Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaUrodaPiękne ciało

Bogactwo olejów i olejków

Olejki naturalne, które odżywią włosy, skórę, paznokcie

Data publikacji: 25 lutego 2021, 15:20
Kosmetyki w formie olejów i olejków bogate są w odżywcze nienasycone kwasy tłuszczowe, które zawierają kwasy omega-3, omega-6 i omega-9. Dodatkowo posiadają także witaminy A i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach, dzięki czemu łatwiej przenikają w głąb skóry oraz w strukturę włosów i paznokci. Olejki, czyli skoncentrowane substancje tłuszczowe, wzbogacone w kompozycje zapachowe, których produkcja polega na destylacji przy pomocy pary wodnej idealnie odżywią włosy, skórę i paznokcie.

Spis treści:

Od czego zależy wybór właściwego olejku do włosów?

Każda z nas posiada inny typ i stopień porowatości włosa. Porowatość to stopień rozchylenia łusek we włosie. Wyróżniamy włosy nisko-, średnio- i wysokoporowate. Możemy sprawdzić typ porowatości swoich włosów na podstawie testów odpowiadając na kilka pytań, które są  dostępne w internecie. Jeśli chcemy wykonać taki test samodzielnie możemy wykonać go w domu. Do wypełnionej wodą szklanki wkładamy swój włos, pozostawiając go na kilka godzin. Jeśli włos szybko opadnie na dno oznacza to, że jest on wysokoporowaty, jeśli dryfuje pomiędzy dnem, a powierzchnią to średnioporowaty, a w przypadku jego unoszenia się na powierzchni – włos niskoporowaty.

Zasada wyboru konkretnego olejku do pielęgnacji włosów jest jedna. Im niższa porowatość włosów, tym cząsteczka każdego kosmetyku, również olejku musi być mniejsza. Tylko wtedy substancja ta jest w stanie wniknąć w głąb włosa i właściwie go odżywić.

Włosy niskoporowate są najłatwiejsze w pielęgnacji. Charakteryzują się małym stopniem rozchylenia łusek, co daje im wygląd gładkich, błyszczących i nie puszących się przy ich minimalnej pielęgnacji. Włosy niskoporowate często są „ciężkie” co oznacza, że trudno uzyskać efekt ich dużej objętości i zrobić z nich wymarzoną „burzę loków”. W tym przypadku należy skupić większą uwagę na  pielęgnacji skóry głowy, przy minimalnym obciążeniu samych włosów, by uzyskać efekt odbicia włosów u nasady, co optycznie zwiększy ich objętość. Idealnym wyborem dla włosów niskoporowatych będzie olej rycynowy, który wzmocni cebulki i zastymuluje szybszy wzrost włosów, dobry będzie również olej arganowy i kokosowy.

Włosy średnioporowate, to zdecydowanie przeważający typ porowatości włosów wśród kobiet. Średnie rozchylenie łusek włosa sprawia, że zdecydowanie łatwiej uzyskać tutaj efekt objętościowy w przeciwieństwie do wspominanych wcześniej włosów niskoporowatych.  Przy pielęgnacji włosów średnioporowatych ważne jest utrzymanie równowagi pomiędzy stosowaniem kosmetyków na bazie protein, odżywiających włosy, emolientów o właściwościach natłuszczających, a humektanów, składników nawilżającymi włosy. Idealnymi olejkami do pielęgnacji włosów średnioporowatych są: olej z orzechów makadamia, arachidowy oraz olej z pestek moreli.

Włosy wysokoporowate posiadają największy stopień rozchylenia łuski włosa. Takie włosy często stają się przesuszone, łamliwe, matowe i szorstkie w dotyku. Włosy te cechuje naturalna predyspozycja to kręcenia się. W przypadku tego typu włosów najtrudniej uzyskać ich blask i miękkość, dlatego ich pielęgnacja wymaga poświęcenia najwięcej uwagi. Takie włosy powinny być bardzo często pielęgnowane przy użyciu olejków, by dobrze je odżywić i nawilżyć od środka. Potrzebują one także sporej dawki humektanów, czyli substancji zatrzymujących wodę, takich jak żele aloesowe, czy hydrolaty. W tym typie włosów należy głównie stosować oleje, które naturalnie natłuszczą i odżywią wysuszone włosy. Idealne dla włosów wysokoporowatych są oleje: kameliowy, z pestek arbuza, z kiełków pszenicy, czy nasion bawełny.

 

Oleje do pielęgnacji skóry

Szczególnie zalecane jest ich stosownie do skóry suchej, zwłaszcza zimą i latem. Wówczas pod wpływem mrozu, czy silnego nasłonecznienia, szybciej dochodzi do naruszenia zewnętrznej bariery hydrolipidowej skóry i w konsekwencji jej odwodnienia. Jest ona sucha, szorstka w dotyku i swędzi. Można temu zapobiec poprzez regularne stosowanie olejków przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Stosowanie ich każdego dnia może skutecznie ochronić skórę przed nadmierną utratą wody poprzez nadbudowanie lipidowej warstwy ochronnej.

Do suchej skóry warto wybrać kosmetyk na bazie:

Oleju kokosowego – zapobiega nadmiernemu złuszczaniu się naskórka, silnie nawilża, nadając skórze elastyczność i sprężystość

Oleju z orzechów makadamia – głęboko nawilża, ma działanie antycellulitowe, zmiękcza, a stosowany na skórę twarzy redukuje zmarszczki i hamuje procesy starzenia poprzez dużą zawartość antyoksydantów hamujących działanie wolnych rodników. Stosowany na podrażnioną skórę, łagodzi dolegliwości spowodowane jej przesuszeniem.

Oleju z orzechów laskowych – jest źródłem silnie nawilżającego kwasu linolowego. Ma również właściwości spłycające rozstępy i blizny. 

Olej z pestek dyni – to jeden z najbardziej polecanych olejków do skóry suchej. Głęboko nawilża, uelastycznia i wyrównuje koloryt skóry. Hamuje procesy starzenia się poprzez redukcję wolnych rodników. Ma właściwości rozjaśniające blizny i wszelkie przebarwienia.

Olej z pestek moreli – to jeden z najbardziej cenionych źródeł nienasyconych kwasów tłuszczowych, posiada dużą zawartość oleju linolenowego. Jego niedobór w organizmie i tym samym w diecie skutkuje nadmiernym przesuszeniem skóry, przyczyniając się do jej pękania, często w okolicach pięt. Stosowany w dermatozach, łagodzi ich przykre dolegliwości spowodowane nadmiernym przesuszeniem skóry.

Oleju rokitnikowego – posiada duży potencjał antyoksydacyjny, gdyż poza nienasyconymi kwasami tłuszczowymi bogaty jest w flawonoidy i fitosterole. Nazywany „olejem młodości” gdyż jest źródłem witaminy E, dzięki czemu zwalcza wolne rodniki, opóźniając procesy starzenia się oraz regeneruje komórki skóry.

 

Olejki do paznokci

Regularne stosowanie olejków do pielęgnacji paznokci, nawet 2 razy dziennie, skutecznie wzmocni i utwardzi ich płytkę, a przy okazji zmiękczy skórki, które dają się łatwiej usunąć. Szczególnie ważne jest olejowanie paznokci po zabiegach manicure, zwłaszcza kiedy na paznokcie została nałożona hybryda. Wówczas regeneracja pod postacią aplikacji olejku, skutecznie zregeneruje paznokcie po takim zabiegu.

Pielęgnacja paznokci jest bardzo prosta. Do ich olejowania można użyć klasycznej oliwy z oliwek, która jest bardzo dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witaminy E o dużym potencjale antyoksydacyjnym i regeneracyjnym oraz odżywczej witaminy. Dobrym olejkiem może być także odżywczy olej z migdałów, również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe w tym kwasy omega-3 i omega-6, które doskonale nawilżą i wzmocnią płytkę paznokci. Olejek arganowy to również źródło wartościowych kwasów tłuszczowych, który dodatkowo zmiękczy i wygładzi skórki wokół paznokci. Przy problemach z przebarwieniami lub grzybicą paznokci polecany jest olejek z drzewa herbacianego, który ma działanie antyseptyczne. Efekty działania owych olejków są widoczne pod postacią szybszego wzrostu, rozjaśnienia przebarwień i twardszej płytki będą już po kilkunastu dniach.

 

Adrianna Majewska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Powrót