Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaWychowanie

Autorytet czy kumpel – jaką rolę powinien przyjąć rodzic w wychowaniu dziecka?

Rodzice i dzieci – plusy i minusy bycia zarówno przyjacielem, jak i autorytetem

Data publikacji: 17 lutego 2016, 11:42
Rodzica trzeba słuchać. To zdanie z pewnością nie jest nikomu z nas obce. Jednak jaki powinien być rodzic? Bardziej kumpel, z którym możemy porozmawiać o wszystkim i przy którym dziecko czuje się swobodnie, czy raczej autorytet, który kojarzy nam się z wieloma zakazami i nakazami. Pamiętajmy, że przyjaciela nie zawsze trzeba słuchać, a rodzic, który przybiera rolę wyłącznie autorytetu, stwarza tym samym barierę. Coraz częściej dla dzieci autorytetami są ich ulubieni piosenkarze czy rówieśnicy, ale czy tak powinno być? Jak odnaleźć się jako rodzic we współczesnym świecie? O czym należy pamiętać i jaka jest nasza rola w wychowaniu dziecka?
Poprawa relacji z dziećmi – budowanie autorytetu – rodzinazdrowia.pl

Autorytet rodzica a relacje z dziećmi

Rodzic często kojarzony jest z silną osobą, która podkreśla swoją władzę rodzicielską. Jest to człowiek, który wyznacza zarówno kary, jak i nagrody, i trudno przekroczyć wyznaczone przez niego sztywne granice. Każdy rodzic bez wyjątku od początku jest dla dziecka autorytetem i ważne jest, aby ten autorytet w oczach dziecka utrzymać. Najtrudniejszą rolą rodzica jest mądre wyznaczanie granic. Chodzi o to, aby dziecko nie czuło się jak na smyczy, ale również nie miało zbyt dużej swobody, która mogłaby doprowadzić do przykrych konsekwencji. Rodzic w roli autorytetu niekoniecznie musi kojarzyć się z człowiekiem, który się wywyższa i nie okazuje emocji. Każde dziecko powinno liczyć się z jego zdaniem i go szanować. Chcąc być autorytetem w oczach dziecka, nie pokazujmy mu, że to dzięki nam ma co jeść i gdzie spać. Taka postawa względem dziecka z pewnością nie jest dobra. Żaden człowiek nie jest doskonały, dlatego kreowanie siebie na idealnego rodzica jest w pewien sposób okłamywaniem naszej pociechy.

Budowanie autorytetu – dowiedz się, czy możesz być kumplem swojego dziecka

Rodzic jako autorytet dziecka - rodzinazdrowia.plRodzic to nie kumpel i w tej kwestii chyba wszyscy jesteśmy zgodni. Jednak w relacji rodzic-dziecko warto pamiętać o tym, aby być dla dziecka przyjacielem. Chodzi głównie o to, aby słuchać potrzeb naszego dziecka, być otwartym na jego propozycje i nie być tyranem. Rodzic, dla którego najważniejsza jest dyscyplina, często wzbudza w dziecku lęk, który w przyszłości prowadzi do uległości oraz braku otwartości na drugiego człowieka. Mały człowiek powinien wiedzieć, że ma obowiązki, a jeśli czegoś nie zrobi, będzie musiał ponieść konsekwencje. Dziecko, które dostaje od rodzica zbyt dużo swobody, wyrasta na człowieka o zaburzonej samoocenie, który nie wie co jest dla niego dobre, a co złe. Jako rodzice powinniśmy pokazać dziecku czym jest przyjaźń. W jaki sposób? Nie bądźmy egoistami, wysłuchujmy co ma do powiedzenia. Jednak pamiętajmy, że z naszym dzieckiem nie możemy być na równi i opowiadać mu o naszych problemach, gdyż będzie to dla niego duży stres i obciążenie.

Relacja rodzic-dziecko – podstawy dobrego rodzica

Każdy rodzic dąży do tego, aby być szanowany przez dziecko. Dziecko natomiast powinno być uświadamiane w tym, że rodzic jest osobą, która dzięki swojemu doświadczeniu pomoże mu zawsze, kiedy będzie tego potrzebować. Dobrymi cechami rodzica są elastyczność i otwartość na pomysły dziecka. Musimy także pamiętać o samoakceptacji, a także o tym, że nie jesteśmy idealni i nasza niedoskonałość będzie także widoczna w procesie wychowania. Z pewnością będziemy mierzyć się z wyrzutami sumienia po tym jak niesłusznie oskarżymy dziecko. Dojrzały rodzic-autorytet będzie potrafił przyznać się do błędu i przeprosić dziecko. Jeżeli chodzi o cierpliwość, możemy ją w sobie wyćwiczyć. Nikt nie rodzi się z jej pokładami, a podczas wychowywania dziecka ta cecha będzie bardzo przydatna. Rodzicielstwo z pewnością nie jest łatwe. Jest natomiast pełne niezwykłych przeżyć, wzruszeń i poczucia spełnienia.

Dziecko i rodzice – jak mieć autorytet rodziców i być przyjacielem dziecka?

Autorytet rodzica w wychowaniu dziecka - rodzinazdrowia.plDobre relacje z dzieckiem opierają się przede wszystkim na byciu zarówno autorytetem, jak i przyjacielem. Rodzic powinien być osobą, w której dziecko ma wsparcie w każdej sytuacji i przy której czuje się swobodnie. Większość sytuacji w życiu nie jest czarno-biała. Rodzic musi czerpać zarówno wiele z postawy autorytetu, jak i bycia kumplem. Musimy pamiętać, że rolą każdego rodzica jest wychować dziecko na dobrego człowieka. Człowieka, który będzie umiał żyć z innymi w grupie, będzie wrażliwy na emocje innych, a także będzie trzymał się zasad i norm obowiązujących w społeczeństwie. Podsumowując, nigdy nie będziemy dla dziecka wyłącznie kumplem, a jeśli będziemy do tego dążyć za wszelką cenę, to nasze dziecko z czasem przestanie nas traktować poważnie i stracimy autorytet w jego oczach. A na tym, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, zależy nam chyba najbardziej.

Maja Olejnik

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót