Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieOpieka zdrowotna

Apteczka dobrze zorganizowana

Istota prawidłowego przechowywania i przyjmowania leków

Data publikacji: 11 września 2017, 06:00
W leczeniu farmakologicznym wielu schorzeń istotne jest zażywanie leków o precyzyjnych porach i w określonych dawkach. Od tego zależy bowiem skuteczność leczenia. Na rynku dostępne są specjalne akcesoria, które ułatwiają zaplanować i kontrolować pory przyjmowania leków. Korzystając z nich, łatwo uporządkować apteczkę.

Spis treści:

Prawidłowe leczenie wymaga porządku

Ustalony przez lekarza stały rytm zażywania leków jest niezwykle ważny dla zachowania skuteczności terapii. Nieregularne przyjmowanie czy pominięcie dawki leku może obniżyć efektywność leczenia, a w przypadku niektórych chorób spowodować nawet uodpornienie organizmu na lek i wzmocnienie chorobotwórczych bakterii, grzybów czy wirusów. Niebezpieczeństwo niosą za sobą także interakcje substancji wchodzących w skład medykamentów – niektóre z nich, zażyte łącznie, mogą wzajemnie osłabiać, wzmacniać swoje działanie lub zadziałać toksycznie na organizm i spowodować zatrucie. W kontrolowaniu zażywania leków pomagają specjalne akcesoria. Wykorzystując je, możemy podzielić porcje zgodnie z planem leczenia i, co ważne, zachować porządek w apteczce. Bieżący nadzór nad zawartością apteczki pomaga zminimalizować ryzyko zażycia leku przeterminowanego czy pomylenia go z innym, a tym samym uniknąć groźnych konsekwencji z tym związanych.

Pamiętaj!

  1. Leki wydane z przepisu lekarza należy zażywać zgodnie z jego zaleceniami.
  2. Zażywając lek dostępny bez recepty, przed zażyciem zapoznajmy się z ulotką informacyjną.
  3. Leki należy popijać czystą wodą, inne napoje, takie jak herbata, kawa czy soki, mogą osłabiać ich działanie.

Leki bez pomyłek

Dla pacjentów, którzy przyjmują kilka rodzajów leków jednocześnie, dostępne są specjalnie zaprojektowane kasetki. Opakowania z przegródkami sprawdzają się zarówno w domu, jak i w podróży. Wykonane z tworzywa pudełka posiadają specjalnie przegródki z nazwami dni, od poniedziałku do niedzieli – w wersji tygodniowej, lub porami dnia – w wersji dziennej, co ułatwia rozdzielenie porcji. Najnowocześniejsze modele posiadają też alarmy i elektroniczne wyświetlacze odmierzające czas i przypominające o porze przyjęcia leku. Korzystając z takiego opakowania, zmniejszamy ryzyko pomylenia leku z innym.

Komfortowe zażywanie leków

Na rynku dostępne są również przyrządy pozwalające fachowo i higienicznie podzielić lub rozdrabniać tabletki. Choć zwykle zaleca się, by pigułki w formie drażetek i kapsułek połykać w całości, istnieją przypadki, gdy stan zdrowia lub wiek pacjenta wymaga podzielenia kapsułki na części lub rozdrobnienia. Umożliwia to kruszarka, dzięki której możemy podać lek dzieciom lub osobom mającym problemy z połykaniem. Dysfagia (utrudnione połykanie) lub afagia (całkowity brak możliwości przełykania) towarzyszy wielu schorzeniom – np. stanom zapalnym, nowotworom czy urazom mechanicznym okolic gardła i przełyku. Kruszarki do leków ułatwiają również prowadzenie efektywnej farmakoterapii u chorych z gastrostomią odżywczą przez PEG.

Perfekcyjne cięcie

W przypadku, kiedy porcja leku wymaga podzielenia tabletki na części, przyda się specjalna przecinarka. Umieszczając w niej tabletkę i nakładając wieczko z ostrzem, podzielimy tabletkę na dwie równe części. Przecięcie pastylki o okrągłym kształcie potrafi sprawić kłopot, szczególnie osobom starszym i tym o ograniczonej sprawności ruchowej.

 

Zuzanna Bratkowska

Źródło: Magazyn Rodzina Zdrowia nr 11, wrzesień-listopad 2017, s.44-45.

 

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót