Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieHormony

Zażycie 2 tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia: choć czasami konieczne to jednak może być groźne!

Skutki przyjęcia 2 tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia

Data publikacji: 2 stycznia 2017, 01:56
Leki antykoncepcyjne stosuje się raz na dobę. Regularne ich stosowanie jest konieczne, aby zapewnić działanie zapobiegające poczęciu. Każdej pacjentce mogą się jednak zdarzyć pomyłki – jakie są skutki przyjęcia 2 tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia?

Regularne stosowanie warunkiem skuteczności

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania poczęciu – jej efektywność sięga niemalże 100%. Wymaga jednak podkreślenia, że tak duża skuteczność dotyczy sytuacji, w której pacjentka stosuje tabletki antykoncepcyjne zgodnie ze wszystkimi wskazaniami (dotyczącymi chociażby regularności ich zażywania).

Pigułki antykoncepcyjne należy stosować o stałej porze. W zależności od konkretnego preparatu (dostępne są środki zawierające estrogeny i progestageny oraz preparaty zawierające tylko drugie z wymienionych hormonów), różne są schematy dawkowania: część leków przyjmuje się każdego dnia przez cały cykl, w przypadku innych – codzienne stosowanie przedzielane jest 7-dniowymi okresami przerwy.

Jak to działa?

Ścisłe trzymanie się schematu dawkowania leków antykoncepcyjnych jest po prostu konieczne. Regularnie dostarczane do organizmu kobiecego hormony hamują owulację, zmieniają właściwości śluzu szyjkowego (czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników) oraz dokonują zmian w obrębie błony śluzowej macicy (staje się ona nieprzystosowana do implantacji zapłodnionej komórki jajowej).

Wymienione powyżej procesy zachodzą w oczekiwany sposób tylko wtedy, kiedy środki antykoncepcyjne są spożywane zgodnie z zaleceniami producenta. Przy współczesnym tempie życia nie trudno jest jednak się pomylić – pacjentka może zapomnieć o pigułce, ale i uświadomić sobie, że zjadła dwie tabletki antykoncepcyjne tego samego dnia. W pewnych sytuacjach przyjęcie dwóch tabletek antykoncepcyjnych w ciągu jednej doby może być korzystne, jednak – jeżeli dochodzi do tego przypadkowo – może to być źródłem problemów.

Podwójna dawka tabletek antykoncepcyjnych czasami bywa konieczna – kiedy?

Aby tabletka antykoncepcyjna mogła zadziałać, zawarte w niej substancje czynne muszą zostać wchłonięte z przewodu pokarmowego do krwi. Procesy te nie zachodzą od razu po przyjęciu pigułki – do ich wystąpienia konieczny jest czas.

Zaistnieć mogą sytuacje ograniczające wchłaniania leku antykoncepcyjnego. Jako przykład można podać silne wymioty czy znaczną biegunkę. Osłabić skuteczność antykoncepcji mogą szczególnie te epizody z wymienionych, do których dochodzi w ciągu 3 godzin od momentu zażycia leku. W takiej sytuacji pacjentka może przyjąć dodatkową pigułkę, co oznacza, że powinna ona zażyć 2 tabletki antykoncepcyjne jednego dnia – wymaga podkreślenia, że należy to uczynić dopiero po ustąpieniu biegunki czy wymiotów.

Czym grozi przyjęcie większej dawki tabletek antykoncepcyjnych?

Najczęściej zażycie 2 tabletek antykoncepcyjnych jednego dnia nie stwarza zagrożenia dla zdrowia pacjentki. Nie oznacza to jednak, że jest to zupełnie obojętne dla organizmu – zażycie nadmiernej dawki jakichkolwiek leków zwiększa ryzyko pojawienia się ich skutków ubocznych. W przypadku preparatów antykoncepcyjnych takowe ryzyko jest większe, gdy dochodzi do przyjęcia podwójnej dawki preparatu o dużej zawartości hormonów. Objawami, które mogą sugerować przedawkowanie leków antykoncepcyjnych, bywają:

  • nudności,
  • wymioty,
  • zwiększona drażliwość piersi,
  • zawroty głowy,
  • dodatkowe plamienie z pochwy.

Jeśli pacjentka zjadła dwie tabletki antykoncepcyjne jednego dnia to ryzyko pojawienia się powyższych dolegliwości jest stosunkowo niskie – wzrasta ono dopiero wtedy, gdy nadmierne ilości leków antykoncepcyjnych przyjmowane są przez dłuższy czas.

Kiedy jeszcze należy przyjąć podwójna dawkę tabletek?

Pomyśleć o przyjęciu podwójnej dawki tabletek antykoncepcyjnych mogą te pacjentki, które zapomniały zażyć którąś z dawek tychże środków. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku czas: jeśli od pominięcia pigułki upłynęło mniej niż 12 godzin, to rzeczywiście można zażyć zapomnianą dawkę. W przypadku, gdy minął czas dłuższy od wspomnianego, należy pominąć tę jedną dawkę, a pozostałe tabletki zażywać zgodnie z wcześniej stosowanym schematem. Pacjentka musi jednak pamiętać, że w takiej sytuacji ochrona przed poczęciem może jednak nie być w pełni skuteczna i dobrze byłoby pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu.

Najkorzystniejszą sytuacją jest ta, w której tabletki antykoncepcyjne zażywane są zgodnie z zaleceniami producenta. Pacjentki powinny wybierać dogodną dla siebie porę ich zażywania, pomocniczo mogą one ustawić sobie choćby przypomnienie w telefonie, które będzie sygnałem przypominającym o konieczności spożycia tabletki. Choć przyjęcie podwójnej dawki tabletek antykoncepcyjnych nie musi być groźne, to jednak – aby zapobiec nawet rzadkim konsekwencjom takiego zdarzenia – powinno się unikać takiej sytuacji.

Tomasz Nęcki

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.