Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaŻycie intymneRelacje

Zrozumieć biseksualnego partnera

Jak zrozumieć osoby biseksualne? Opisujemy tożsamośc płciową kobiet bi

Data publikacji: 26 stycznia 2016, 11:49
Biseksualizm to orientacja seksualna, w której osoba czuje pociąg seksualny zarówno do osób płci przeciwnej, jak i tej samej. Nie jest to zjawisko powszechne (procent jego występowania w populacji jest jednocyfrowy), ale wbrew występującej w początkach psychiatrii opinii, to nie jest to żadna choroba ani niezgodność z naturą – zachowania biseksualne zaobserwowano nie tylko u ludzi, ale także u innych ssaków (między innymi u małp bonobo czy delfinów). Czy biseksualizm ma wpływ na częstość zdrad? Jak wygląda problem tożsamości płciowej w tym przypadku?
osoby biseksualne - kobieta bi

Czym jest biseksualizm?​

Jak już wcześniej wspomniano, biseksualizm jest jedną z trzech głównych orientacji seksualnych. Charakteryzuje go pociąg zarówno do kobiet, jak i mężczyzn, przy czym nie musi on być jednakowo silny. Preferencja płci partnera może również zmieniać się w czasie. Orientacja ta nie dzieli się też po równo między obiema płciami. Według przeprowadzonych w USA badań, kobiet biseksualnych jest więcej niż mężczyzn. Jednakże istnieje spór co do tego, jaka tak naprawdę może być liczba osób biseksualnych w populacji. Według Alfreda Kinsleya, który stworzył siedmiopunktową skalę obrazującą orientację seksualną jako kontinuum (1 na tej skali oznacza, że osoba jest heteroseksualna, a 7, że homoseksualna), wszystkie osoby znajdujące się między 2 a 4 punktem tej skali są osobami biseksualnymi. Z kolei socjologowie Martin Weinberg i Colin Williams uznali, że jako biseksualistów można potencjalnie sklasyfikować każdą jednostkę sytuującą się na skali Kinseya między 1 a 5 punktem.

Kłamstwa i fakty na temat osób biseksualnych​

Z powodu złej sławy przypisywanej osobom biseksualnym, sami zainteresowani często utrzymują fakt swojej orientacji w tajemnicy. Nie ma przy tym żadnych potwierdzonych badaniami przesłanek, by sądzić, że osoby o orientacji biseksualnej są bardziej skłonne do zdrad. Co prawda badania wykazały, że osoby biseksualne mają statystycznie więcej partnerów niż heteroseksualne, jednakże w badaniu przeprowadzonym wśród małżeństw, w których partnerka określała się jako „bi”, pojawiły się wyniki wskazujące, że takie małżeństwa są szczęśliwsze. Występowało w nich mniej zdrad oraz rzadziej kończyły się rozwodem (w porównaniu z małżeństwami, w których oboje małżonkowie byli heteroseksualni). Również ich rzekome problemy z tożsamością płciową są nie do końca zgodne z prawdą.

Częstą konsekwencją tego, że osoby biseksualne stanowią swego rodzaju pomost pomiędzy orientacjami homo- i heteroseksualną, jest ignorowanie ich jako jednostek o odmiennej orientacji. Takie podejście jest całkowicie nieuzasadnione.

 

Kamila Mikołajczyk

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót
Wczytywanie odpowiedzi i komentarzy.