Rejestracja
Tutaj jesteś: Strona głównaRodzinaCzas wolny

Bohaterowie literaccy, którzy towarzyszą nam przez lata

Dlaczego dobrze jest czytać serie książkowe?

Data publikacji: 16 grudnia 2016, 02:12
Odkładając książkę po udanej lekturze, niejeden raz wzdychamy z poczuciem żalu, że oto nadszedł czas naszego pożegnania z bohaterami. Dzięki seriom książkowym moment rozstania możemy znacząco odwlec w czasie – nawet o kilkanaście tomów.

Książka niczym serial

Serie książkowe mogą składać się z kilku, kilkunastu bądź kilkudziesięciu tomów. To pozwala nam śledzić losy ulubionych postaci przez długie miesiące czy lata – zależnie od weny twórczej autora. Z każdą kolejną książką pogłębia się nasza relacja z bohaterami i z niecierpliwością czekamy na ich dalsze przygody.

Jakie serie książkowe zyskały szczególną popularność?

  • ”Pieśń lodu i ognia” George R.R. Martin – powieść fantasy opublikowana w 1996 roku. Akcja rozgrywa się w fantastycznej krainie, gdzie toczy się walka o władzę, nie bez udziału magii i… smoków. Na kanwie powieści Martina stacja HBO zrealizowała serial „Gra o tron”, bijący rekordy popularności na całym świecie.
  • „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery – w pierwszym tomie poznajemy Anię jako osieroconą rudowłosą dziewczynkę o marzycielskim usposobieniu, która przybywa do domu Maryli i Mateusza Cuthbertów. W kolejnych częściach Ania dorasta razem z czytelnikami – idzie na studia, przeżywa pierwsze pisarskie sukcesy, aż wreszcie zakłada rodzinę.
  • „Harry Potter” J.K. Rowling – z pozoru zwykły chłopiec trafia do szkoły magii, zwanej Hogwartem. Jak się okazuje, Harry’emu przyjdzie się zmagać nie tylko z wymagającym profesorem Snapem, ale i walczyć o własne życie z okrutnym lordem Voldemortem. Do ostatecznego starcia dochodzi w ostatnim, siódmym tomie.
  • „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis – co może się zdarzyć, gdy – powodowani ciekawością – otworzymy drzwi starej szafy? Rodzeństwo Pevensie, czyli Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja trafiają w ten sposób do magicznego świata Narnii. Siedmioksiąg C.S. Lewisa barwnie opisuje losy dzielnej czwórki, opowiada o początkach Narnii, walce z Białą Czarownicą i roli, jaką odegrał tajemniczy lew Aslan.
  • „Saga o wiedźminie” Andrzej Sapkowski – nasz rodzimy pisarz stworzył postać wiedźmina Geralta, mrukliwego i nieprzystępnego łowcy potworów. Na kartach powieści losy Geralta splatają się m.in. z tajemniczą Ciri, piękną czarodziejką Yennefer i rozśpiewanym druhem Jaskrem. 

Monika Simińska

Jeśli chcesz w łatwy sposób dotrzeć do artykułów o podobnej tematyce zaznacz interesujące Cię tagi na poniższej liście.
Ogólna:
Powrót