Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

7 technik relaksacyjnych, które pozwolą Ci odpocząć

Relaksacja jako sposób na pokonanie stresu

Data publikacji: 9 września 2016, 02:21
Życie w biegu i brak czasu na odpoczynek to jedne z wielu czynników wywołujących stres. Ciągłe napięcie jest szkodliwe dla organizmu, obniża naszą efektywność oraz przyczynia się do powstawania wielu chorób. Warto sięgnąć po techniki relaksacyjne, które pozwolą na odprężenie, wyciszenie się i odreagowanie codziennego stresu.

Głębokie oddychanie

Do podstawowych technik medytacyjnych należą zróżnicowane formy oddychania. Wdychanie powietrza stanowi podstawę naszej egzystencji, dlatego ma również duży wpływ na ludzką psychikę.

Najprostszą metodą relaksacji jest głęboki oddech. Wystarczy usiąść z wyprostowanymi plecami, wziąć wdech, wciągając powietrze nosem i powoli wydmuchiwać je ustami. Koncentracja na oddechu pozwoli uwolnić psychikę od napięcia oraz rozluźnić ciało. Czynność najlepiej wykonywać codziennie aż do całkowitego wyciszenia i uspokojenia umysłu.

W technice tej ważne jest całkowite odcięcie się od bodźców zewnętrznych. Oznacza to, że niekoniecznie musimy wychodzić w tym celu do innego pomieszczenia, wystarczy psychicznie zapewnić sobie przestrzeń, której nikt nie jest w stanie naruszyć. 

Rozluźnianie mięśni

Napinanie i rozluźnianie mięśni to łatwy sposób na odprężenie organizmu. Należy położyć się wygodnie i napinać kolejno różne grupy mięśni, zaczynając od kończyn dolnych, przechodząc przez pośladki, brzuch, klatkę piersiową, plecy, ręce, a następnie mięśnie twarzy. Może to być zarówno napinanie większych grup mięśniowych jak i zaciskanie pięści czy ust. Ćwiczenia takie powinny trwać ok. 5 sekund na każdą partię. Powtarzać je należy do momentu uzyskania wewnętrznego spokoju.

Muzyka relaksacyjna

Przy wyborze muzyki warto zwrócić uwagę na tempo, nastrojowość czy tekst utworu, które mają wpływ na nasze samopoczucie. Choć mówi się o uspokajającym działaniu muzyki poważnej, nie wszystkim taki gatunek może przypaść do gustu. Wtedy warto sięgnąć po płytę ulubionego zespołu czy uniwersalne dźwięki natury, które wyciszą i ukoją nerwy.

Technika ta przyniesie najlepsze efekty, kiedy stosowana będzie jako forma domowego wyciszenia. Relaksacyjna kąpiel przy dźwiękach ulubionego wykonawcy jest jak najbardziej wskazana. Jednakowoż stosować możną ją także w pracy. Wystarczy założyć słuchawki i nawet na chwilę odciąć się od otoczenia.

Aromaterapia

Znaczący wpływ na nasze samopoczucie mają zapachy. Zmysł węchu ma silny związek z tą częścią mózgu, która odpowiedzialna jest za emocje. Ulubioną woń możemy rozpylać w pomieszczeniu bądź używać zapachowych świeczek czy olejków. Pachnący balsam do ciała lub perfumy, które stosujemy na co dzień, mogą być namiastką domowej aromaterapii i od rana poprawić nam nastrój.

Najczęściej stosowanymi w aromaterapii są olejki eteryczne. Zapachy mają bardzo duży wpływ na komfort psychiczny człowieka, dlatego wybór odpowiedniej woni jest kluczowy. Dla uspokojenia nerwów najlepszy będzie olejek cedrowy, lemongrasowy czy lawendowy. W celu pobudzenia, warto stosować natomiast cytronelowy, kminkowy lub miętowy.

Wizualizacja

Skuteczną metodą walki ze stresem jest wyobrażanie sobie bezpiecznego, wymarzonego dla nas miejsca, takiego, w którym czulibyśmy się komfortowo. Podczas wizualizacji można wspomóc się muzyką relaksacyjną lub aromaterapią. Jeśli jesteśmy zestresowani, warto na chwilę się zatrzymać, zamknąć oczy i udać w miejsce, w którym będziemy choć przez chwilę daleko od problemów życia codziennego. Niech wyobraźnia zabierze nas tam, gdzie nic nam nie grozi, a my możemy się rozluźnić i zrelaksować.

Medytacja

Do jednych z najpopularniejszych technik relaksujących należy medytacja. Polega ona na wyciszeniu się oraz zajrzeniu w głąb samego siebie. Pozwala uzyskać w ten sposób odpowiedzi na nękające nas pytania oraz zrozumienie elementów naszej osobowości. Podstawą medytacji jest praca z umysłem. Najbardziej rozwinięte systemy medytacyjne posiada joga, wywodząca się z tradycji buddyjskiej, w której kluczowa jest również praca z ciałem. Obecnie zajęcia z jogi znajdują się w programie niemal każdego klubu fitness i są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko buddystów.

Odpoczynek na łonie natury

Kontakt z naturą jest bardzo ważny, kiedy chcemy się zrelaksować. Może być to spokojny spacer po lesie, wycieczka rowerowa czy jogging w parku – wszystko w zależności od indywidualnych upodobań. Aktywność na łonie natury pozwala się wyciszyć i spojrzeć w głąb siebie, co jest bardzo ważne dla uzyskania harmonii ciała i ducha.

Należy pamiętać, że każda chwila relaksu jest cenna i pozwala uchronić przed groźnymi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą życie w ciągłym stresie.

Ewa Szakoła

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót