Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieChoroby zakaźne

Uwaga na kleszcze! Powikłania po boreliozie

Powikłania po boreliozie, czyli skutki ugryzienia przez kleszcza – objawy neurologiczne po latach.

Data publikacji: 5 lutego 2016, 14:07
Borelioza jest chorobą na tyle podstępną, że zaczyna się od niewinnie wyglądającego ugryzienia kleszcza, a nieleczona może grozić poważnymi konsekwencjami. To właśnie powikłania po boreliozie czynią ją tak niebezpieczną. Jeśli zatem zauważyliśmy, że zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza, koniecznie udajmy się do lekarza. Pamiętajmy – powikłania po boreliozie mogą mieć bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Powikłania po boreliozie

Spis treści:

Borelioza: pierwsze objawy

Jeśli, pomimo zachowanej ostrożności, zostaliśmy ugryzieni przez kleszcza, od razu udajmy się do lekarza. Pierwsze objawy boreliozy są łatwe do dostrzeżenia. Choroba ujawnia się w ciągu jednego do trzech tygodni po ukąszeniu. Możemy zauważyć na ciele rumień wędrujący – nie występuje on jednak u wszystkich chorych. Jednocześnie osoby zakażone mogą zauważyć u siebie objawy podobne do zachorowania na grypę. Jeśli udamy się do lekarza, zastosuje on antybiotykoterapię.

Jeśli jednak zlekceważymy objawy, borelioza może przejść w kolejny etap zwany fazą rozsianą. Jeśli przez rok nadal nie zastosujemy kuracji, możemy uznać, że borelioza jest już w fazie przewlekłej. Przewlekła borelioza, która daje objawy po latach, niesie już poważne konsekwencje dla organizmu – przede wszystkim dla układów mięśniowego oraz neurologicznego. Nie warto zatem zwlekać z rozpoczęciem leczenia.

Borelioza: skutki​

KleszczSkutki boreliozy mogą być katastrofalne dla naszego zdrowia. Przede wszystkim choroba ta atakuje układ neurologiczny, stawy oraz mięsień sercowy – są to niezwykle ważne części ciała. Skutki boreliozy możemy również zauważyć na skórze. Warto także zwrócić uwagę na objawy, których pozornie możemy nie łączyć z chorobą: przewlekłe zmęczenie, częste bóle karku, nadmierne wypadanie włosów oraz brak tolerancji na wypity alkohol. Jeśli zauważamy u siebie te objawy, a jednocześnie wiemy, że zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, możemy podejrzewać, że powodem naszego złego samopoczucia jest właśnie borelioza. Konieczna jest wtedy wizyta u lekarza w celu postawienia diagnozy oraz rozpoczęcia terapii.

Borelioza: powikłania

Powikłania boreliozy są niebezpieczne. Nawracające zapalenia stawów, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie nerwów czaszkowych czy mięśnia sercowego to powikłania boreliozy często występujące w jej fazie rozproszonej. Na etapie przewlekłym charakteryzują boreliozę objawy neurologiczne. Zaburzenia czucia, porażenia nerwów obwodowych, zaburzenia funkcji poznawczych i pamięci to charakterystyczne objawy powikłań boreliozy. Zapalenia mięśni również są związane z nieleczoną boreliozą a zapalenia stawów przechodzą w fazę przewlekłą. Warto zatem jak najszybciej udać się do lekarza, by nie ponosić tak poważnych konsekwencji ugryzienia kleszcza.

Jak uniknąć powikłań po boreliozie?​

Kleszcz na dłoniJak widać, powikłania po boreliozie mogą znacznie wpłynąć na nasze zdrowie, niestety zdecydowanie negatywnie. Skutki boreliozy mogą być trudne do usunięcia a powikłania po niej są poważnym obciążeniem dla naszego organizmu. Nie lekceważmy zatem jej pierwszych objawów.

Jeśli zostaliśmy ukąszeni przez kleszcza, jak najszybciej udajmy się do lekarza i podejmijmy zdecydowane kroki – objawy neurologiczne boreliozy są bardzo niebezpieczne. Nawet jeśli sądzimy, że udało nam się uniknąć zakażenia, pamiętajmy o tym, że objawy boreliozy po latach będą trudniejsze do zwalczenia niż wtedy, gdy od razu poddamy się terapii.  

Na boreliozę niestety wciąż nie ma szczepionki. Wykrytą chorobę leczy się za pomocą antybiotyków. Warto natomiast zastanowić się, czy jeszcze przed sezonem letnim nie zaszczepić się specjalistyczną szczepionką, która może uchronić nas przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Skuteczność szczepienia ocenia się na ok. 95%. Pamiętajmy również o tym, by nie odwlekać rozpoczęcia leczenia w razie ukąszenia w nieskończoność – w tym przypadku czas działa na naszą niekorzyść.

 
Zuzanna Kurzela
 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.