Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Aktywna i piękna mama – jak schudnąć po ciąży?

Poznaj sposoby na rozstępy po ciąży i płaski brzuch po porodzie

Data publikacji: 22 lutego 2016, 13:09
Urodzenie dziecka stawia wiele nowych wyzwań przed każdą kobietą. W natłoku codziennych obowiązków łatwo zapomnieć o potrzebie bycia atrakcyjną. Pamiętajmy jednak, że powrót do formy i sylwetki sprzed ciąży może mieć korzystny wpływ nie tylko na młodą mamę, ale także na kontakt z dzieckiem i relację z partnerem. Kiedy rozpocząć ćwiczenia i jak je wykonywać? Czy warto korzystać z metod medycyny estetycznej, kosmetologii i pomocy dietetyka, aby schudnąć po ciąży?
Skuteczne odchudzanie po ciąży – rodzinazdrowia.pl

Ładna sylwetka po porodzie – kiedy i od jakich ćwiczeń zacząć

Gdy się człowiek spieszy, to...zazwyczaj nie kończy się to niczym dobrym. Podobnie po porodzie – szybki powrót do treningów lub rozpoczęcie ich, jeżeli unikałyśmy uprzednio aktywności fizycznej, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej odczekać z tym do końca połogu, czyli 6-tygodniowego okresu, w czasie którego organizm wraca do funkcjonowania sprzed ciąży. W przypadku niepowikłanego porodu siłami natury, minimalny okres wynosi 4 tygodnie. Aktywność fizyczną po porodzie warto rozpoczynać od ćwiczeń kondycyjnych. Niekoniecznie muszą one służyć odchudzaniu (może się okazać, że mama, która prawidłowo odżywiała się w czasie ciąży, po porodzie stopniowo wraca do normalnej masy ciała), ale poprawią wydolność organizmu i wpłyną korzystnie na nastrój. Może to być marsz lub nordic walking.

Ćwiczenia po ciąży na brzuch – jakie są najlepsze

Jak skutecznie schudnąć po ciąży - rodzinazdrowia.plNie trzeba chyba nikogo przekonywać, że brzuch jest najbardziej kłopotliwą okolicą ciała po ciąży. Kobiety skarżą się nie tylko na pojawienie się nieestetycznej "oponki", ale również wiotkość skóry, rozstępy i przebarwienia. Ćwiczenia na brzuch po ciąży należy podejmować z rozwagą, gdyż zdarza się, że przy powiększaniu się brzucha jego mięśnie ulegają uszkodzeniu – należy po porodzie potwierdzić ich prawidłowy stan badaniem lekarskim. Badanie jest proste i może je wykonać nasz lekarz prowadzący. Wystarczy położyć się i podciągnąć kolana – jak do wykonywania brzuszków. Następnie, należy unieść lekko głowę i napiąć mięśnie brzucha. Lekarz od razu zauważy, czy między mięśniami występuje przerwa i mamy do czynienia z rozstępem mięśni prostych brzucha.

 Dobrze jest odczekać z rozpoczęciem ćwiczeń na brzuch 6 tygodni od porodu naturalnego i nawet 12 tygodni od cięcia cesarskiego. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, można podejmować stopniowo ćwiczenia służące wzmocnieniu mięśni brzucha. Należą do nich ćwiczenia wykonywane w leżeniu na boku lub na plecach, w klęku podpartym oraz tak zwane "damskie pompki".

Sposoby na przebarwienia i na rozstępy po ciąży

Ćwiczenia na mięśnie brzucha to nie wszystko. Niestety często okazuje się, że mimo wzmocnienia mięśni, skóra nadal obwisa i jest pokryta rozstępami. Warto polecić zabiegi medycyny estetycznej, takie jak mezoterapia i karboksyterapia. Można jednak wykonywać je dopiero po zaprzestaniu karmienia piersią. Wcześniej możemy zadbać o regularny masaż skóry wzmagający jej ukrwienie, a także używać kosmetyków poprawiających nawilżenie i jędrność skóry. Należy koniecznie sprawdzić czy kosmetyk, którego zamierzamy użyć, jest przeznaczony dla mam karmiących i pozostaje bez wpływu na laktację. Zmiana poziomu hormonów w organizmie kobiety oraz nierozważna ekspozycja na słońce mogą powodować powstanie przebarwień nie tylko na skórze brzucha, ale także na innych częściach ciała, w tym twarzy. Z uwagi na szkodliwe działanie preparatów usuwających przebarwienia, z ich usuwaniem należy bezwzględnie odczekać do zakończenia ciąży, a najlepiej do końca okresu karmienia piersią. Do dyspozycji mamy peelingi chemiczne łączone ze stosowaniem kremów i masek oraz zabiegi laserowe.

Zgrabna sylwetka po ciąży - jak uzyskać płaski brzuch po porodzie

Płaski brzuch po ciąży - rodzinazdrowia.plKobieta w trakcie ciąży przybiera na wadze przeciętnie około 13-15 kilogramów. Nie oznacza to jednak, że po porodzie będzie musiała uporać się z nadwagą – ten przyrost masy ciała rozkłada się bowiem nie tylko na dziecko, ale też łożysko i wody płodowe. Może się okazać, że po połogu mama wraca do masy ciała bliskiej tej sprzed ciąży. Aby uniknąć zbyt dużego przybrania na wadze w ciąży, nie trzeba stosować żadnej diety – w czasie ciąży i karmienia piersią jest to przeciwwskazane zarówno ze względu na prawidłowy rozwój dziecka, jak i możliwość wyczerpania organizmu matki. Należy jednak unikać – mimo zachcianek – słodyczy, gazowanych napojów i mocno przetworzonej żywności. Jeżeli jest to konieczne, bardziej rygorystyczną dietę możemy rozpocząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią. Unikajmy głodówek oraz diet cud o bardzo niskiej kaloryczności, które nie tylko spowodują niedobory pokarmowe (a przez to pogorszą kondycję skóry czy włosów), ale będą się wiązały z wystąpieniem efektu jo-jo po ich zaprzestaniu. Najlepiej utrzymywać jadłospis na poziomie minimum 1200 kcal dziennie z udziałem chudych, lekkostrawnych produktów, nie stronić od warzyw i owoców. W razie niepowodzenia przydatna będzie kontrola odchudzania u dietetyka. Aby wrócić do formy i zachować zgrabną sylwetkę, warto zacząć regularną aktywność fizyczną, a ćwiczenia na brzuch połączyć w razie potrzeby z dietą wspomagającą odchudzanie po ciąży.

Ewa Woźniak
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót