Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneSeks

Uzależnienie od seksu – gdzie szukać pomocy?

Uzależnienie od seksu to poważny problem Dowiedz się, jak leczyć uzależnienie od miłości

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 10:52
Seks, dla większości ludzi, stanowi bardzo ważną sferę życia, do tego jedną z przyjemniejszych. Gdzie przebiega granica pomiędzy normą w zachowaniu, która jest przecież różna dla każdego z nas, a uzależnieniem od seksu? Kiedy seks staje się nałogiem? I wreszcie - kiedy jesteśmy już świadomi, że borykamy się z problemem, gdzie powinniśmy szukać pomocy? Temat seksu nadal jest w naszym społeczeństwie traktowany jako tabu, stąd też zwykle pojawia się wstyd przed przyznaniem się do tego typu nałogu. Jednak uzależnienie od seksu podlega takim samym mechanizmom, jak uzależnienie od alkoholu, hazardu czy narkotyków. Na szczęście nie musimy walczyć z nim sami.
uzależnienie od seksu - seksoholik

Seksoholik – kim jest?

Seksoholik pozornie jest takim samym człowiekiem jak każdy z nas. Jednak jego nadrzędnym celem jest dążenie do osiągnięcia orgazmu, taka osoba jest w stanie podporządkować temu całe swoje życie. Nieważne są okoliczności czy partner uzależnionego – seksoholik musi osiągnąć swój cel za wszelką cenę i nie jest w stanie kontrolować swojego zachowania. Nie ma mowy o nawiązaniu więzi emocjonalnej z osobami, które zmieniają się jak w kalejdoskopie, seks staje się czystą fizycznością, rozładowaniem napięcia, bez względu na formę. Po osiągnięciu celu zalewa go fala wstydu i pogardy dla samego siebie, lecz wewnętrzny przymus nie pozwala mu na zerwanie ze swym nałogiem, sytuacje powtarzają się bez końca, powodując coraz większe poczucie winy.

Uzależnienie od seksu? Objawy seksoholizmu

Podstawowym objawem seksoholizmu jest coraz częstsze podejmowanie czynności o charakterze erotycznym bądź seksualnym bez zwracania uwagi na okoliczności. Nie liczy się to, że możemy zranić partnera, zarazić się chorobą czy skompromitować. Liczy się tylko osiągnięcie orgazmu. Uczucia czy emocjonalne zaangażowanie także odchodzi na boczny tor. Seksoholicy decydują się więc na seks w przypadkowych miejscach oraz, co gorsza, z przypadkowymi osobami. Ważne jest to, że seksoholizm to nie tylko sam akt seksualny. Zaliczamy do niego także cyberseks, przymus masturbacji i nałogowe oglądanie pornografii. Objawem seksoholizmu jest ciągłe poszukiwanie nowych bodźców. nadmierny popęd seksualnyZaspokojenie pragnień przynosi tylko chwilową ulgę – w tym przypadku nie ma mowy o „seksualnym spełnieniu”, bo zamiast niego przychodzi ogromne poczucie winy a zarazem bezradności. Z seksoholizmem wiąże się sporo stereotypów, głównie ten, że dotyka on samych mężczyzn. Kobiety także mogą borykać się z tym zjawiskiem, jednakże u nich często ma ono inne podłoże – podczas gdy mężczyźni szukają w kompulsywnym seksie przede wszystkim szybkiego sposobu na rozładowanie napięcia (stresu, lęków), kobiety widzą w nim szansę na akceptację i zapewnienie o własnej atrakcyjności, dlatego często może im nie chodzić o akt seksualny, a bardziej o sam proces uwodzenia.

Jakie straty niesie za sobą uzależnienie od miłości i z czego ono wynika

Poza stratami namacalnymi typu rozpad związku, choroba czy utrata pieniędzy, uzależnienie od miłości niesie za sobą większe szkody. Depresja, poczucie niemocy, brak panowania nad własnym życiem to koszty, jakie ponosi uzależniony. Aby pokonać nałóg, warto cofnąć się wspomnieniami do dzieciństwa i w nich doszukiwać się przyczyny obecnego stanu. Seksoholicy często pochodzą z rodzin dysfunkcyjnych. Wyniesione z nich poczucie osamotnienia i lęk nie pozwalają na zbudowanie więzi z drugim człowiekiem i skłaniają do poszukiwań rozładowania napięć w ekstremalnych sytuacjach.

Leczenie seksoholizmu

jak leczyć uzależnienie od seksuJedyną szansą na wyleczenie się jest psychoterapia. Pozwoli ona uwierzyć w siebie i nauczyć się budowania wartościowych relacji z innym człowiekiem. Dużym wsparciem dla osób uzależnionych są anonimowi seksoholicy, gdyż pokazują, że nie jest się samemu ze swoją chorobą. Terapia przypomina tę, której poddają się alkoholicy i inni uzależnieni i polega na przejściu przez program 12 kroków. Pierwszy krok wymaga od uczestnika programu przyznania się do uzależnienia – przede wszystkim, przed samym sobą. Tylko wówczas możliwa jest dalsza terapia. W dalszych krokach pacjent deklaruje gotowość przyjęcia pomocy oraz oferuje także swoją pomoc innym. Wszystkie kroki tworzą zbiór zaleceń, który – stosowany systematycznie – pomaga wyzwolić się z nałogu.

Jeśli problem seksoholizmu pojawia się w związku, na terapię muszą udać się oboje partnerzy. W ich przypadku największym wyzwaniem będzie nauczenie się seksu „na nowo” – jako wyrazu uczuć, a nie zniewolenia. Seksoholizm jest formą nerwicy kompulsywnej i nie chodzi w nim o sam seks – nie jest on celem sam w sobie, a raczej formą uwolnienia się od napięcia emocjonalnego. Nie należy także zbyt często nadużywać tego słowa dla określenia ludzkich poczynań – często wynikają one z niedojrzałości lub niestabilności emocjonalnej, a nie z choroby, jaką jest seksoholizm. Diagnozowanie pozostawmy specjalistom, w tym przypadku seksuologom i psychoterapeutom.

 

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.