Bądź promienna – nie błyszcząca! Jak zapobiegać błyszczeniu się skóry?
Pielęgnacja cery tłustej i trądzikowej
Rodzaj cery
Błyszczenie się skóry zależy bezpośrednio od jej rodzaju. Tłusta cera pojawia się zazwyczaj wraz z okresem dojrzewania. Burza hormonów ma również wpływ na nadmierną produkcję sebum, czyli łoju, który z założenia ma pomóc skórze utrzymać ją miękką i nawilżoną. Jego nadmiar zatyka jednak pory, wywołuje zmiany skórne i właśnie świecenie. Z czasem, gdy gospodarka hormonalna się normuje, ustępują zmiany skórne, lecz pozostają kłopoty ze świeceniem – całej twarzy lub w strefie T, czyli w rejonie czoło-nos-broda.
Wysuszanie?
Wiedza o skórze i przyczynach świecenia jest ważna dla zapobiegania temu problemowi. Czasem błędnie uważa się, że należy stosować preparaty wysuszające na całą twarz. Jest to błąd, którego konsekwencją może być… jeszcze intensywniejsze świecenie. Jest tak ponieważ wysuszona skóra w obronie produkuje jeszcze więcej łoju.
Oczyszczanie i nawilżanie
Najważniejszą profilaktyką jest oczyszczanie skóry. Skorzystaj z preparatów myjących dla tłustej cery, a raz w tygodniu wykonaj drobnoziarnisty peeling. Dzięki temu substancje odżywcze łatwiej przedostaną się w głąb skóry, a zatkane pory oczyszczą. Warto wybrać też matujące kosmetyki na dzień, a te nieco cięższe o działaniu nawilżającym i odżywczym na noc, wówczas ochronimy skórę i zapobiegniemy błyszczeniu w dzień, a odżywimy skórę w nocy.
„Zapychacze”, których należy unikać
Dobierając kosmetyki, warto zwrócić uwagę na ich skład. Spora część produktów pielęgnacyjnych zawiera substancje komedogenne, czyli takie, które blokują pory i utrudniają ujście sebum, co znacznie przyczynia się do powstawania zaskórników i może powodować stan zapalny skóry. Do najpopularniejszych „zapychaczy” należą: parafina, lanolina, ekstrakt z alg, masło kakaowe i olej kokosowy. Lista tych substancji jest dużo dłuższa, więc warto się z nią zapoznać, a przed zakupem sprawdzić składniki zawarte w kosmetyku.
Rola diety
Odpowiednio dobrana dieta to pierwszy krok w walce z tłustą cerą. Osoby borykające się z tym problemem powinny zrezygnować z kofeiny, czekolady, alkoholu, masła, sera, owoców morza, napojów gazowanych, jaj, cytrusów i kiełków pszenicy. Dla lepszej kondycji cery warto ograniczyć także spożycie czerwonego mięsa, smażonych i słodzonych potraw oraz pełnotłustego nabiału, a wprowadzić produkty pełnoziarniste, świeże warzywa i owoce, sałatki, oliwę z oliwy, drób i orzechy. Należy pamiętać o regularnym piciu wody (min. 8 szklanek dziennie), nie zaszkodzi też zielona herbata, która pomaga usuwać toksyny z organizmu.
Matowy makijaż
Przede wszystkim nie należy przesadzać z ilością kosmetyków matujących, gdyż tak dodatkowo zatkamy pory i osiągniemy najpierw efekt maski, a potem szybkiego błyszczenia. Zdecyduj się na jedno – matującą bazę lub podkład albo puder. Warto też mieć przy sobie bibułki wciągające nadmiar sebum – szybko odświeżysz nimi twarz, by delikatnie zmatowić ją pudrem.
Monika Simińska
___________________________REKLAMA
___________________________________