Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczne

Bliski problem – zaburzenia psychiczne u partnera

Poznaj oznaki choroby psychicznej i dowiedz się jak pomóc choremu partnerowi

Data publikacji: 21 marca 2016, 14:46
Stres, stany lękowe czy też depresja to problemy, które we współczesnym świecie dotyczą wielu ludzi. Ciągły wyścig w pracy, problemy materialne, zmaganie się z chorobą czy też uwarunkowania genetyczne to jedne z przyczyn coraz częstszego pojawiania się zaburzeń psychicznych. Choć nie zdajemy sobie z tego sprawy, to zaburzenia psychiczne są najczęściej występującymi problemami zdrowotnymi. Jednak niejednokrotnie osoby z zaburzeniami psychicznymi ignorują swoje problemy i nie zgłaszają się z nimi do lekarza. A powinni!
Jak rozpoznać chorobę psychiczną - rodzinazdrowia.pl

Zaburzenia psychiczne - objawy

Zaburzenia psychiczne dają różne objawy. Do tych najczęściej występujących zaliczamy nagłą izolację, stany lękowe oraz zaburzenia nastroju i łatwe popadanie w skrajne emocje. Zaburzenia psychiczne to tak naprawdę problem, który dotyczy nie tylko samego chorego. To także ogromne wyzwanie dla osób znajdujących się w jego najbliższym otoczeniu, zwłaszcza partnerów będących z chorym w relacji. Jeśli partner nagle, z niewiadomych powodów, zaczął się zachowywać inaczej niż zwykle (ma zakłócone postrzeganie rzeczywistości, zaburzenia myślenia lub zdarzają mu się urojenia) i wzbudza to w nas niepokój, to być może mamy do czynienia z symptomami zaburzeń psychicznych.

Jak rozpoznać chorobę psychiczną?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jednak jeśli partner nie jest w stanie normalnie funkcjonować i podejrzewamy u niego zaburzenia psychiczne, to powinniśmy udać się z nim do lekarza, który postawi diagnozę. Jeśli zostanie zdiagnozowana depresja czy też inna jednostka chorobowa związana z dysfunkcją układu nerwowego, podjęte zostanie odpowiednie leczenie. Jego elementem zazwyczaj jest farmakologia, która ma na celu poprawę codziennego funkcjonowania chorego. Jednak same medykamenty nie wystarczą. Nieodłącznym elementem leczenia staje się terapia u psychologa.

Problemy psychiczne - choroba XXI wieku

Raport European College of Neuropsychopharmacology (ENCP) informuje, że 165 mln Europejczyków, czyli 38 procent populacji naszego kontynentu, każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne. Wśród chorych, cierpiących na depresję, napady lęku, bezsenność czy demencję tylko jedna trzecia poddaje się leczeniu, co stanowi jeszcze bardziej niepokojącą informację. Stąd tak istotne dla osób mających problemy psychiczne są czujność, wsparcie i zrozumienie ze strony najbliższych. Oznaki choroby psychicznej mogą być początkowo dosyć niewinne, ale jeśli nie zostanie podjęta skuteczna terapia, to stan stopniowo będzie się pogarszał. Stanom depresyjnym i zaburzeniom psychicznym bardzo często towarzyszą niepożądane zachowania. Związek z taką osobą może wzbudzać wiele skrajnych emocji i być dla obojga prawdziwą próbą. Warto, chcąc wesprzeć swojego partnera, zastanowić się nad własnym uczestnictwem w terapii psychologicznej. Wielokrotnie okazuje się to po prostu niezbędne.

Marta Akuszewska
Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót