Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Wolny związek czy małżeństwo - czy warto brać ślub?

Ślub ułatwia parom życie i łączy rodziny Kiedy jest najlepszy moment, żeby stanąć na ślubnym kobiercu?

Data publikacji: 25 stycznia 2016, 16:47
Coraz popularniejsze w naszym społeczeństwie stają się tak zwane wolne związki, nazywane partnerskimi. Wielu młodych ludzi deklaruje, że nie potrzebuje statusu małżeństwa, by żyć ze swoim partnerem i tworzyć z nim rodzinę. Takie osoby na pytanie, czy warto brać ślub, zdecydowanie odpowiedzą, że nie. Z drugiej strony sam akt zawarcia małżeństwa jest ważnym wydarzeniem w życiu człowieka. Rozpoczyna nowy etap i staje się życiową cezurą. Wiele spośród osób, które zalegalizowały swój związek, na to samo pytanie – czy warto wziąć ślub – stwierdzi, że warto, nawet po to, by przeżyć tak uroczystą chwilę. Zarówno jedna, jak i druga strona ma trochę racji.
czy warto brać ślub - po co ślub

Po co ślub – korzyści z zawarcia aktu małżeństwa

Zawarcie ślubu ma w obecnych czasach przede wszystkim wartość symboliczną.  Warto jednak pamiętać, że uzyskanie rozwodu na drodze prawnej jest procesem długotrwałym i skomplikowanym a zdobycie rozwodu kościelnego tym bardziej nie jest takie proste. Brak możliwości zerwania złożonej przysięgi może być dodatkowym powodem, by starać się naprawić relacje, jeśli związek chyli się ku upadkowi. Wielu potrzebuje również deklaracji, a słowa złożonej przysięgi mają dla nich tym większą wartość, że wypowiedziane są przy świadkach. Jeszcze niedawno samo zadanie pytania „po co ślub?”, wywołałoby lawinę krytyki. Od strony prawnej małżeństwo zdecydowanie ma więcej przywilejów niż związek partnerski – jasno określone są zasady podziału majątku, rozliczania podatków czy dziedziczenia. W małżeństwie żyje się po prostu wygodniej.

Po co brać ślub – plusy wolnego związku

Młodzi ludzie nie mają wątpliwości, że życie w wolnym związku ma same zalety. Nie potrzebują przysięgi składanej publicznie, by być przekonanym, że chcą spędzić resztę swoich dni z wybranym partnerem. Po co brać ślub, skoro nie ma problemu z zaciągnięciem kredytu, opieką nad dzieckiem czy podziałem majątku? W końcu można stworzyć kochającą się rodzinę bez urzędowego papierka. Za granicą tego typu związki nikogo już nie dziwią, w Polsce również są coraz bardziej popularne. Ewentualne rozstanie jest też dużo prostsze – wszystko pozostaje w gestii partnerów i umowy między nimi.

Kiedy brać ślub?

Jaki jest optymalny wiek dla zawarcia małżeństwa? W jakiej sytuacji i kiedy brać ślub? Zdecydowanie odradza się zawieranie małżeństwa w zbyt młodym wieku. Warto również przed powiedzeniem sobie sakramentalnego „tak” dobrze się poznać. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Optymalnym dla zawarcia małżeństwa jest wiek pomiędzy 28 a 32 rokiem życia. Statystycznie właśnie małżeństwa zawierane w tym wieku mają największą szansę, by razem dotrwać sędziwego wieku. Ale jeśli czujemy, że ślub będzie dopełnieniem związku i da nam satysfakcję – każdy wiek na zawarcie małżeństwa jest dobry.

 

Zuzanna Kurzela

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.