Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaSeks i życie intymneProblemy

Zaufanie – kruche niczym szkło

Kłamstwo w związku, czyli brak zaufania i jego konsekwencje

Data publikacji: 13 kwietnia 2016, 10:49
Zaufanie w związku stanowi fundament relacji dwóch osób. To pewność, że możemy polegać na partnerze oraz wiara w to, że jego deklaracje są szczere. Jeśli ta wartość zostanie zachwiana lub utracona, cała przyszłość danej relacji może stanąć pod znakiem zapytania.
Brak zaufania w związku – rodzinazdrowia.pl

Brak zaufania w związku – skąd się bierze?

„Zaufanie to krucha rzecz. Raz zdobyta pozwala korzystać z ogromnej swobody, ale utracona jest nie do odzyskania” – to znana sentencja przypisywana Mary Alice Young, bohaterce popularnego serialu „Gotowe na wszystko”. Co zatem może sprawić, że tak krucha wartość zostanie naruszona i jakie są przyczyny braku zaufania w związku?

Jeśli partner zaczyna zachowywać się w sposób nietypowy i inny niż dotychczas, może to budzić słuszny niepokój drugiej osoby. Zaufanie maleje tym bardziej, gdy pojawiają się przesłanki, które mogą świadczyć o tym, że partner nie jest z nami do końca szczery. Przykładowo, ukrywa przed nami swoje zajęcia i plany lub mówi o nich zdawkowo (podczas gdy wcześniej informował nas szczegółowo o swoim planie dnia), traktuje nas oschle albo – wręcz przeciwnie – z nadmierną atencją.

Kłamstwo w związku a zaufanie – pierwszy krok do rozpadu

Gdy jeden z partnerów odkryje nieszczerość w związku, pojawia się u niego żal, ból, cierpienie, ale i złość do drugiej osoby. Nie musi to oczywiście oznaczać końca relacji, a związek jak najbardziej jest do uratowania. Ważne jednak, aby kłamstwo w związku się nie pogłębiało i aby nie brnąć w dalszą nieszczerość. Istnieje niestety niebezpieczeństwo, że osoba, której zaufanie zostało naruszone, nie będzie potrafiła ponownie zawierzyć partnerowi. Przez to sama może zacząć brnąć w kłamstwa i oszustwa, ukrywając, że „po cichu” kontroluje i sprawdza poczynania drugiej osoby. Czym to grozi? Utworzeniem pajęczyny kłamstw po obu stronach relacji.

Utrata zaufania – jak ją odzyskać?

Czy zatem utrata zaufania oznacza definitywny koniec związku? Jeśli zależy nam na partnerze, walczmy! Nie uda nam się to jednak bez otwartości – na błędy popełnione przez partnera, na swoje emocje i odczucia, na komunikację, która od tego momentu musi być po prostu szczera. Pamiętajmy, że im dłużej żyjemy w kłamstwie, tym trudniej jest nam wrócić do stanu sprzed kryzysu. Utrata zaufania to poważna konsekwencja.  Cierpliwość i wyrozumiałość wobec popełnionych błędów mogą natomiast pomóc nam je odzyskać. Zanim więc spiszemy nasz związek na straty, spróbujmy naprawić to, co złe.

Zuzanna Kurzela

 
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.