Alzheimer – zanim będzie za późno
Pierwszej objawy alzheimera – poznaj przyczyny i jak wygląda leczenie alzheimera
Przyczyny alzheimera
Alzheimer to zwyrodnienie tkanki mózgowej, którego wynikiem jest powiększający się ubytek neuronów w mózgu. Ciągle nie wiadomo, jakie są dokładne przyczyny alzheimera, jednak wpływ na jego rozwój może mieć m.in. niski poziom hormonów, choroba naczyniowa czy też czynniki środowiskowe. Nie zapominajmy, że alzheimer w wielu przypadkach jest dziedziczony. Choroba może przez wiele lat nie dawać żadnych objawów lub też przeciwnie – pojawić się nagle i szybko postępować. Bez względu na jej przebieg, zazwyczaj chory trafia pod opiekę specjalistów kiedy ubytek neuronów w mózgu jest zbyt duży.
Pierwsze objawy alzheimera
Objawy alzheimera łatwo przypisać do skutków starzenia się. Przecież większość osób po 65. roku życia skarży się na kłopoty z pamięcią. Dlatego tak ważne jest obserwowanie bliskich, aby móc wcześnie zareagować na zmiany w ich zachowaniu. Do początkowych objawów alzheimera należą przede wszystkim zaburzenia pamięci krótkotrwałej i problemy z precyzją wypowiedzi, następnie dochodzą do tego zmiany nastroju, osobowości, poczucie zagubienia, kłopoty z wykonywaniem codziennych czynności. W dalszych etapach choroby pacjent zazwyczaj nie jest w stanie samodzielnie jeść, ubrać się, przestaje także mówić.
Alzheimer – leczenie i opieka nad chorym
Nie ma jednej metody, która pozwoliłaby szybko wykryć alzheimera. Nie ma także skutecznego leku. Obecnie leczenie alzheimera polega przede wszystkim na tzw. leczeniu objawowym. Choremu podaje się leki nieco spowalniające rozwój dolegliwości. Ciągle trwają prace nad nowymi terapiami i lekami, które wpłyną na poprawę jakości życia chorego. Pacjent powinien także ćwiczyć mózg, stawiać na aktywność. W kolejnych etapach choroby należy zapewnić bliskiemu odpowiednią opiekę i sprawić, aby czuł się bezpiecznie. Dlatego też lekarze zwracają uwagę na stworzenie osobie chorej schematu dnia z uwzględnieniem m.in. stałych godzin jedzenia, które sprawią, że pacjent będzie spokojniejszy i nie będzie czuł się zagubiony. Choroba Alzheimera to duży sprawdzian dla całej rodziny. Warto zatem skorzystać z pomocy innych – w większości miast działają specjalne grupy wsparcia dla osób chorych na alzheimera oraz ich bliskich.
Małgorzata Filek
___________________________REKLAMA
___________________________________