu ciąży, matce przysługuje urlop macierzyński. Przez urodzenie martwego dziecka rozumie się dziecko wydalone lub wydobyte z ustroju matki, które nie oddycha ani nie wykazuje żadnego innego znaku życia, jak czynność serca, tętnienie pępowiny lub wyraźne skurcze mięśni zależnych od woli. Taki urlop ma wymiar 8 tygodni.

Urlop macierzyński przy poronieniu

Urlop macierzyński w przypadku poronienia ciąży niestety nie przysługuje. Przez poronienie rozumiane jest przerwanie ciąży przed 22. tygodniem. Kobiecie w takiej sytuacji nie przysługuje również urlop okolicznościowy.  

Urlop okolicznościowy

Gdy nastąpi urodzenie martwego dziecka, urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze dwóch dni. Niestety, tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego, dziecko musi urodzić się po 22. tygodniu ciąży.

Dokumentacja i kontrowersje

Kobieta urlop otrzymać może po przedłożeniu dokumentu będącego jednocześnie aktem narodzin i zgonu. Aby dokument został wystawiony, konieczna jest znajomość płci dziecka. Jeśli płeć nie została ustalona wcześniej, można to zrobić poprzez badanie genetyczne, które jednak wiąże się z kosztami kilkuset złotych (nie jest refundowane przez NFZ). Badanie nie daje jednak 100% szansy na określenie płci. Istnieje teoretyczna możliwość wpisania do dokumentów płci domniemanej, ale takie rozwiązanie jest krytykowane przez prawodawcę i może grozić konsekwencjami dla lekarza. Problem polega na tym, iż powyższe warunki regulujące opisywany problem nie są zapisane w jednym kodeksie, a należy je wyciągać i interpretować z różnych aktów prawnych. Sprawia to, że w wielu skrajnych przypadkach postępowanie jest niejasne.

Kamil Dobrowolski

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.