Bardzo surowa dieta, czyli zasady diety raw food
Dieta raw food – efekty i zasady, czyli zdrowa, surowa dieta oczyszczająca
Spis treści:
- Dieta raw food – efekty na surowej diecie
- Surowa dieta – co jeść na diecie oczyszczającej?
- Dieta raw food – przepisy na surowe dania
- Dieta na surowo – eksperymenty
Dieta raw food – efekty na surowej diecie
Teoria diety raw food, inaczej zwanej witarianizmem, opiera się na założeniu, że żywność nie powinna być narażona na temperaturę wyższą niż 50 stopni Celsjusza, dzięki czemu skutecznie zachowuje enzymy pozwalające na najlepsze wchłanianie się i wykorzystanie składników odżywczych dostarczanych w pożywieniu.
Ponadto dieta na surowo pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie. Prawdą jest, że spożywanie żywności zarówno pochodzenia zwierzęcego, jak i tej przetworzonej, zakwasza organizm, co czyni nas bardziej podatnymi na choroby. Zatem efektem surowej diety jest zwiększenie odporności oraz poprawa stanu zdrowia. Witarianizm jest także doskonałą dietą oczyszczającą.
Surowa dieta – co jeść na diecie oczyszczającej?
Wiedzę o tym, jak dieta raw food powinna wyglądać, możemy czerpać z licznych poradników i książek kucharskich. Wciąż powstają nowe strony i fora internetowe, a nawet restauracje i kluby specjalizujące się w diecie na surowo. W Stanach Zjednoczonych hitem są wakacje z surową dietą oczyszczającą, podczas których uczestnicy turnusu oczyszczają swój organizm, zrzucają zbędne kilogramy, poznają ciekawe przepisy diety raw food oraz przede wszystkim uczą się filozofii i zasad surowej diety.
Jeśli nie do końca utożsamiamy się z ruchem raw food, nic nie stoi na przeszkodzie do skorzystania z niektórych wskazówek i potencjalnych korzyści płynących z surowej diety. Zamiast długiego gotowania w wodzie, na parze lub w kuchence mikrofalowej, blanszujmy warzywa – czas trwania ich obróbki cieplnej powinien zostać określony na podstawie zawartości substancji odżywczych, takich jak witaminy i minerały. Dajmy także pierwszeństwo świeżym warzywom i owocom, a nie tym przetworzonym i zamkniętym w puszkach.
Surowa dieta może także obejmować spożywanie ryb oraz mięsa – jeśli elementem naszej diety ma być sushi, anchois, wędzony łosoś, tatar czy carpaccio wołowe, warto upewnić się, że produkty te są naprawdę wysokiej jakości.
Dieta raw food – przepisy na surowe dania
Na codzienne menu diety na surowo składają się owoce, warzywa, wszelkiego typu orzechy – włoskie, laskowe, brazylijskie, nerkowce i migdały, ale także pestki dyni, słonecznik, sezam, kiełki oraz zdrowe oleje roślinne. Praktycznie bez ograniczeń możemy pić wodę, świeże soki oraz koktajle. Produkty te przede wszystkim są bardzo bogate w składniki odżywcze, błonnik pokarmowy, antyoksydanty, potas, sód oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.
Realizując surową dietę, należy jeść przynajmniej pięć posiłków dziennie – śniadanie, obiad, kolację oraz dwie przekąski. Dzień z dietą raw food należy rozpocząć od wypicia ciepłej wody ze świeżym sokiem z cytryny. Do tego można zjeść świeżego grejpfruta lub inny owoc – jest to doskonały sposób na poranne oczyszczenie organizmu. Śniadanie powinniśmy jeść między godz. 7.00 a 9.00 rano. Na obiad, który powinien stanowić najbardziej sycący posiłek dnia, można przykładowo przyrządzić sałatę z zielonym ogórkiem, pomidorami, awokado, kiełkami rzodkiewki i oliwą z oliwek. Idealną porą obiadową jest czas między godz. 12.00 a 14.00. Za wieczorny posiłek może nam posłużyć pyszny koktajl warzywno-owocowy na bazie świeżego szpinaku i bananów lub buraków oraz jabłek. Należy bezwzględnie pamiętać, aby ostatni posiłek spożyć przed godz. 20.00 – późniejsze podjadanie może przyczynić się do odkładania tłuszczu w organizmie oraz tycia.
Dieta na surowo – eksperymenty
Podczas przyrządzania surowych posiłków warto pamiętać, że dieta raw food to nie tylko sposób odżywiania, ale też holistyczna filozofia, która pozwala na zbliżenie się do natury oraz wsłuchanie się w potrzeby swojego organizmu. Przepisy są bardzo proste, co nie oznacza jednak, że dieta jest nudna i monotonna. Dobrze skonstruowana powinna opierać się na sezonowych, lokalnych produktach, które idealnie wpiszą się w potrzeby naszego organizmu. Sekretem diety raw food jest eksperymentowanie! Połączenia różnych smaków i produktów mogą przynieść naprawdę ciekawe efekty. Poza tym im bardziej zróżnicowana dieta, tym lepiej dla naszego zdrowia.
___________________________REKLAMA
___________________________________